Błędy w rekrutacji pracowników

błędy w rekrutacji pracowników

Rekrutacja pracowników to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie, wymagające niemałych pokładów kreatywności i niestandardowego podejścia. Mimo tego, że jest to dość powszechna wiedza, to na pewno byliście świadkami, kiedy były one sztampowe do bólu i tak naprawdę nie pozwalały Wam na rozwinięcie skrzydeł i zaprezentowanie się z najlepszej strony. Co jest najczęściej wymieniane jako słaba strona źle poprowadzonej rekrutacji? Przekonajmy się wspólnie!

Schematyczność

Najgorsze, co możemy zrobić to prowadzić rekrutację wedle pewnego schematu, które nietrudno znaleźć w sieci internetowej. Może wam się wydawać, że pytania „gdzie widzisz się za 10 lat?” są kreatywne i wymagają niestandardowego myślenia od kandydata… jednak jest całkowicie inaczej!

To bardzo oklepane i ograne – zamiast faktycznej odpowiedzi od kandydata, otrzymacie raczej nerwowy uśmiech i odpowiedź „nie wiem” niż faktyczną, wartościową wypowiedź. Unikajmy więc ogranych i gotowych form, a postawmy raczej na coś, co faktycznie pozwoli nam poznać kandydata.

Czas trwania procesu

Drugim problemem jest to, jak długo trwa dana rekrutacja. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że pragniecie jak najdokładniej przeszukać rynek w poszukiwaniu idealnego kandydata, jednak nie możemy popadać w skrajność. Kilkumiesięczne, niemal niekończąca się rekrutacja z wieloma etapami potrafi odstraszyć naprawdę każdego.

Właśnie dlatego, warto ograniczyć ją do absolutnego minimum tj. jednego lub dwóch spotkań. Pozwoli wam to na w miarę dokładne zapoznanie się z kandydatem i jego kwalifikacjami.

Złe zakończenie rekrutacji

Ostatni błąd, o którym dziś wspomnimy to czynności tuż po zakończeniu procesu rekrutacji. Są to brak informacji o statusie rekrutacji i jeżeli kandydat nie spełni naszych potrzeb. Często zapominamy o tym, aby informować potencjalnych pracowników, na jakim etapie znajduje się aktualnie cały proces.

Co gorsza, nawet nie wiedzą oni czy wciąż liczą się w grze – a to, czy mogą oni się nadal nastawiać, że ta posada padnie ich łupem, wiemy tylko my. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poinformować daną osobę, dlaczego jej nie wybraliśmy. Taki feedback bywa naprawdę wartościową informacją!

Dlatego aby nie popełnić żadnych błędów podczas rekrutacji pracowników najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy jaką jest Lobo HR.

Podsumowanie

Jak więc widzicie, z tak niepozornego procesu rekrutacji może wyjść naprawdę dużo nieciekawych sytuacji. Mamy nadzieję, że po lekturze dzisiejszego artykułu będziecie omijać je szerokim łukiem.

Gwarantujemy wam, że naprawdę wpłynie to pozytywnie na nie tylko prostotę pozyskiwania nowych pracowników, ale też naszą opinię jako pracodawcy!


Błędy w rekrutacji pracowników
5 (100%) 2 votes

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt przez Facebook Messenger