Ile kosztuje założenie pralni?

ile kosztuje założenie pralni

Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej, ludzie myślą przede wszystkim o potencjalnej klienteli. Celuje się w biznes, który będzie przynosił odpowiednie zyski, a zapotrzebowanie na dane produkty, czy usługi będzie rosło, a przynajmniej będzie utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Jednym z bardziej dochodowych przedsięwzięć jest zainwestowanie we własną pralnię, ponieważ zapotrzebowanie na profesjonalne czyszczenie odzieży i innych tkanin będzie zawsze spore.

Koszty otworzenia pralni trzeba szacować na podstawie wynajmowanego lokalu, jego przystosowania oraz sprzętu piorącego, natomiast opłaty wstępne związane z rejestracją, czy chociażby otworzeniem konta firmowego nie są stosunkowo wysokie. Ile więc kosztuje założenie pralni?

Podstawowe i stałe koszta inwestycji

Jedne z podstawowych kosztów to wynajem i utrzymanie lokalu. Lokalizacja takiego miejsca wpływa na zainteresowanie i faktyczny napływ klientów, natomiast też kwota czynszu zależy od okolicy. Na powodzenie tego typu biznesu często wpływa liczba mieszkańców danego miasta, target bowiem musi być pewnym świadomie korzystającym z takich usług.

Wiele specjalistów zajmujących się biznesplanem zwraca także uwagę na rodzaj usług, które mają być świadczone w zależności czy firma będzie nastawiona na klientów indywidualnych, czy np. na instytucje itp. w kwestiach inwestycji wynikających z formalności można zaliczyć tutaj wyrobienie pieczątki, które nie jest stosunkowo kosztowne. Oczywiście obowiązkowym wydatkiem jest zakup kasy fiskalnej, a w celach unowocześnienia biznesu zainstalowanie terminalu.

Z kosztów stałych trzeba pamiętać również o mediach, które będą plasowały się na podstawie funkcjonowania przedsiębiorstwa i zużywanej przez nie energii. Z dodatkowych opłat można doliczyć otworzenie i prowadzenie rachunku bankowego firmy. Oszacowanie tych kwot powinno odbyć się na podstawie realiów wstępujących w miejscu (w mieście) założenia takiego biznesu. Inaczej będzie się to prezentowało w okolicach centrum Warszawy, a inaczej np. na obrzeżach Rzeszowa.

Wycena niezbędnego sprzętu
Z wyliczeń wynika, że najdrożej kosztuje wyposażenie pralni chemicznej, która wymaga już dużo bardziej specjalistycznego sprzętu i zabezpieczeń. Szacunkowo na nowy sprzęt do takiej pralni należy zainwestować minimalnie około 300 tysięcy złotych.

Rozwiązaniem na zaoszczędzenie na zakupie sprzętu może być sprowadzenie używanych maszyn zza granicy bądź odkupienie ich od innej, likwidowanej pralni. W takie sytuacji można zaoszczędzić nawet sporo ponad 100 tysięcy złotych, ale tak naprawdę inwestycja w pralnię zaczyna się od 200 tys. zł.

Wycena sprzętu zależna jest również od rodzaju otwieranej pralni. Inaczej plasują się kwoty przy pralni chemicznej inaczej przy otwarciu wodnej.

Podstawowy sprzęt w pralni wodnej to:

 • magle ok. 4000 zł
 • pralnice i pralnico-wirówki ok. 5000 zł
 • składarki
 • suszarki przemysłowe ok. 2000 zł

Natomiast w przypadku pralni chemicznej trzeba wyposażyć ją w takie maszyny jak:

 • agregaty chemiczne ok. 4500/5000 zł
 • manekiny do prasowania (formujące)
 • pakowarki
 • stoły i kabiny detaszerskie
 • stoły prasowalnicze ok. 2000 zł
 • system komputerowy (np. battista)
 • transporter
 • wytwornice pary ok. 4000 zł

Ceny sprzętu zazwyczaj mogą się różnić ze względu na producenta, funkcje, parametry itp. dlatego warto przed inwestycją zwrócić się o pomoc do osób, które orientują się w tym konkretnym temacie. To jaki sprzęt zainstalować będzie również definiować rodzaj pralni i target, czyli klienci, którym usługi będą oferowane. Im większa pralnia, tym większe koszty, ale i większa szansa na szybszy zwrot inwestycji.

Powodzenie biznesu zazwyczaj opiera się w sporej części na odpowiednio przygotowanym biznesplanie i dotyczy to każdej branży. Zanim zapadnie ostateczna decyzja jak ulokować kapitał, w co zainwestować, a z którymi wydatkami można zaczekać, niekiedy warto pomyśleć o doradztwie. Obecnie istnieją firmy, które trudnią się zaopatrzeniem takich punktów jak pralnie oraz doradzają jak rozpocząć działalność, aby generowała ona zamierzone zyski.

Przykładem może być działająca na polskim rynku od 1998 roku firma Sovrana, której specjaliści o pralniach wiedzą wszystko. Na stronie internetowej firmy Sovrana (www.sovrana.pl) można znaleźć dokładny opis wszystkich potrzebnych urządzeń. Dodatkowo firma zajmuje się doradztwem i wyposażeniem takich punktów w najlepszej jakości sprzęt, jak również oferuje różnego rodzaju szkolenia z zakresu prowadzenia takiego biznesu i podnoszenia kwalifikacji pracowników pralni.

Po inwestycjach w samo uruchomienie punktu rozpoczną się wydatki na systematyczną działalność. Środki piorące i media to również wydatek, o którym nie można zapominać. Sama pralnia to bardzo duży i odpowiedzialny biznes, który trzeba rozsądnie zarządzać, tak aby przynosił jak największe zyski i nie generował strat, dlatego rady specjalistów, mogą być tutaj bezcenne.

Otwieranie pralni chemicznej

Zobacz także:

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *