Jak rozliczyć PIT? 4 rzeczy, o których warto pamiętać

Jak rozliczyć PIT? 4 rzeczy, o których warto pamiętać

Złożenie zeznania rocznego do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdego podatnika. Wiele osób co roku uznaje to za mocno problematyczne i ma z tym duże kłopoty. Kiedy jednak nasza sytuacja nie jest skomplikowana i pracujemy w jednym miejscu, u jednego pracodawcy, bądź ewentualnie mamy dodatkowy dochód na umowie o dzieło czy zlecenie, powinniśmy sobie z rozliczeniem poradzić samodzielnie. Nowoczesne narzędzia znacznie ułatwiają rozliczenie, a uzupełnienie zeznania zajmuje dosłownie chwilę.

1. Szukanie ułatwień

Rozliczenie z urzędem skarbowym wcale nie musi być trudne. Wiele osób, które zatrudnione są w jednym miejscu i nie korzystają z dodatkowych ulg i odliczeń, tak naprawdę nie muszą wiele robić. W takiej sytuacji można bardzo szybko sprawdzić poprawność rozliczenia, jakie znajduje się na rządowej  stronie Twój e-PIT. Żeby zalogować się, koniecznie trzeba wpisać PESEL oraz kwotę przychodu z roku ubiegłego. Przy rozliczaniu PIT za 2020 rok w 2021 roku, będzie to przychód z 2019 roku.

2. Korzystanie z wygodnych programów

Jeżeli chcemy skorzystać z różnego ulg, zwolnień od podatku takich jak np. najbardziej popularna ulga na dziecko (dzieci), ulga na przejazdy, czy odliczenia leków dla niepełnosprawnych, warto skorzystać z prostych programów, np. takich jak PIT 2020 program, który krok po kroku przeprowadzi nas przez proces wypełniania zeznania do urzędu skarbowego.

3. Wybór właściwego formularza

Formularzy PIT jest wiele, jednak wybór właściwego warunkuje prawidłowość składanego przez nas zeznania. Najbardziej popularnym formularzem jest PIT 37. Na tym formularzu rozliczają się osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie, a także zasiłki oraz te dochody, które są opodatkowane według skali. PIT 36 służy do rozliczenia między innymi działalności gospodarczej, najmu nieruchomości czy przychodów osiąganych poza granicami kraju. Najpopularniejszym załącznikiem, na którym można między innymi rozliczyć ulgę na dzieci, jest PIT O.

4. Dotrzymywanie ważnych terminów

W urzędzie skarbowym bardzo ważne jest złożenie terminowe zeznania. W wielu przypadkach jest to ważniejsze, niż prawidłowe wypełnienie formularza. Urząd skarbowy nie toleruje spóźnień. Warto to sobie zapamiętać. Ścisłe terminy obowiązują pracodawców, którzy muszą dostarczyć PIT 11 każdemu pracownikowi do końca lutego, a do urzędu skarbowego za 2020 rok do końca stycznia 2021. Za niedotrzymanie tych terminów grozi kara grzywny, której wysokość ustala sąd. Podobnie z każdym pracownikiem, który rozlicza się indywidualnie – za niedotrzymanie terminu należy liczyć się z karą. PIT 37 składamy do 30 kwietnia 2021 roku, podobnie PIT 36, jednak np. osoby rozliczające się przez PIT 28 mają czas na jego złożenie tylko do 1 marca 2021.

Złożenie deklaracji jest naszym obowiązkiem, nie warto go zaniedbywać, bo wysokość kary jaka nas może za to spotkać, często jest bardzo wysoka i może być niemiłą niespodzianką na początek nowego roku. Warto także sprawdzić jakie ulgi i odliczenia nam się należą, ponieważ dzięki nim z rozliczenia może uzyskać zwrot.

fot: pixabay.com

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *