Automatyka i robotyka – zdobądź zawód przyszłości. Praca automatyka i możliwości pracy w IT

Automatyka i robotyka - zdobądź zawód przyszłości.

Jednym z największych dylematów osób szukających kierunku studiów jest wybór takiej dziedziny, w której znalezienie pracy będzie stanowiło jedynie formalność. Podręcznikowym przykładem takiego fakultetu jest automatyka i robotyka. Ten obszar wciąż rozwija się, a co za tym idzie, specjaliści robotyki w najbliższej przyszłości będą witani w firmach z otwartymi ramionami. Czym dokładnie zajmuje się specjalista automatyki i robotyki? W jakich branżach można uzyskać pracę?

Czym zajmuje się osoba na stanowisku specjalisty ds. automatyki i robotyki?

Specjalista automatyki i robotyki nie powinien mieć problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy w swoim zawodzie. Wiedza i umiejętności z zakresu matematyki, informatyki czy innych technicznych dziedzin pozwalają na szerokie zastosowanie swoich kompetencji w praktyce.

Obecnie procesy automatyzacji i robotyzacji wdrażane są w praktycznie każdej gałęzi gospodarki, a to, jaką ścieżkę obierzemy, zależy od naszych prywatnych preferencji. Osoba na stanowisku specjalisty automatyki i robotyki zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i monitorowaniem rozwiązań mających na celu usprawnienie procesów biznesowych, ale też całych linii produkcyjnych. Specjaliści tej dziedziny są więc mocno poszukiwani zarówno w branży IT, jak i branżach przemysłowych, takich jak lotnictwo, branża samochodowa czy w firmach zajmujących się budową maszyn.

Jakie kompetencje powinien mieć specjalista z obszaru automatyki i robotyki?

Osoba, która pracuje na stanowisku specjalisty automatyki i robotyki w wielu przypadkach musi wykazywać się umiejętnością analitycznego myślenia, przy jednoczesnej zdolności, do twórczej pracy koncepcyjnej. Niejednokrotnie zdarza się, że przy projektowaniu nowego rozwiązania inżynier powinien myśleć przyszłościowo i przewidywać potencjalne skutki i zagrożenia wprowadzonego usprawnienia. W zależności od branży, w której stosowana jest automatyka i robotyka, pracownik powinien wykazać się zdolnościami technicznymi z zakresu znajomości języków programowania, technologii umożliwiających automatyzację, ale też twardych kompetencji z zakresu budowy maszyn a czasem też mechatroniki.

W obecnych czasach rekrutacja IT w Mindworkers.pl stawia również na umiejętności miękkie, które są wymagane nawet od osób zajmujących tak techniczne stanowisko, jak specjalista automatyki. Praca w zespole, komunikatywność, umiejętność pracy projektowej to tylko nieliczne z umiejętności miękkich, jakimi powinien wykazać się kandydat na stanowisko specjalisty robotyzacji.

Specjalista do spraw automatyki i robotyki – gdzie praca szuka człowieka?

Na ten moment coraz więcej firm poszukuje osób, które posiadają kompetencje lub wykształcenie z zakresu automatyki i robotyki. Często w celu znalezienia odpowiedniego specjalisty, stosowana jest rekrutacja i outsourcing specjalistów IT | Mindworkers. Choć branża IT to jeden z głównych obszarów, w których wykorzystuje się procesy robotyzacji, to jednak skala zainteresowania specjalistami tej dziedziny wychodzi daleko poza informatykę. Wiele firm przemysłowych stara się usprawnić procesy zachodzące w firmie, a z reguły to właśnie automatyzacja i robotyzacja jest kluczem do zwiększenia wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Branża IT, przemysł każdego rodzaju, a także spedycja to branże, które szczególnie mocno odczuwają brak specjalistów automatyki i robotyki.

Wynagrodzenie w branży czy to, co interesuje nas najbardziej

Zgodnie z danymi portalu wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzeń automatyków to 6 280 PLN brutto. Jest to więc kwota przewyższająca średnią krajową, a także zwiększająca się z roku na rok. Oczywiście najważniejszym czynnikiem warunkującym zarobki jest nasze doświadczenie i kompetencje. To jednak, czego możemy być pewni, to gwarancja stałego wzrostu zarobków wraz z nabywaniem wiedzy i nowych praktycznych doświadczeń z obszaru automatyki i robotyki.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *