Czym jest coworking i dla kogo stanowi dobre rozwiązanie?

coworking

Coraz więcej przestrzeni coworkingowych powstaje w Polsce. Ale czym jest ten cały coworking? To nic innego, jak możliwość pracy indywidualnej lub wspólnej w wynajętym pomieszczeniu!

Czym jest coworking?

Coworking jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują zdalnie. W domu ciężko jest się skupić, nie zawsze mamy wygodne miejsce pracy, a i nieraz brakuje motywacji do działania. Coworking to możliwość pracowania razem, w wynajętej przestrzeni, za niewielkie pieniądze. Osoby, które pracują w coworkingu łączy przestrzeń zwana open space, czyli otwarta dla wszystkich osób, z różnych branż zawodowych.

Na takiej przestrzeni zwykle są umieszczone biurka, które idealnie przystosowano do pracy. Dzięki ciągłemu rozwojowi coworkingu można zauważyć, że miejsca pracy, także zmieniają swoją ofertę na bardziej rozbudowaną. Przedsiębiorcy oprócz „zwykłego” biurka, mają do wyboru: biurko wraz ze sprzętem, oddzielnym pokojem, czy też pomieszczeniem dla większej ilości osób.

Nie musimy się przejmować o czas wynajmu, ponieważ możemy go dopasować do swoich potrzeb. Tutaj biurko wynajmujemy na godziny, dni, tygodnie, czy nawet na miesiąc.

Coworking jest wygodnym wyjściem, ponieważ często zapewnia stały dostęp do:

 • internetu
 • biurek, foteli, puf, itp.
 • gniazdek sieciowych,
 • drukarek, ksera, skanera,
 • wyposażenia wspomagającego pracę w biurze,
 • pomieszczenia sanitarnego,
 • kuchni,
 • łazienki,
 • wielu innych udogodnień np. służących do rekreacji, w czasie przerw od pracy np. stół do ping-ponga, piłkarzyki itp.

W niektórych biurach coworkingowych można nawet zarejestrować adres swojej firmy. Jest to dobre wyjście dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują miejscem do spotkań z klientami bądź nie chcą podawać swojego adresu do korespondencji firmowej – wtedy bez problemu można podać adres biura coworkingowego.

Dla kogo coworking stanowi dobre rozwiązanie?

Na początku coworking był skierowany do freelancerów, czyli do osób, które prowadzą swoją działalność i mogą tę pracę wykonywać zdalnie. Aktualnie z coworkingu korzysta coraz więcej start-upów, mikroprzedsiębiorstw, osób zajmujących się różnymi projektami na przykład artystycznymi, itp.

Wynajem lokali jest o wiele droższy od coworkingu, dlatego najlepszym startem dla nowych firm będzie wybór coworkingu wedle potrzeb – np. w abonamencie dziennym, tygodniowym bądź miesięcznym. W jaki sposób rozpocząć taką współpracę z biurem coworkingowym? Właściciel firmy podpisuje umowę i zawiera w niej warunki, na których będzie wynajmował biuro. Z kolei firma wynajmująca biuro jest odpowiedzialna za wszelkie formalności, także za utrzymanie stanowiska pracy w należytym porządku.

Co do płatności, to ceny wynajmów zależą od wybranego abonamentu. Może to być wynajem dzienny (ok. 30-60 zł), tygodniowy (ok. 100-300 zł), czy miesięczny (ok. 200-750 zł) Ceny są zależne od indywidualnych wymogów najemców. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy aby na pewno chcemy wynająć dany lokal, możemy skorzystać z dnia próbnego. Wiele firm proponuje takie rozwiązanie, w takim przypadku rezerwujemy biurko na godzinę i sprawdzamy, czy dany lokal nam odpowiada.

Ceny wynajmu jednej godziny, to zwykle od 7 do 40 złotych, a czasem nawet można znaleźć oferty darmowego dnia próbnego. Nie można zapominać, że nie wszystko mamy wliczone w cenę najmu. Za dodatkowe usługi będziemy musieli zapłacić. Takimi usługami są na przykład: korzystanie z barku (w zależności od miejsca), wysyłanie listów pocztowych, połączenia telefonicznie.

Więcej o coworkingu przeczytasz na: https://osharenews.pl/czym-jest-coworking-do-kogo-jest-skierowany-i-gdzie-mozna-znalezc-strefy-coworkingowe/

Jakie są plusy i minusy coworkingu?

Do plusów na pewno możemy zaliczyć:

 • kontakt z nowymi osobami
 • cięcie wydatków
 • nierozpraszanie się atmosferą domową
 • darmowy dostęp do Internetu
 • wszelkiego rodzaju sprzęty biurowe, w tym drukarki, ksera, skanery
 • inspiracje innymi branżami

Do minusów zaliczymy:

Największym minusem pracy w coworkingu jest brak prywatności, następnie:

 • problem z koncentracją przez osoby siedzące obok naszego biurka
 • godziny pracy w biurze – niektórzy ludzie wolą pracę po dwunastej w nocy
 • coworkingu nie znajdziemy na wsi, czy w miasteczkach, dotyczy on tylko dużych miast

Gdzie szukać coworkingu?

Coworkingu najlepiej szukać szybkim sposobem – przez internet. Jest wiele stron umożliwiających wynajęcie biura, jednak najlepiej powoływać się na sprawdzone, jak na przykład: Oshare.pl.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *