Idealne oświetlenie biurka do pracy!

oświetlenie biurka do pracy

Oświetlenie miejsca pracy to niezmiernie ważna sprawa, szczególnie dla freelancerów i osób pracujących bez szefa w domowym zaciszu. Musimy zwracać uwagę na oświetlenie w naszym miejscu pracy, ponieważ wpływa to na naszą koncentracje, samopoczucie i jakość pracy. Jeżeli oświetlenie biurka jest źle dobrane, męczą się również nasze oczy. W tym artykule postaramy się wyjaśnić w jaki sposób należy dobierać oświetlenie oraz jaki rodzaj oświetlenia będzie idealny do pracy i nauki.

Koncentracja, a wydajność pracy

Oświetlenie bardzo mocno wpływa na naszą koncentrację. Koncentracja natomiast oddziałuje w dużym stopniu na wydajność pracownika. Pracownik jest wtedy skupiony, nie jest rozdrażniony oraz łatwiej przychodzi rozwiązywanie problemów i szukanie rozwiązań. Dla każdego pracodawcy ważnym jest, aby jego pracownik czuł się komfortowo podczas wykonywania obowiązków. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie, które jest zastosowane w miejscu pracy. W razie wątpliwości pracodawca powinien poradzić się profesjonalistów w zakresie oświetlenia ledowego.

Oświetlenie kiedyś i dziś – czy coś się zmieniło?
W zakresie oświetlenia zmieniło się prawie wszystko. Lampy ledowe stały się zamiennikami konwencjonalnych lamp żarowych, które pobierały ogromne pokłady energii elektrycznej. Spowodowało to oszczędności na niespotykanym dotąd poziomie. Użytkownicy oświetlenia ledowego mają możliwość wyboru dużej ilości rodzajów lamp – mówimy tutaj o mocy.

Jest również możliwość wyboru różnorakich barw oświetlenia, a odcienie barwy białej stały się bardzo popularne w technologii ledowej. Duże zainteresowanie wśród klientów wzbudza również oświetlenie RGB – czyli sterowanie barwami w praktycznie nieograniczony sposób.

Lampy ledowe nie grzeją się, przez co są bardziej wytrzymałe od poprzedników. Odprowadzanie ciepła jest na bardzo wysokim poziomie. Cena natomiast, stała się na tyle przystępna, że stać na to praktycznie każdego. Dobrej jakości żarówkę LED kupimy w cenie 10-12 zł.

Światło, które nie męczy oka

Idealnym światłem do pracy jest lampa ledowa („żarówka ledowa”), której barwa oscyluje w granicach 6000-6500 kelwinów. Jest to wtedy jednolita barwa biała. Najlepiej, jeżeli strumień świetlny tej lampy mieści się w granicach 1000 lumenów. Może być trochę więcej, a może być też mniej. Wszystko jest zależne od użytkownika oraz jego wyboru. Wskaźnik oddawania barw jest również bardzo ważnym aspektem podczas doboru oświetlenia ledowego. Powinien zaczynać się od 80. Im większy, tym oczywiści lepiej. Zakres mieści się do 100.

Liderzy produkcji oświetlenia ledowego umożliwiają regulacje swoich produktów. Użytkownik może ściemnić lub rozjaśnić źródło światła. Może również sterować barwą oraz wybrać najbardziej odpowiadającą barwę według własnych upodobań.

Technologia LED w oświetleniu pomieszczeń

Technologia ledowa stała się praktycznie rzeczą normalną. Wszystkie nowe obiekty, czy to biurowce czy budynki mieszkalne, są wyposażane w oświetlenie typu led. Architekci oraz projektanci wnętrz, również w swoich projektach stosują tylko i wyłącznie oświetlenie ledowe. Także w przemyśle do produkcji stołów montażowych i stanowisk warsztatowych wykorzystywane jest oświetlenie centralne typu LED.

Projektując oświetlenie, tworząc różnego rodzaju konfiguracje, czy to z taśm ledowych wklejanych w profile aluminiowe, czy to z opraw oświetleniowych na wymienne źródła światła. Bardzo mocno zwracają oni uwagę na oświetlenia miejsca pracy, gdyż jest to niezmiernie ważna sprawa, która działa na korzyść pracodawców.

Zalety wymienialiśmy we wcześniejszej części artykułu. Wszystkie nowo budowane galerie handlowe mają w swoich projektach dostosowane oświetlenie ledowe. Wiąże się to z ogromnymi oszczędnościami dla właścicieli.

Ile lumenów wystarczy do oświetlenia biurka?

Do oświetlenia biurka w zupełności wystarczy źródła światła, które emituje strumień świetlny o wartości około 1000 lumenów. Pobór mocy takiej lampy ledowej jest w granicach 10-12 wat. Zależy to wszystko także od wielkości biurka. Im większe, tym ten strumień musi być oczywiście mocniejszy.

Przed zakupem warto zwracać uwagę na parametr, który określa właśnie wartość strumienia świetlnego. Rożni producenci, to różna jakość i specyfika wykonania.

Jakie oświetlenie biurka do pracy najlepiej wybrać?

Jasnym jest, że oświetlenia biurkowego trzeba szukać wśród firm zajmujących się sprzedażą produktów w technologii ledowej. Nie warto inwestować już w oświetlenie konwencjonalne, po prostu jest to nieopłacalne. Takowe oświetlenie będzie w niedługim czasie zakazane w swej sprzedaży. Nie będzie dostępne w żadnym możliwym sklepie. Oświetlenie ledowe stanie się zamiennikiem całkowitym. Świat idzie mocno w kierunku oszczędności i ekologii.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami sklepu z oświetleniem wroLED
https://www.wroled.pl
ul. Grota Roweckiego 168/1, 50-001 Wrocław
tel. 519 337 057, shop@incorsklep.pl

pozycjonowanie stron w projekt marketing

3 komentarze - Idealne oświetlenie biurka do pracy!

 1. Anna pisze:

  Nawet nie wiedziałam, że oświetlenie masz aż taki ogromny wpływ na naszą pracę, świetny wpis, dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Będę musiała trochę poprawić oświetlenie w pracy:)

  1. Marek pisze:

   Ania,

   Diabeł tkwi w szczegółach 🙂

 2. Maria pisze:

  Konieczna jest lampka na biurko, która skieruje silne światło w określone miejsce. Warto wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, którą można dowolnie ustawić. Lampka powinna być ustawiona z boku osoby pracującej tak, by światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy. Zaleca się, by stała po takiej stronie, by ręka piszącego nie rzucała cienia na dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *