Jak efektywnie szukać pracy w IT?

praca it

Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic prostszego niż znalezienie pracy w IT. Wszędzie mówi się o tym, że zapotrzebowanie na programistów jest ogromne, mnóstwo firm oferuje kursy umożliwiające przebranżowienie się, roztaczając przy tym wizje niebotycznych zarobków. I choć specjaliści z branży faktycznie nie mogą narzekać na brak ofert, to w przypadku juniorów nie jest to takie oczywiste.

Stwórz profesjonalne CV programisty

Bez porządnego CV trudno aplikować o jakąkolwiek pracę, ale w przypadku programistów ten dokument rządzi się swoimi prawami. Musisz pamiętać nie tylko o tym, aby CV było przejrzyste, konkretne i zawierało informacje ułożone w odpowiedniej kolejności. Możesz podzielić je na sekcje dotyczące zdobytego doświadczenia, języków programowania, systemów operacyjnych, baz danych czy technologii. Koniecznie dodaj, przy jakich projektach korzystałeś z danej technologii i jaką rolę pełniłeś.

Portfolio zamiast CV

CV sprawdza się najlepiej, jeśli ubiegasz się o pracę w konkretnej firmie, możesz wówczas dopasować dokument, uwypuklając kompetencje, których poszukuje pracodawca. Jednak coraz częściej rekruterzy, zwłaszcza ci, którzy chcą przedstawić ci różne oferty pracy, proszą o portfolio. Dzięki niemu łatwiej dopasują propozycję do twoich umiejętności.

Portfolio pomoże ci pokazać, jakimi projektami się zajmowałeś, jakie znasz języki programowania i którymi z nich posługujesz się najsprawniej. Zaznacz, czego nauczyłeś się, dzięki poszczególnym projektom, które z nich podejmujesz najchętniej i co wyróżnia cię na tle innych programistów.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenia?

Dopiero zaczynasz karierę w IT i nie masz, co wpisać do CV? Powinieneś najpierw to zmienić. Zaproponuj swoje darmowe usługi organizacji charytatywnej lub firmie, której strona www wymaga ulepszenia. Zgłaszaj się na praktyki i staże. To wszystko możesz zawrzeć w portfolio, w którym opiszesz, dlaczego przy konkretnych projektach użyłeś takich, a nie innych rozwiązań. Własna inicjatywa i wyciąganie wniosków to coś, czym zaplusujesz u rekruterów.

Portale z ofertami o pracę

Dla początkujących programistów to najłatwiejszy sposób poszukiwania pracy w IT. Szukaj ofert na portalach branżowych, ale nie tylko – zwłaszcza jeśli stawiasz pierwsze kroki w tej pracy. Niektóre platformy umożliwiają stworzenie profesjonalnego profilu, ale również połączą cię z rekruterem, który będzie wyszukiwał dla ciebie odpowiednie oferty.

Znajomości i networking

Dawno minęły czasy, w których praca z polecenia była powodem do wstydu. Dziś jest wręcz odwrotnie i wiele firm płaci swoim pracownikom za to, że polecą kandydaturę znajomego specjalisty. Zwłaszcza w IT. Dlatego poinformuj znajomych, że szukasz pracy jako programista i poproś, aby dali ci znać, jeśli usłyszą o ciekawej ofercie. Sam nie siedź też z założonymi rękami. Uczęszczaj na branżowe konferencje, meet upy, warsztaty i inne spotkania, na których poszerzysz sieć kontaktów i dasz się poznać.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *