Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej

Chociaż banki mają ponad 30 mln klientów z dostępem do bankowości internetowej, z tego kanału korzysta około 16 mln użytkowników. Jednym z głównych powodów są obawy związane z bezpieczeństwem. Instytucje robią wszystko co mogą, aby zapobiec atakom hakerów, jednak wiele zależy od samych właścicieli rachunków bankowych. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zabezpieczyć swoje pieniądze przed kradzieżą.

Powszechnie uważa się, że polskie banki mają jedne z najbardziej bezpiecznych systemów bankowości internetowej. Teoretycznie ryzyko kradzieży środków zgromadzonych na kontach osobistych jest niewielkie. W praktyce jednak dochodzi do takich incydentów – słabym ogniwem okazuje się właściciel rachunku bankowego. Przez swoją nieuwagę lub nieostrożność, może stracić sporo pieniędzy. Wystarczy jednak przestrzegać kilku istotnych zasad, aby korzystanie z bankowości internetowej było bezpieczne.

1. Sprawdzaj, czy adres do strony logowania jest zabezpieczony

Za każdym razem, gdy logujesz się do systemu bankowości elektronicznej, musisz zweryfikować zabezpieczenie witryny. Jak to zrobić?

Sprawdź, czy:

  • adres zaczyna się od protokołu „https”,
  • w adresie pojawia się symbol kłódki.

Jeśli adres strony nie spełnia wymagań choćby w jednym aspekcie, nie loguj się do banku.

2. Nie ujawniaj danych do logowania

Login i hasło to poufne dane, których nie można nikomu przekazywać – ani osobom trzecim, ani nawet bliskim. Pod żadnym pozorem nie ujawniaj danych do logowania – nawet, gdy otrzymasz maila z banku z prośbą o dostarczenie takich informacji. Pamiętaj, że żaden bank nie wymaga podawania loginu i hasła – jeśli otrzymasz takiego maila, jest to oszustwo.

3. Zmieniaj hasło

Jeżeli chcesz bezpiecznie posługiwać się bankowością internetową, systematycznie zmieniaj hasło do logowania. Najlepiej raz na kilka miesięcy – pozwoli to zminimalizować ryzyko włamania na konto. Nowe hasło powinno być na tyle skomplikowane, aby utrudnić jego „złamanie” przez hakera.

4. Sprawdzaj SMS-y autoryzacyjne

Zanim zatwierdzisz operację bankową, dane wyświetlane w systemie porównaj z danymi zawartymi w SMS-ie autoryzacyjnym. W przypadku zainfekowanego telefonu może zdarzyć się, że oszust dokonał przekierowania i pieniądze trafią na zupełnie inny rachunek bankowy.

5. Korzystaj z własnego komputera

Jeśli logujesz się do systemu bankowości internetowej, dokonuj tego wyłącznie na własnym komputerze. Inny sprzęt jest dopuszczalny jedynie wówczas, gdy masz pewność, że jest to urządzenie bezpieczne. Ponadto za każdym razem, gdy kończysz sesję w banku, wyloguj się.

Warto także pamiętać, aby zainstalować na komputerze program antywirusowy oraz regularnie aktualizować przeglądarkę.

Zobacz także:

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *