Blogi polityczne – czy warto je pisać? W którym kierunku powinny zmierzać?

blogi polityczne

Blogi polityczne stają się coraz popularniejszą formą przekazu. W związku z tym na blogowym rynku, zarówno polskim, jak i światowym, dostrzec można pewne charakterystyczne tendencje. Które z nich są dobre, a które negatywne? W którym kierunku powinno zmierzać dziennikarstwo blogowe?

Główne tendencje na płaszczyźnie internetowego dziennikarstwa blogowego w Polsce i na świecie

Szybkie tempo współczesnego życia sprzyja jak najszybszemu poborowi informacji. W związku z tym zauważalny jest rozkwit blogów, szczególnie zagranicznych, które w zakresie formy coraz bardziej zbliżają się ku „twitterowemu” sposobowi komunikacji. Podczas gdy dotychczas najpopularniejsze blogi o polityce, gospodarce i świecie prezentują z jednej strony fakty, z drugiej strony wiele sposobów spojrzenia na dane zagadnienie, o tyle do grona nowych tendencji zaliczyć można blogi z bardzo krótkimi wpisami. Przykuwają uwagę użytkownika przede wszystkim kontrowersyjnością. Poruszane zagadnienia są tymi, które są „na czasie”. Często prezentują tylko pozornie nonkonformistyczne podejście.

Kolejnym dostrzegalnym trendem w zakresie internetowego dziennikarstwa blogowego staje się ostrość wypowiedzi. Tendencja ta dostrzegalna jest nie tylko na arenie polskich blogów poświęconych polityce, ale także – a może przede wszystkim – blogów zagranicznych, głównie amerykańskich. Intensyfikacja napięcia i coraz większe spolaryzowanie poglądów sprzyja popytowi na treści, które są bogate w komentarze ostre i bezlitosne. Niestety, obiektywną wadą tego trendu jest zubożenie językowe. Zanika również obiektywność dziennikarska na rzecz subiektywności dyktowanej popytem na przekaz o charakterze emocjonalnym.

W którym kierunku powinny zmierzać blogi o polityce?

Blogi należą do tzw. nowych mediów. Charakterystyczne jest to, że dopiero się rozwijają, szukając swojego kierunku. Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej tendencje, można pokusić się o hipotezę, że żaden z trendów nie będzie mimo wszystko trendem długoterminowym.

To, co najbardziej może wpływać na kształt dziennikarstwa internetowego w XXI wieku, to jego największe zagrożenia. W tym zakresie można przede wszystkim zorientować się nad problemem zaniku czytelnictwa. Problematyka ta najdobitniej dostrzegalna jest w Polsce. Chociaż najbardziej zanika czytanie prasy tradycyjnej i książek, to od czytania dłuższych form dostępnych w internecie również część społeczeństwa odchodzi. Wobec tego blogi o polityce, świecie, bieżących wydarzeniach, powinny przede wszystkim zaproponować ofertę, która skłoni osoby do czytania dłuższych treści. Jedną z metod może być obiektywizm i profesjonalizm w zakresie publikowanej treści.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Blogi polityczne – czy warto je pisać? W którym kierunku powinny zmierzać?

  1. infomiasto.eu pisze:

    Ostatnio jak Pan na pewno widzi jest mocny rozkwit blogów o tematyce bliżej prawicowej niż lewicowej. Lewicowe nie cieszą się poczytnością bo to nie są ludzie jacy z reguły się specjalnie chcą rozwijać i interesować sprawami kraju a prawicowe wykwitają wykładniczo po pewnie ludziom puszczają nerwy wiec zaczynają pisać. Takie blogi szybko zyskują czytelników jacy także mają już dość obecnego układu a co dziwne czytelnicy przybywają lawinowo bo współpracuję przy jednym takim projekcie. Więcej można mieć czytelników jak się pisze z senem niż może się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt przez Facebook Messenger