Dropshipping – Jak wybrać hurtownię, która przyniesie zysk dla Twojego biznesu?

dropshipping

Czym jest dropshipping i dlaczego prowadząc własny sklep internetowy warto zainteresować się tą formą współpracy? Na co zwrócić uwagę wybierając hurtownię w modelu dropshippingowym? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Dropshipping – jak i dlaczego?

Dropshipping to model logistyczny sprzedaży przez Internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłanie ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta.

Tyle mówi definicja, a co to oznacza dla właściciela sklepu internetowego w praktyce? Dropshipping to model, który pozwala na rozpoczęcie detalicznej działalności handlowej bez konieczności inwestycji w towar.

Dla istniejącego biznesu umożliwia to przede wszystkim zaoszczędzenie przestrzeni magazynowej. Nie potrzebujemy wielkiej hali i dodatkowych pracowników, którzy będą zajmowali się pakowaniem i wysyłką towaru.

W tym modelu logistycznym magazyn hurtowni, z którą współpracujemy staje się niejako naszym magazynem. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko miejsce, ale też czas i pieniądze – również na początku działalności. Działając w modelu dropshippingowym jako właściciel e-sklepu możesz zredukować wkład początkowy, gdyż odchodzi koszt zakupu i przechowania towaru. To jednak nie wszystko.

model dropshippingu

Hurtownia, z którą nawiążemy współpracę zajmie się nie tylko magazynowaniem produktów. Jej pracownicy spakują i wyślą paczki bezpośrednio do klienta. Po stronie hurtowni znajdują się też ewentualne reklamacje czy wymiany.

W tym modelu zadaniem właściciela e-sklepu jest promocja, tworzenie i dbanie o relacje z klientem, budowanie marki sklepu. Do Ciebie będzie również należała prezentacja wizualna i merytoryczna produktów – dobre hurtownie oferują niezbędne do tego materiały: zdjęcia i opisy.

Pamiętaj, jeśli planujesz wystawić kilka produktów poradzisz sobie sam, jeśli kilkadziesiąt i więcej, warto znaleźć dostawcę, który wraz z produktem, proponuje do niego gotowy opis. Sprawdziliśmy kilka hurtowni – warto zwrócić uwagę na www.ikonka.com.pl, która proponuje tę usługę bezpłatnie. Dropshipping daje możliwość tworzenia lub rozwoju własnego biznesu bez ryzyka.

Jak wybrać hurtownię?

Wybierając hurtownię warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpłyną na przyszłą współpracę.

Asortyment

Szeroki asortyment oferowanych przez hurtownię produktów, to szeroki asortyment Twojego sklepu. To przyciąga klientów, dając im duży wybór artykułów, co za tym idzie możliwość znalezienia takiego, który najlepiej spełnia ich oczekiwania.

Warto więc szukać dostawcy, który posiada wiele produktów, a także różne ich wersje (np. kolorystyczne). Zakładając sklep internetowy warto dobrze rozważyć branżę w jakiej chcemy działać. Obserwując rynek można dojść do wniosku, że pojawiające się trendy, mogą przynieść duże i szybkie zyski.

asortyment dropshipping

Te same trendy mogą również stać się okazją do utraty sporych środków, jeśli okaże się, że moda na dany produkt, choć silna, trwała krótko, a nam w magazynie zalegają tysiące artykułów, na które nie ma rynku zbytu. Dropshipping pomaga nam uniknąć takiego ryzyka, zaś hurtownia działająca w wielu branżach pozwoli nam szybko zmienić asortyment naszego sklepu na taki, który w danej chwili przyniesie nam większe zyski.

Poza ilością i różnorodnością produktów bardzo istotna jest ich jakość. Pamiętaj, że produkty pochodzące z hurtowni promujesz w swoim sklepie, więc ich klasa wpływa na wizerunek Twojego biznesu. Warto więc szukać hurtowni, której produkty będą cechowały się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Klienci są świadomi, ze czasem warto zapłacić więcej, by mieć lepszy produkt.

Można oczywiście korzystać z wielu hurtowni, ale niesie to za sobą dodatkowe komplikacje. Najlepiej więc wybrać hurtownię, która będzie miała szeroki asortyment artykułów dobrej jakości oraz działała na wielu polach, oferując produkty z różnych branży. Więcej branży to więcej potencjalnych odbiorców. Nie musisz trzymać hamaków ogrodowych obok zalotki do rzęs, gdyż robi to za Ciebie dostawca.

Daje to komfort posiadania szerokiej oferty. Analizując darmowe opisy produktów sprawdziliśmy też asortyment hurtowni. Np. wspomniana wcześniej Ikonka posiadała w bazie ponad 2000 artykułów. Warto skontaktować się z takim dostawcą i zapytać o 10% najlepszych produktów. Korzystając z dropshippingu należy bez obaw czerpać z know how danej hurtowni.

Stabilny partner

Szukając hurtowni musisz pamiętać, że od Waszej współpracy zależy to, jak Twój biznes będzie działał, ale też jak będzie odbierany przez klienta.  Warto zwrócić uwagę na to, ile czasu hurtownia działa na rynku, ilu klientów obsługuje.

Wieloletnie doświadczenie i duża baza klientów świadczą o wysokiej jakości oferowanych usług i ugruntowanej pozycji na rynku. Polskie hurtownie współpracują również z klientami z zagranicy, co dodatkowo świadczy o tym, że warto podjąć z nimi współpracę. Sprawdzając polskich dostawców, znaleźliśmy takich, którzy działają na rynku ponad 20 lat (sic), zaopatrując także sklepy w całej Europie. Świadczy to o bogatym doświadczeniu w biznesie. Stabilny partner oznacza stabilną współpracę, a ta jest podstawą rozwoju Twojego biznesu.

Kontakt

Kontakt z hurtownią jest bardzo istotnym elementem współpracy. Pewność, że przedstawiciel hurtowni chętnie i szybko odpowie na nurtujące Ciebie czy Twojego klienta pytania, to pewność, że masz do czynienia z poważnym i zaufanym partnerem biznesowym. Kontakt z hurtownią jest ważny nie tylko przy zawiązywaniu współpracy, ale także, a może przed wszystkim, po wysłaniu towarów.

kontakt dropshippingOpieka posprzedażowa to istotna część Waszej współpracy. Trzeba być przygotowanym na to, że pomimo najwyższej jakości oferowanych produktów, te mogą nie spełnić oczekiwań Twojego klienta. Pamiętaj: w modelu dropshippingowym, w przypadku ewentualnych zwrotów, reklamacji czy napraw, odpowiedzialność również ponosi hurtownia!

To do Ciebie jednak zwróci się niezadowolony klient. Kontakt z hurtownią w tym momencie ma kluczowe znaczenie dla całego procesu, ale też dla wizerunku Twojego biznesu. Dobra hurtownia to taka, która ogranicza formalności do minimum, przejmując na siebie niezadowolenie klienta i naprawiając lub wymieniając produkt.

Przepytaliśmy właścicieli e-sklepów, którzy podkreślali jak ważny jest dla nich kontakt z dostawcą. Wielu z nich mając porównanie z innymi dostawcami i wskazywało na hurtownię Ikonka, jako partnera, z którym współpraca przebiega bezproblemowo. Ważne jest by zasady były jasne i przejrzyste, a kontakt z hurtownią łatwy i… przyjemny.

W końcu hurtownia to też ludzie. Istotnym jest by ekipa, z którym przyjdzie Ci współpracować była profesjonalna, ale też sympatyczna i zaangażowana w to, co robi. Przyjazny w formie i treści kontakt ma wpływ nie tylko na Twój biznes, ale też na Ciebie bezpośrednio – w końcu chcesz pracować z fajnymi ludźmi. Dobra hurtownia zapewni Ci też indywidualnego opiekuna. Ten, znając Twoją firmę będzie mógł przedstawić Ci ofertę spersonalizowaną pod Twój biznes.

Partner w Twoim biznesie

Powyższe wskazówki to podstawowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze  hurtowni. Należy pamiętać, że od tego wyboru zależy Twój asortyment, czyli to, co jest najważniejsze z punktu widzenia nabywcy.

Są jednak rzeczy, z których Twoi klienci nie zdają sobie sprawy, stanowiące podstawę prężnie działającego biznesu, więc musisz mieć je na względzie. Prowadząc swój biznes chcesz się skupić na promocji i dotarciu do jak największej ilości potencjalnych kupców.

Bezproblemowa współpraca z hurtownią pozwoli Ci zająć się tym, co jest naprawdę ważne. Szukaj więc partnera, któremu możesz zaufać. Ugruntowana pozycja na rynku i doświadczenie w biznesie to na pewno coś, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze hurtowni. Nie bój się pytać! Skontaktuj się z przedstawicielami dostawcy, dopytaj o nurtujące Cię kwestie.

Ogromnym plusem dropshippingu jest to, że w każdej chwili możesz zmienić dostawcę, gdy nie będziesz zadowolony z jego usług. Dropshipping daje możliwość prowadzenia biznesu na Twoich zasadach, dostosowanych pod Twój tryb życia. Jedyne czego potrzebujesz by rozpocząć to komputer z dostępem do Internetu i pomysł. Ty decydujesz ile pracujesz, jak i gdzie. Powodzenia!

Źródło:

Chodak Grzegorz, Dropshipping – model logistyczny dla sklepu internetowego, w: Teoria i praktyka zarządzania rozwojem organizacji, red. Stefan Lachiewicz i Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, Łódź: Wy/ 4daw. Politechniki Łódzkiej, 2008. s. 248-255.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

2 komentarze - Dropshipping – Jak wybrać hurtownię, która przyniesie zysk dla Twojego biznesu?

  1. Mateusz pisze:

    Znalezienie odpowiedniej hurtowni jest naprawdę niezwykle ważne! Należy sugerować się nie tylko cenami, jakie ona oferuje, ale też innymi aspektami, często niedocenianymi. Kontakt z hurtownią bardzo często jest pomijany, a przecież ma właściwie kluczowe znaczenie i duży wpływ na to, czy współpraca będzie przebiegała pomyślnie, czy nie.

  2. Patrycja82 pisze:

    cieszę się, że trafiłam na ten artykuł, wskazówki warte zapamiętania. Sama jestem w trakcie otwierania sklepu w dropshippingu, pracy jest mnóstwo. Niewątliwie plusem jest to, że udało mi się w dobrej cenie zakupić gotowy i wyposażony w produkty sklep z takedrop,
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *