Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Wirtualne pieniądze, czyli kryptowaluty są inaczej, lepiej traktowane niż jeszcze kilka lat temu, tym bardziej że to niezła inwestycja. Warto – poza tradycyjnymi pieniędzmi – mieć alternatywę i zaopatrzyć się w Bitcoiny. Gdzie je kupić za złotówki?

Coraz większa popularność kryptowalut

Sukcesywnie zwiększa się ilość miejsc, w których można płacić kryptowalutami, gdyż coraz więcej sklepów akceptuje tę formę płatności. Aby jednak było to możliwe, musimy mieć do nich dostęp. Powstaje więc pytanie, w jakim miejscu wymienić tradycyjne pieniądze na kryptowaluty – złotówki, ale też inne, jak euro dolary i funty? Jak się okazuje, jest kilka możliwości: kantory, giełdy Bitcoin i Bitomaty. Jaka opcja jest najlepsza? Prześledźmy po kolei wszystkie z nich.

Kantory kryptowalutowe – co o nich wiemy?

Kantory znane są bardzo dobrze, gdyż te miejsca, w których możemy wymienić papierowe pieniądze, istnieją już od dawna. W Polsce pojawiły się oczywiście po upadku komunizmu – w 1989 roku, bo wcześniej wszystko było regulowane i kontrolowane przez państwo. Kantory do wymiany kryptowalut działają na podobnej zasadzie i choć pierwszy z nich powstał niedawno – w 2010 roku – to szybko zyskały na popularności.

Oczywiście, różnią się tym od tradycyjnych placówek, że nie istnieją w formie fizycznej, lecz jako platformy internetowe, gdzie można kupić kryptowaluty za różne waluty: złotówki, euro, dolary czy funty. W kantorze najczęściej wymienimy je na najbardziej znane kryptowaluty: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero itp. 

Giełdy kryptowalut – czy to dobre miejsce, żeby wymieniać pieniądze?

Zdecydowanie lepszym miejscem do tego, by kupić kryptowaluty za złotówki, są dedykowane temu giełdy. W przeciwieństwie do kantorów, mamy tu dostęp do ogromnej ilości różnych (dziesiątek, a nawet setek) wirtualnych monet. Bardzo dobrze to wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę prowizje, które są nieporównywalnie niższe od tych spotykanych w kantorach oraz bitomatach (o jakich napiszemy za chwilę). Uczciwie wspomnijmy jednak też o tym, że choć na giełdach przeważnie nie ma prowizji od wpłat, to już od wypłat one obowiązują. Prowizje wynoszą zazwyczaj od 0,01% do 0,3%. Mogą być mniejsze, na przykład, gdy zakupimy kryptowalutę stworzoną przez daną giełdę

Kupno kryptowalut za złotówki to dla początkującego użytkownika dość wymagające zadanie, ale to też zależy od wybranej platformy. Niektóre z nich mają toporną mechanikę, są trudne w obsłudze, inne zaś wręcz przeciwnie – działają intuicyjnie, więc nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z wymianą walut.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Zwracajmy też uwagę na to, że nie każda giełda pozwala na wymianę kryptowalut za złotówki, gdyż w ogóle nie są obsługiwane waluty tradycyjne. Wynika to głównie z przepisów, bo żeby móc tak handlować, potrzeba spełnić określone warunki prawne. Giełda musi mieć też uregulowaną działalność przez instytucje nadzoru finansowego (np. KNF). Na szczęście niektóre z nich zapewniają taką możliwość jak polska giełda Bitcoin – BitBay, gdzie od początku nie ma problemu z tym, by kupić kryptowaluty za złotówki, euro, dolary i funty. 

A może bitomaty? Co to takiego?

Bitomaty to inny rodzaj kantorów, w pełni samoobsługowy. W takim miejscu możemy kupić lub sprzedać kryptowaluty, ale najczęściej te najbardziej popularne, z Bitcoinem na czele. Nim jednak to zrobimy, musimy spełnić określone warunki – posiadać przede wszystkim własny portfel kryptowalut. Pamiętajmy, że taki portfel możemy założyć w sieci (choć wiąże się to ze sporym ryzykiem), ale też są inne sposoby, na przykład zainstalować go wcześniej na komputerze.

Jak działają bitomaty?

Nie jest to skomplikowane. Najpierw wpisujemy adres portfela, następnie wkładamy do bitomatu taką ilość gotówki, jaką równowartość chcemy otrzymać w postaci Bitcoina. Musimy też ustawić wielkość prowizji (najczęściej – im jest wyższa, tym transakcja zostaje szybciej wykonana), a na końcu – wszystko zaakceptować. Po zakupie Bitcoiny trafiają do naszego portfela, a my otrzymujemy paragon potwierdzający transakcję.

Jak widzimy, istnieje kilka miejsc na zakup kryptowalut za złotówki i inne tradycyjne waluty, ale szczególnie jedno z nich zasługuje na uwagę. To oczywiście giełdy kryptowalut, które nie tylko zapewniają dostęp do ogromnej ilości wirtualnych walut, lecz też prowizje nie są tu wygórowane. Pamiętajmy jednak, aby przed wybraniem giełdy sprawdzić, czy możliwa jest wymiana kryptowalut za papierowe pieniądze.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

  1. Paweł pisze:

    Świetny wpis, zwłaszcza w czasach kiedy BTC poszybował w kosmos!
    Wszystkiego dobrego w 2021 kochani! A by był dla nas bardziej łaskawy niż 2020…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *