Hodowla zwierząt w domu: jaka się opłaca?

Hodowla zwierząt w domu może być doskonałym pomysłem na dodatkowy zarobek. Szczególnie, jeśli jesteś pasjonatem konkretnych gatunków czy ras. Sprawdź, jakie zwierzęta można hodować w domu oraz dowiedz się, czy jest to opłacalne.
Spis treści
Hodowla kotów w domu – czy się opłaca?
Doskonałym pomysłem na hodowlę zwierząt w domu jest własna hodowla kotów. Jak założyć hodowlę we własnym domu? Przede wszystkim konieczne jest spełnienie licznych wymogów formalnych oraz posiadanie ogromnej wiedzy na temat danej rasy. Hodowca musi również być świadom kosztów, jakie będzie ponosił w związku ze swoją działalnością. Mowa między innymi o opłatach za zarejestrowanie przydomka hodowlanego, rejestrację i składki w związku felinologiczny, opiekę weterynaryjną, udział w wystawach, krycie kotki czy szczepienia kociąt. Rasy, które są najczęściej wybierane przez hodowców to maine coon, ragdoll, sfinks, kot syberyjski, kot norweski leśny, kot rosyjski, kot brytyjski, bengalski, birmański i perski. Szacuje się, że sprzedaż czterech kociąt urodzonych w jednym miocie przynosi zyski rzędu 6-8 tys. złotych. Kotka ma ruję dwa razy w roku, dlatego dochód roczny wynosi między 12, a 16 tys. złotych. Takie kwoty to z pewnością miły dodatek do głównego źródła dochodu – w szczególności, gdy koty są naszą pasją. Ceny za kocięta mogą być wyższe, o ile hodowca zdecyduje się na bardzo rzadkie rasy. Przed podjęciem decyzji o założeniu hodowli kotów w domu warto pamiętać, że zwierzęta rasowe są bardzo wymagające – potrzebują częstych wizyt u weterynarza, karmy najwyższej jakości oraz odpowiednich warunków do życia.
Hodowla królików w domu – czy warto?
Jakie zwierzęta hodować, żeby zarobić? Dobrym pomysłem może być hodowla królików. Te urocze gryzonie cieszą się jednak mniejszą popularnością niż psy czy koty. Jak założyć hodowlę królików? Przede wszystkim należy zacząć od zadbania o kwestie formalne. Mowa o założeniu własnej działalność i zarejestrowaniu jej w CEIDG, a następnie zgłoszeniu się do najbliższej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej z prośbą o sprawdzenie, czy nasz lokal spełnia wszystkie niezbędne normy sanitarne. Następnie trzeba zapoznać się z ustawą o ochronie zwierząt, w której znajdują się normy postępowania ze zwierzętami domowymi. Ostatnim etapem jest zarejestrowanie się w Krajowym Związku Hodowców Królików. Dzięki temu będziemy mogli wystawiać zwierzętom autentyczne rodowody. Rasy najczęściej wybierane przez hodowców to królik holenderski, lewek miniaturka, królik kalifornijski czy baranek miniaturka. Ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Hodowla psów w domu – czy to dobry pomysł?
Wiele osób zastanawia się, jakie zwierzęta opłaca się hodować. Psy rasowe są bez dwóch zdań najpopularniejsze. Podobnie jak w przypadku kotów, hodowca psów musi mieć zarejestrowany przydomek hodowlany oraz należeć do Związku Kynologicznego w Polsce. Wiele wymagań musi również spędzać suczka hodowlana – oprócz rejestracji w Związku Kynologicznym, musi być również wpisana do Polskiej Księgi Rodowodowej. Kluczowy jest również wiek, wynoszący co najmniej 15 miesięcy, a także posiadanie bardzo dobrych ocen, wystawionych przez sędziów. Najbardziej opłacalnymi rasami są labrador i golden retriver, ponieważ zdobywają one dużą popularność wśród miłośników psów. Plusem jest również fakt, że w jednym miocie rodzi się co najmniej 6 szczeniaków, więc możliwe jest uzyskanie dużego zysku w krótkim czasie. Z kolei hodowanie mniejszych ras możliwe jest nawet w bloku – małe psy zjadają również mniej pokarmu i nie potrzebują dużo miejsca. Niestety, suczki rodzą zazwyczaj 2-3 szczeniaki i często wymagają pomocy weterynarza podczas porodu. Hodowla psów przynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych zysku.
Podobne wpisy
