Czym są studia MBA i kiedy warto się na nie wybrać?

Czym są studia MBA i kiedy warto się na nie wybrać?

Studia MBA – wiele się o nich mówi, a nie każdy wie, dla kogo są właściwie przeznaczone. Warto jednak zgłębić temat, bo stawką jest dobre wykształcenie i obiecująca kariera. Sprawdź, czym są studia MBA i czy warto na nie aplikować.

Historia MBA – studia dla praktyków

Początki sięgają lat 50. XX wieku, a ich kolebką są Stany Zjednoczone. Celem studiów MBA było wykształcenie wyspecjalizowanej kadry na wzór pierwszej amerykańskiej szkoły biznesu, w której uczono nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktyki. MBA jest skrótem od tytułu absolwenckiego Master of Business Administration.

Perspektywy po studiach

Same tytuły MBA są zróżnicowane i zostały podzielone na kilka stopni. Poza tym można wyróżnić także tematyczne tytuły, które skierowane są do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji, np. do finansistów, pracowników IT czy HR-owców. Studia MBA wiążą się przede wszystkim z nowoczesną formą kształcenia, która śledzi aktualne trendy gospodarczo-biznesowe i uczy ich efektywnego wykorzystywania.

Absolwenci MBA to często, w kontekście zawodowym, późniejsi menedżerowie, pracownicy działu kadr czy prezesi firm i spółek. Niezależnie od miejsca studiowania, każda uczelnia zapewnia też wsparcie w zakresie edukacji z języka angielskiego i innych, które są niezbędne w utrzymywaniu relacji biznesowych, szczególnie zagranicznych.

Dobre studia MBA

Jednym z miejsc, gdzie znajdują się studia MBA w Warszawie, jest Grupa Uczelni Vistula.

O ofercie więcej można przeczytać tutaj: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/kontynuacja-edukacji/executive-mba/executive-mba/.

Znajdziemy m.in. Program Executive MBA, gdzie najważniejsze są trzy filary:

 • praktyka,
 • doświadczenie,
 • relacje biznesowe.

Program studiów MBA ściśle koresponduje z rzeczywistością biznesową oraz zadaniami, które musi realizować funkcjonujący w niej menedżer.

Oferowane studia menedżerskie zapewniają wiedzę, mającą bezpośrednie przełożenie na praktyczne rozwiązania. Dzięki temu można kurs MBA potraktować jako słuszną inwestycję w swoją zawodową drogę, która niewątpliwie się zwróci.

Na dobrych studiach MBA warsztaty muszą być prowadzone zarówno przez praktyków biznesu, jak i przez nauczycieli akademickich, którzy motywują i budują zaangażowanie słuchaczy. Ważne jest również tworzenie inspirującej atmosfery, wychodząc poza utarte schematy edukacji i wnosząc do niej powiew świeżości.

Prowadzone projekty powinny być organizowane w małych grupach warsztatowych, a omawiane zajęcia oparte na zgłaszanych przez słuchaczy problemach z zakresu zarządzania i biznesu.

Profil kandydata idealnego

Kiedy najlepiej zacząć studia MBA? Gdy już studiowałeś kierunki pokrewne lub masz dokładnie zaplanowaną ścieżkę rozwoju w przyszłości. Dla każdego odpowiedni moment może znaczyć coś innego, ale ważne, by podejmując studia MBA, mieć sporo wolnego czasu na same zajęcia i dodatkową naukę. Warto również poznać konkretny plan swojego zawodowego rozwoju.

Studia MBA przewidziane są raczej dla początkujących menedżerów, którzy odnajdą w tym sposób na zdobycie nowych kompetencji. Nierzadko decydują się na nie także menedżerowie wyższego szczebla czy doświadczeni pracownicy, którzy zyskują szersze spojrzenie na biznes i branżę.

Na zajęciach spotkamy nawet właścicieli firm. Dla nich z kolei zajęcia okazują się pomocne w podejmowaniu strategicznych decyzji oraz wspierają proces efektywnego zarządzania ludźmi.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

7 komentarze - Czym są studia MBA i kiedy warto się na nie wybrać?

 1. dorota pisze:

  Chciałabym się na nie wybrać. Bardzo dużo dają, ale i bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na naukę.

 2. Konrad pisze:

  A które miejsca do stiudowana MBA polecasz? Przydałoby się takie zestawienie

  1. KubaL pisze:

   Zdobycie dodatkowego wykształcenia oznacza nie tylko osobistą satysfakcję, ale także większe możliwości rozwoju zawodowego. Podejmując decyzję o dokształcaniu, warto zastanowić się nad wyborem studiów MBA. Abu uzyskać więcej informacji o programach MBA, zachęcam do wizyty na stronie: mbaportal.pl

  2. Zofia pisze:

   Ja studiuję MBA w Kolegium Jagiellońskim i polecam, łączą kompetencje menedżerskie i te z zakresu zarządzania.

 3. T pisze:

  Szukaj rankingów.

 4. Bartek pisze:

  Nieprawdą jest, że są to studia dla początkujących menedżerów. Przy rekrutacji polecam zwracać uwagę na akredytacje, jakie posiada uczelnia. Dyplom MBA bez akredytacji ma niewielką wartość. Do najważniejszych akredytacji należą AMBA, EQUIS I AACSB. Same studia polecam jako absolwent.

  1. Marek Duda pisze:

   Dzięki Bartek za komentarz. Na pewno Twoja opinia przyda się dla przyszłych studentów. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *