Co to jest VPN? Jak działa?

Co to jest VPN? Jak działa?

O VPN mówi się praktycznie wszędzie: w sieciach społecznościowych, na blogach, w mediach. Co to jest i dlaczego zapewni nam prywatność w sieci? Poniższy artykuł zawiera najważniejsze informacje dotyczące sieci VPN.

Co to jest VPN?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna to szyfrowane, bezpieczne połączenie pomiędzy siecią i użytkownikiem, albo między dwoma sieciami. Dzięki zastosowaniu VPN możemy anonimowo przeglądać zasoby sieci.

Sieć VPN może zostać obrazowo przedstawiona w roli autostrady cyfrowej, po której poruszamy się naszym „cybermotocyklem”. Przeglądamy ulubione strony internetowe, robimy zakupy w sklepach, czytamy wiadomości, sprawdzamy swoje dane, gramy w wirtualne gry i robimy jeszcze wiele innych rzeczy.

Jeżeli komuś będzie zależało, może bez problemu podążać naszym śladem po internetowych ścieżkach. Aby przejrzeć naszą aktywność online, sprawdzić gdzie lubimy bywać, kim jesteśmy – wystarczy wyłącznie spojrzeć. Co gorsza, ślad ten może doprowadzić wprost do naszego domu. Łatwo będzie można nas wytropić.

Do daje korzystanie z VPN?

  • VPN działa niczym czapka niewidka, gdyż zapewnia nam anonimowość w internecie. Fałszywy adres IP i szyfrowanie danych zapewnią nam prywatność i bezpieczeństwo,
  • VPN zaszyfruje wszystko, co będziemy robić online – wszystko, co otrzymujemy i wysyłamy. Jeżeli korzystamy z sieci tylko przy pomocy bramy VPN, pokazywanym źródłem połączenia będzie jeden spośród routerów VPN, a nie nasz własny router,
  • VPN zapewni nam największą możliwą anonimowość w internecie bez używania sieci TOR. Sieć TOR ciągle przekazuje nasze połączenie w rozproszonej sieci adresów przekazywania. Dzięki temu nasze działania w sieci podlegać będą ciągłemu ruchowi i nie będzie można ich śledzić. Sieci VPN nie używają tegoż protokołu, niemniej zapewniają niezbędną i wystarczającą ochronę w czasie poruszania się po cyfrowej autostradzie, na której aż roi się od hakerów i brakuje jednoznacznych przepisów.

Do czego potrzebna nam jest sieć VPN? 

Poznaliśmy już definicję sieci VPN. Teraz warto dowiedzieć się, do czego może się nam ona przydać. Obecnie jest potrzebna bardziej, niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej.

Neutralność w sieci jest wymogiem nakazującym dostawcom internetu jednakowe traktowanie wszelakich danych znajdujących się w internecie – bez żadnego faworyzowania, czy dyskryminowania. W grudniu 2017 r. Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych zniosła neutralność w sieci, co oznacza, iż obecnie wszelkie nasze działania online mogą podlegać różnym uprzedzeniom i warunkom.

Pierwszy krok celem uchylenia takiego wymogu, Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych uczyniła w kwietniu 2017 r. Został zniesiony wówczas wymóg, który nakazywał dostawcom usług internetowych uzyskiwanie zgody klientów na sprzedanie, albo udostępnienie wybranych danych, które ich dotyczą. Dzisiaj dostawcy internetowi mogą w swobodny sposób handlować naszymi danymi osobowymi, informacjami medycznymi, lokalizacją geograficzną, historią przeglądania, jak i wszelkimi innymi danymi, które mają prawo gromadzić. Sieć VPN zapewni nam prywatność, nawet względem naszych dostawców internetu, uniemożliwiając tym samym uzyskanie dostępu do naszych danych osobowych, jak i śledzenie wszelakich działań.

Sieci VPN są dzisiaj bardzo potrzebne – w większości kawiarni ilość laptopów dorównuje obecnie liczbie zamówionych kaw. Publiczne Wi-Fi jest istnym rajem dla działań hakerów. Jeżeli lubimy przeglądać internet podczas popijania porannej kawy, używajmy sieci VPN. Ochroni nas ona przed ewentualnymi próbami śledzenia, korzystających z tego samego Wi-Fi hakerów.

Niedawno zmienione przepisy zaowocowały rozrostem cyberprzestępczości, dlatego też internet przypomina obecnie Dziki Zachód. Sieć VPN umożliwi nam ochronę w tym chaosie.

Jak działa połączenie VPN?

Łącząc się codziennie z siecią internetową, tak naprawdę łączymy się z serwerem należącym do naszego dostawcy. Dopiero stamtąd nasze żądania kierowane są do właściwych miejsc w sieci, zatem to przez serwer usługodawcy przechodzi cały nasz ruch w sieci. Kiedy wchodzimy na Instagrama, czy ściągamy grafikę z internetu, wszelkie dane, które muszą zostać odebrane i wysłane przez nasz laptop, tablet, komputer, albo telefon przechodzą uprzednio przez to właśnie miejsce.

Jak pisze TOP VPN, serwis z rankingiem najlepszych VPN – Praktycznie każdy, komu uda się przechwycić naszą aktywność, może dowiedzieć się co i skąd dokładnie pobieramy, z kim się kontaktujemy, jakie dokumenty przesyłamy poprzez sieć, w jakich sklepach online kupujemy i ile płacimy za owe zakupy. Dobrze przeszkolona osoba, dysponująca odpowiednimi narzędziami, ale i wiedzą, mogą dowiedzieć się o nas praktycznie wszystkiego. W którym banku posiadamy konto, gdzie na ogół spędzamy urlop, jak często wyjeżdżamy w sprawach służbowych.

Tymczasem sieć VPN sprawi, iż cała nasza aktywność dla takich osób będzie niewidoczna. Zanim połączymy się z dowolną stroną internetową, uprzednio połączymy się z własnym serwerem VPN. Najpierw tworzymy szyfrowane i bezpieczne połączenie, niczym tunel, dzięki któremu będziemy mogli wysyłać i pobierać różne treści. Jedyne, co pozostanie widoczne, to to, iż korzystamy z tego tunelu. Nawet nasz dostawca internetu nie będzie mógł niczego ponadto się o nas dowiedzieć.

Jak włączyć połączenie VPN?

Dzisiaj nie trzeba mieć nazbyt specjalnej wiedzy, aby móc skorzystać z sieci VPN. Istnieją obecnie usługi i rozwiązania, które pozwalają każdemu, kto zechce z nich skorzystać, utworzenie, jak i skonfigurowanie tego rodzaju sieci. Z uwagi na dużą różnorodność, na pewno znajdziemy VPN, który będzie spełniał wszelkie nasze wymogi.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *