Wystąpienia publiczne – jak występować, by Cię zapamiętano?
Wystąpienia publiczne to dla wielu z nas ogromne nerwy. Niezależnie czy występujemy przed kolegami z firmy, czy też ważnym klientem, istotne jest, by opanować stres i odpowiednio przygotować się do wystąpienia. Pokażemy Ci jak to zrobić!
Zdefiniuj cel wystąpienia
To pierwsze zadanie, które stanie przed tobą podczas przygotowań do prezentacji. Musisz zdecydować czy będzie to podsumowanie twojego ostatniego projektu, którym zajmowałeś się przez kilka tygodni, prezentacja nowego produktu czy może zwrócenie uwagi odbiorców na jakiś istotny aspekt działania organizacji. Cel powinien być jasny. Dzięki czemu łatwiej będzie Ci przygotować dobry plan prezentacji i właściwe argumenty.
Dobierz odpowiednią formułę
Formuła prezentacji zawsze powinna być dobrana pod słuchaczy. Zupełnie inaczej rozmawia się ze studentami, a inaczej z kierownictwem firmy. Musisz też ocenić, w jakim stopniu widownia zna temat. Nie powinno się bowiem tłumaczyć laikowi zaawansowanych szczegółów technicznych, których nie zrozumie, a osoby doświadczonej nie powinno się zanudzać rzeczami, które już wie. Warto też pomyśleć nad zmianą samej formy prezentacji. Może, zamiast kilkuslajdowego pokazu warto rozrysować road map na tablicy? I spokojnie, jeśli coś Ci nie idzie i w trakcie spotkania widzisz, że widownia się nudzi, możesz zawsze urozmaicić swoje wystąpienie. Opowiedz historię związaną z tematem lub zadaj pytanie.
Przewiduj pytania widowni
Najgorsze co może się przytrafić podczas prezentacji to cisza w momencie, gdy ktoś zada Ci pytanie. Wpłynie ona negatywnie na odbiór całego twojego wystąpienia, ale także może osłabić twój wizerunek. Warto więc przed prezentacją poświęcić trochę czasu i przygotować FAQ, czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie.
Podczas przygotowywania takiego spisu pytań, warto poprosić o radę osoby, które znają temat twojego wystąpienia, ale także te, które znają widownię. W ten sposób zmniejszysz ryzyko na to, że jakieś pytanie Cię zaskocz. Pozwoli Ci to też utrzymać dobry kontakt ze słuchaczami.
Panuj nad czasem
Nie lubisz, gdy ktoś marnuje twój czas, prawda? Inni też nie. Dlatego musisz kontrolować czas swojego wystąpienia. Pozwoli Ci to opanować nerwowe przyśpieszanie pod koniec prezentacji, ale także długie rozciąganie prostych zagadnień.
Przygotowaną prezentację warto przećwiczyć w domu. Możesz prezentować przed lustrem lub małżonkiem. Podczas takich przygotowań mierz czas. Odkryjesz w ten sposób momenty prezentacji, które mogą być problematyczne. W trakcie wystąpienia nie ma już czasu na błędy i poprawki.
Zadbaj o prezencję
Mówi się, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dlatego właśnie twoje ubranie powinno być zawsze odpowiednio dobrane. Pamiętaj, że nie możesz być ubrany mniej formalnie od swojej widowni, a jednocześnie ciągle musisz czuć się komfortowo w trakcie wystąpienia. Dlatego lepiej na spotkanie nie zakładać nowych butów lub koszuli. Niewygoda to ostatnie czego chcesz podczas prezentacji.
Zadbaj też o prezentację
To ostatnia, ale równie istotna sprawa. Prezentacja, która będzie dobierać twoje wystąpienie, musi zostać zapamiętana i dobrze odebrana. Dobierz motyw i czcionkę tak, by nie raziły w oczy. Warto postawić także na grafiki zamiast tekstu. Nikt nie lubi prezentacji, które są ścianami tekstu. Lepiej jest zamieścić na slajdzie infografikę lub podsumowanie najważniejszych informacji. Mówi się, że na każdym slajdzie powinno być maksymalnie 6 linijek tekstu. Jeśli nie czujesz się pewnie, korzystając z programu PowerPoint, możesz zdecydować się na szkolenie MS PowerPoint, które pomoże Ci odpowiednio poznać program i przygotować prezentację, która zostanie w pamięci na długo.
Sprawdź więcej przydatnych porad na blogu Edukey – Edukey.pl/blog/