Fundusze ETF – jak inwestować długoterminowo?

Fundusze ETF - jak inwestować długoterminowo?

Długoterminowe inwestowanie w akcje może sprowadzać się nie tylko do bezpośredniego zakupu papierów wartościowych, ale polegać również na inwestowaniu poprzez fundusze ETF. Czym one są? Jakie są zalety ETF-ów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są fundusze ETF?

Inwestowanie w fundusze ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to jak wspomniano we wstępie możliwość pośredniego inwestowania w akcje. Warto bowiem mieć świadomość, że ETF to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie, co powoduje, że podlega stałej wycenie. Najistotniejsze jest jednak to, że ETF nie dąży do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, czyli pokonania rynku, ale stara się wiernie naśladować konkretny instrument bazowy. Co może nim być? Możliwości w tym przypadku jest naprawdę sporo, ponieważ instrumentem bazowym mogą być indeksy giełdowe, koszyki akcji, surowce, czy nawet kryptowaluty. W praktyce ETF składa się z akcji tych samych spółek, które wchodzą aktualnie w skład konkretnego indeksu. Powoduje to, że każdy wzrost lub spadek jego wartości przekłada się na identyczny wzrost lub spadek wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Jak inwestować w fundusze ETF?

Chcąc inwestować w fundusze ETF należy posiadać konto maklerskie, które daje dostęp do tych instrumentów finansowych. Otwiera się je u brokera, a po założeniu rachunku inwestycyjnego wystarczy go zasilić, co pozwoli zacząć inwestować. Zasilenia najłatwiej jest dokonać poprzez wykonanie przelewu z konta bankowego. Sam proces założenia rachunku maklerskiego nie jest specjalnie skomplikowany, a szczegółowe informacje na ten temat przedstawia artykuł opisujący proces inwestowania w ETF-y.

Zalety ETF-ów

Z czego wynika rosnąca popularność ETF-ów? Przede wszystkim z zalet tego typu funduszy, wśród których wymienić należy chociażby:

– dostępność – w ETF-y może inwestować praktycznie każdy, ponieważ wystarczy posiadać konto maklerskie;

– możliwość osiągnięcia stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie – ETF-y to fundusze dedykowane do inwestowania długoterminowego, ponieważ pozwalają uzyskać stabilne zyski w długim okresie. Wynika to z faktu, że długoterminowo większość indeksów z reguły rośnie, co sprawia, że ich naśladowanie może mieć sens;

– niskie opłaty za zarządzanie – ETF-y to fundusze z jednymi z najniższych opłat za zarządzanie, co wynika z faktu, że są one zarządzane pasywnie;

– prostota – inwestując w ETF-y inwestor odpowiada jedynie za wybór odpowiedniego funduszu, nie musi więc samodzielnie typować spółek, których akcje zdrożeją, czy podejmować szybkich decyzji w sytuacjach stresowych;

– brak konieczności śledzenia bieżących notowań giełdowych – ETF-y to fundusze wykorzystywane przy inwestowaniu długoterminowym, w przypadku którego nie ma sensu przejmować się codziennymi zmianami notowań.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze, które sprawdzają się idealnie w przypadku inwestowania długoterminowego. Co więcej, dzięki swoim zaletom w znacznym stopniu je upraszczają.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *