Czy warto zainwestować w hostingi VPS?

hosting vps

Hostingi VPS (Virtual Private Server) to usługa, która łączy możliwości serwera dedykowanego oraz hostingu współdzielonego. Jest to podział zdolności fizycznego serwera na mniejsze elementy. Usługa zapewnia elastyczność zasobów, wysokie parametry systemu oraz bezpieczeństwo w razie awarii. Oferta jest skierowana dla firm chcących zaistnieć w internecie.

VPS hosting – co to jest?

Hosting VPS to usługa informatyczna, która umożliwia podział zadań serwera fizycznego na mniejsze części do oddzielnego wykorzystania. Użytkownicy korzystający z oferty mogą pracować na zasobach, które aktualnie nie są wykorzystywane. Usługa stanowi połączenie zdolności serwera dedykowanego oraz hostingu współdzielonego. Skrót VPS znaczy Virtual Private Server, czyli wirtualny prywatny serwer. Na rynku istnieją dwa warianty hostingów VPS:

 • Root VPS – użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem, może aplikować własne konfiguracje systemu oraz instalować niezbędne dla niego oprogramowanie i biblioteki;
 • Managed VPS (hosting dedykowany) – usługa jest zarządzana przez firmę hostingową dostarczającą narzędzie. Oferta jest skierowana do klientów przechodzących z hostingu współdzielonego, którzy nie potrafią lub nie mają czasu na administrację serwerem.

Korzyści ze stosowania hostingu VPS
Hosting VPS zapewnia bezpieczeństwo, wydajność i niezależność. Główne korzyści ze stosowania wirtualnego serwera to:

 • duża elastyczność zasobów – firmy lub strony internetowe, które rozwijają swoją działalność, potrzebują więcej miejsca na dysku, chcą dodawać nowe zasoby systemu lub zwiększać parametry serwera. Hostingi VPS pozwalają na zwiększanie możliwości z biegiem rozwoju witryny;
 • wysokie parametry serwera – 4096 MB pamięci RAM, miesięczny transfer do 6000 GB oraz pojemność serwera do 150 GB;
 • najnowszy system bogaty w bazy MySQL, wiele kont e-mail i FTP bez limitu oraz domeny internetowe;
 • najmniejsze pingi na rynku – czym serwerownia jest bliżej, tym odpowiedź serwera będzie szybsza;
 • codzienne tworzenie kopii zapasowych systemu, które są zapisywane na innym serwerze – usługa uniemożliwia utratę danych na skutek awarii lub błędu ludzkiego;
 • szybkość aktywacji – w 5 minut po zaksięgowaniu wpłaty, hosting jest gotowy do użycia.

Hosting VPS – dla kogo?

Hostingi VPS są skierowane do osób, którym nie wystarcza moc parametryczna serwerów współdzielonych. Użytkownicy ceniący sobie profesjonalizm i indywidualizm w korzystaniu z sieci również skorzystają z tej usługi. Oferta jest głównie przeznaczona dla:

 • osób prowadzących blog z liczbą wyświetleń od ok. 20 tys. unikalnych użytkowników,
 • internautów, którzy zajmują się prowadzeniem kilku blogów jednocześnie,
 • firm, którym zależy na widoczności w sieci.
pozycjonowanie stron w projekt marketing

6 komentarze - Czy warto zainwestować w hostingi VPS?

 1. KSService pisze:

  Jasne, że warto, a jeszcze lepiej w dedyka, jeżeli myślimy o kilku stronach, poczcie i innych usługach.

 2. Piotr pisze:

  Ja się jeszcze nie przekonałem ani do VPS, ani tym bardziej do serwera dedykowanego. Na kilkadziesiąt stron starcza mi kilka hostingów współdzielonych w kilku firmach.

 3. caly pisze:

  Nie ma jak własny dedyk 😉

  1. No nie ma jak dedyk, ale niestety koszt u dobrego dostawcy to już dla niektórych wysoki próg do przeskoczenia. Z VPSem jest już dużo lepiej. W każdym razie, dla typowych stron firmowych nadal wystarczy hosting współdzielony i przy chęciach pocztę też się ogarnie.

   Kompromisem może być konkretne wirtualka, jak w home.pl lub w OVH Performance. Wiadomo wadą są ograniczenia, a zaletą to, że (w większości przypadków) możemy spać spokojnie w kwestii zabezpieczeń.

 4. Calineczka pisze:

  Moim zdaniem warto inwestować w VPS, sama mam 3 domeny na tych serwerach i nie widzę żadnych minusów. Wielu moich znajomych doradzało mi dedykowane ale firma Cal.pl, u której mam zarejestrowane domeny doradziła mi, że serwer VPS będzie dla mnie wystarczający. Plusem jest również to, że jest znacznie tańszy niż dedyk 😉

 5. wlodek pisze:

  Cytuję
  Managed VPS (hosting dedykowany) powiedziałbym raczej,że zarządzany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt przez Facebook Messenger