5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz wynajmować nieruchomości w celach turystycznych

5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz wynajmować nieruchomości w celach turystycznych

Kończy się bardzo specyficzny rok. Rok, który zmienił bardzo wiele. Zweryfikował rynek, biznes, zapoczątkował cyfrową rewolucję. Przez ostatni rok zmieniła się też świadomość Polaków. Przywiązujemy dużą wagę do bezpieczeństwa. Dotyczy to również podróżowania. Popularną formą spędzania urlopu staje się wynajem domów i apartamentów wakacyjnych, które gwarantują prywatność, niezależność oraz wygodę w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną.

Główną zaletą tego typu zakwaterowania jest wariant ekonomiczny, tj. wspomniana wcześniej niższa cena wynajmu za dobę oraz swobodny dostęp do kuchni tylko dla wynajmujących. Najem krótkoterminowy jest ofertą atrakcyjną nie tylko z poziomu osób szukających zakwaterowania, ale również jest doskonałą formą inwestycji, która będzie sama na siebie zarabiać.

W Polsce rynek najmu krótkoterminowego prężnie się rozwija, zwłaszcza w największych miastach mających do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne, teatry, muzea, wystawy bary i restauracje. Z tej formy spędzania wakacji korzystają zarówno polscy jak i w dużej mierze zagraniczni turyści. Inwestycja w najem krótkoterminowy może zatem być najbardziej opłacalną w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia i Sopot, Poznań, Wrocław lub Zakopane. Zważywszy na fakt, że miasta te są w większości również ośrodkami naukowymi, gdzie w ciągu roku akademickiego studenci poszukują mieszkań na wynajem, można liczyć również na dodatkowy zarobek na wynajmie tych samych mieszkań w sezonie wakacyjnym, kiedy studenci nie korzystają już z zakwaterowania. Dla turystów ogromne znaczenie ma lokalizacja danej nieruchomości przeznaczonej na krótkoterminowy najem, podobnie jak jej standard i wyposażenie.

Lokalizacja

Zainteresowanie najmem krótkoterminowym jest uzależnione głównie od atrakcyjności turystycznej poszczególnych miast. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się domy i mieszkania nad morzem, w górach lub nad jeziorami oraz apartamenty usytuowane w zabytkowej części miasta. Warto też zwrócić uwagę nie tylko na walory turystyczne i przyrodnicze miejsca, gdzie jest położona nieruchomość, ale również na jej położenie pod względem komunikacyjnym.

Standard i wyposażenie

Trzeba mieć na uwadze, że mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy powinno być wyposażone w podstawowy sprzęt AGD i RTV, oraz w garnki, zastawę stołową, sztućce, tak, aby wynajmujący mógł bez przeszkód samodzielnie przygotować posiłki. Konieczne jest zapewnienie również pościeli i ręczników. W mieszkaniu nie powinno zabraknąć regulaminu korzystania z lokalu oraz listy ważnych wskazówek i instrukcji obsługi urządzeń. Warto o tym pamiętać, jasne określenie zasad użytkowania mieszkania pozwoli nam w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kłopotów i nieporozumień.

Czystość i przyjemny wygląd mieszkania są gwarancją sukcesu, dlatego warto zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. Styl i wygląd mieszkania na wynajem mogą w dużej mierze zdecydować o tym, czy turysta wybierze twoją ofertę oraz czy zapragnie do niego powrócić lub czy poleci go znajomym.
Koszty zużycia mediów i usług dodatkowych (np. sprzątanie, prąd, gaz, woda) powinny zostać wliczone w cenę najmu, takie podejście do sprawy zyskuje w oczach klientów.

Reklama

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo przebić się na rynku wśród tylu ofert. Warto więc już na początku zadbać o odpowiedni marketing. W dobie Internetu nie wymaga to dużego nakładu środków finansowych. Zamiast tradycyjnych reklam w prasie, telewizji i radio, sprawdzą się przede wszystkim reklamy w social media (np. Fanpage na portalu społecznościowym Facebook).

Warto również pamiętać, że turyści poszukują atrakcyjnych ofert zakwaterowania głównie w serwisach z funkcją porównywania cen wybranych mieszkań np. Interhome. Współpraca z tego typu portalami internetowymi pozwala w szybszym czasie na budowanie renomy marki i poprawę jej rozpoznawalności w grupie docelowej klientów. Oczywiście najważniejszą korzyścią płynącą ze współpracy z tego typu portalami jest także budowa wiarygodności danej marki.

Kwestie podatkowe

Przed rozpoczęciem działalności warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który wskaże w jaki sposób rozliczać zysk z najmu krótkoterminowy i zaproponuje optymalne rozwiązania podatkowe. W celu wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań w życie (np. założenia działalności gospodarczej jednoosobowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przekształcenia działalności gospodarczej) niezbędna będzie konsultacja z radcą prawnym lub innym prawnikiem. Warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie, a także zlecić opracowanie umowy najmu krótkoterminowego, która zapewni jak najlepsze zabezpieczenie interesów wynajmującego, w tym określi odpowiedzialność za szkody, wysokość zaliczki czy kary umowne.

Podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z dużym nakładem środków finansowych. Należy wziąć pod uwagę popełnienie błędów na etapie początkowym, które może spowodować straty lub opóźnienie oczekiwanego momentu zwrotu inwestycji. Nie można zapomnieć, że realizacja inwestycji związanej z najmem krótkoterminowym wymaga między innymi konsultacji prawnych i podatkowych, stałego monitorowania cen najmu na rynku oraz promowania swojej oferty i budowanie wiarygodności marki przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii internetowych.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *