Dysk SSD – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mogłoby się wydawać, że pamięć dla komputera to tylko spiżarnia. Magazyn dla wszystkiego, co na nim przechowujemy, bez większego znaczenia na działanie całości. Nic bardziej mylnego.
Mała ilość pamięci, a przede wszystkim pamięć kiepskiej jakości jest najlepszym sposobem na spowolnienie komputera. Nawet najszybszy procesor, sparowany z wolną pamięcią, nie osiągnie pełni swoich możliwości. Twój procesor może obsłużyć miliardy cykli na sekundę, ale spędza dużo czasu, czekając, aż dysk dostarczy dane. Tradycyjne dyski twarde są szczególnie powolne, ponieważ mają talerze, które muszą się obracać, oraz ramię odczytu, które musi fizycznie znaleźć drogę do sektorów danych, których szukasz. Aby uzyskać optymalną wydajność, potrzebujesz dobrego dysku SSD.
Przyjrzyjmy się tej technologii, rozpatrując ją pod dwoma kątami: najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć, by wybrać dobrze oraz tego, jaki rozmiar dysku warto wybrać.
Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz dysk SSD?
Poznaj swój komputer domowy: dowiedz się, czy Twoja płyta główna obsługuje dyski M.2 na i czy masz miejsce w obudowie. Jeśli nie, najpewniej musisz wybierać spośród napędów 2,5-calowych.
Nie rozważaj kupowania dysku, który ma mniej niż 256 GB przestrzeni dyskowej. Zapłacisz dużo za pojemność, która nigdy Cię nie usatysfakcjonuje. 500 GB zapewnia dobrą równowagę między ceną a pojemnością. Dyski o pojemności 1TB zaczynają tanieć, jeśli więc Cię na nie stać, to dobra inwestycja w przyszłość.
SATA – tańszy, ale wolniejszy: jeśli Twój komputer obsługuje nowsze technologie, skorzystaj z nich. Jednak dyski SATA są bardziej powszechne, tańsze a nadal oferują doskonałą wydajność do popularnych zastosowań.
Każdy dysk SSD jest lepszy niż dysk twardy: nawet najgorszy dysk SSD jest co najmniej trzy razy szybszy niż dysk. Różnice między samymi dyskami SSD są przeważnie nieznaczne i zawsze utrzymują przewagę nad rozwiązaniami tradycyjnymi.
Dyski SSD mają większy pobór mocy. Nie jest to wzrost skokowy, ale jeśli zasilacz Twojego komputera już robi bokami, na pewno odczuje tę zmianę. Im lepsza jakość dysku, który montujesz, tym wzrost zapotrzebowania będzie mniejszy, a technologia wciąż się rozwija. Pamiętaj jednak o tym, modyfikując swój sprzęt.
Choć nie są fizycznymi nośnikami, dyski SSD mają ograniczoną trwałość. Często, paradoksalnie ta będzie niższa niż w dyskach talerzowych. Wiąże się to z tym, że każdy slot pamięci, przyjąwszy wielokrotne dane w pewnym momencie, przestaje działać. Producenci rozwiązują to, rezerwując część pamięci jako „backup”, tak by uaktywniała się, gdy inne sektory przestają działać. Trwałość nośników SSD ocenia się między 3-5 lat użytkowania.
Jaki rozmiar dysku wybrać?
128 GB Klasa: Strata czasu i pieniędzy. Nic Ci się nie zmieści, a zapłacisz relatywnie dużo. Te dyski mają też zwykle niższą wydajność ze względu na minimalną liczbę modułów pamięci. Na wyższy poziom możesz też przejść za niewielkie pieniądze.
Klasa 250 GB: Dyski te są znacznie tańsze niż ich większe rodzeństwo, ale nadal są dość ciasne, szczególnie jeśli używasz komputera do przechowywania systemu operacyjnego, gier i dużej biblioteki multimediów.
Klasa 500 GB: Dyski o tej pojemności to w tym momencie kompromis między ceną a tym, co otrzymujesz za wydane pieniądze.
Klasa 1 TB: Jeśli nie masz ogromnych bibliotek multimediów lub gier, napęd o pojemności 1 TB powinien Ci wystarczyć na bardzo długo. Jeśli jesteś graczem, tu jest pułap, na którym powinieneś szybować.
Klasa 2 TB: Wariant dla graczy z dużym portfelem i użytkowników korzystających z komputera do celów zawodowych.
Klasa 4 TB: Musisz naprawdę potrzebować dużo miejsca, by wybrać tę opcję. Na rynku jest bardzo ograniczony wachlarz produktów o takiej pojemności, a ich ceny są powalające.
Chcesz wiedzieć więcej o technologii SSD? Potrzebujesz więcej porad? Przygotowaliśmy dla Was specjalny artykuł: Jaki dysk SSD do laptopa.
