Chcesz pracować jako samodzielny księgowy? Poznaj wymagania
Zawód księgowego jest bardzo poważany i kojarzy się z wysokimi zarobkami. Od 2014 roku został on uwolniony co oznacza, że nie trzeba zaliczyć egzaminów państwowych, aby zostać dopuszczonym do wykonywania zawodu. W miejsce egzaminów państwowych powstał certyfikat księgowego, którego powstania zostało wprowadzone na prośbę związku polskich księgowych obawiających się o spadek jakości usług. Jak obecnie wygląda test na księgowego i kto może do niego podejść?
Kto może myśleć o zostaniu księgowym?
Każdy księgowy zatrudniony w firmie zajmuje się jej rozliczeniami, oprócz tego może zajmować się rozliczeniami klientów prywatnych poza standardową pracą na etacie.
Zazwyczaj księgowi to osoby o umysłach ścisłych, którzy zdecydowanie najlepiej radzą sobie z matematyką. To znacząco ułatwia dbanie o ewidencję i rozliczenia dokumentów firmowych, gdyż każdy błąd może spowodować ogromne straty dla firmy, które mogą być winą błędu księgowego.
Aby zdobyć odpowiednią wiedzę, która przygotuje Was do pracy w księgowości trzeba skończyć odpowiednie studia lub kurs dla księgowych. Wiedza pozyskana na studiach lub na rekomendowanym kursie przygotuje Was do egzaminu, który przygotowało dla Was Centrum Informacji Księgowej, czyli tak zwany C.I.K.
Czy lepiej ukończyć studia czy wystarczy kurs?
Aby mieć możliwość podejścia do egzaminu księgowego należy ukończyć minimum 2 letnie studia na określonych kierunkach studiów, a są to między innymi rachunkowość, finanse, ekonomia, prawo czy administracja.
Drugą opcją jest ukończenie certyfikowanego kursu w C.I.K., który równie kompleksowo przygotuje wszystkich kandydatów do zaliczenia egzaminu.
Jeżeli planujecie podjęcie kursu w innej placówce to koniecznie upewnijcie się czy znajduje się ona na liście placówek edukacyjnych. Warto się również upewnić, że program kursu pokrywa się z rozporządzeniem MEN.
Jak wygląda egzamin na księgowego?
Egzamin na księgowego składa się z 20 pytań A,B,C lub D z jedną możliwą odpowiedzią. Każdy kandydat ma dokładnie 30 minut aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Aby zaliczyć egzamin należy uzyskać minimum 60% poprawnych odpowiedzi.
Koszt podejścia do egzaminu to 100,00 zł. Dodatkowo należy doliczyć 200 zł za wystawienie certyfikatu elektronicznego. Testy odbywają się za pośrednictwem przeglądarki w formie online, podczas testu nie można opuścić okienka egzaminu, gdyż to automatycznie kończy się niezaliczonym egzaminem,
Podczas egzaminu można spodziewać się zagadnień, które zawsze są na każdym egzaminie a jest to między innymi prawo podatkowe, rachunkowość czy ubezpieczenia. Można spodziewać się również pytań z zakresu prawa cywilnego czy gospodarczego.
Jakie są wymagania wobec osób podchodzących do egzaminu?
- Pełna zdolność prawna i korzystania z praw publicznych.
- Kandydaci muszą przedstawić dowód niekaralności za przestępstwa finansowe i pochodne.
- Ukończone 2-letnie studia z określonych kierunków lub kurs na księgowego.
Artykuł powstał na podstawie https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/jak-zostac-samodzielnym-ksiegowym-krok-po-kroku