Wiata śmietnikowa – definicja, rodzaje i przeznaczenie
Wiaty śmietnikowe spełniają we współczesnych miastach i wsiach niezwykle ważną rolę. Są elementem architektonicznym porządkującym przestrzeń wokół. Przestrzenne altany stanowią miejsce, z którego każdego dnia korzysta wielu mieszkańców danego osiedla, blokowiska czy pracowników firm funkcjonujących w danej przestrzeni. Wiaty mogą być także stawiane na posesjach prywatnych, będąc wkomponowanym elementem ogrodzenia, czy też znajdując się na tyle budynku. Jakie zalety użytkowe posiada wiata śmietnikowa i czy bycie konstrukcją, w której znajdują się kosze na śmieci to jej jedyna funkcjonalność? Wyjaśniamy te kwestie poniżej.
Co to jest wiata śmietnikowa?
Wiata śmietnikowa to konstrukcja, najczęściej metalowa, która spełnia kilka podstawowych funkcjonalności. Jest przede wszystkim używana jako obiekt, w którym przechowuje się duże kosze na śmieci, do których mieszkańcy danego domu lub osiedla wrzucają odpadki. Wiata śmietnikowa spełnia funkcję porządkującą daną przestrzeń – zapobiega przesuwaniu się koszów podczas silnego wiatru, chroni wnętrze kontenerów przed opadami atmosferycznymi. Jest także swoistym zabezpieczeniem przed aktywnością dzikich zwierząt, które coraz śmielej wnikają w miejskie środowiska. Pod ogólnym pojęciem wiat śmietnikowych kryje się także nieco szersze rozumienie tego terminu. Mówiąc o wiatach mamy na myśli zarówno obiekty osiedlowe, jak i niewielkie wiaty przy domach jednorodzinnych. Istnieją także wiaty techniczne czy gospodarcze.
Zalety i wady wiat śmietnikowych
Niewątpliwym autem związanym z sytuowaniem wiat jest ich uniwersalność. Sprawdzą się praktycznie wszędzie, bez znaczenia czy mówimy o dużych osiedlach miejskich, czy też kameralnych skupiskach domów. Stanowią solidne zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, a otwierane drzwiczki pozwalają firmie odbierającej śmieci na wygodne wywiezienie kontenera i wprowadzenie go ponownie do wiaty. Duża zaletą wiat jest ich solidna konstrukcja, która jest odporna na mrozy czy porywisty wiatr. To zaś sprawia, że stanowią one obiekty całoroczne, które mogą stać się trwałym elementem zagospodarowania przestrzeni. Wśród wad wiat śmietnikowych można wyróżnić konieczność poświęcenia całkiem sporego kawałku przestrzeni – znacznie mniej miejsca zajmują same kosze.
Wiata śmietnikowa przy bloku i domu
Wiaty śmietnikowe to nieodzowny element przestrzenny współczesnych blokowisk i domów. Są elementem porządkującym i zabezpieczającym kontenery przed negatywnymi zjawiskami. Pozwalają także na zabezpieczenie interesów mieszkańców danej okolicy. W końcu nie każdy musi godzić się na to, aby osoby niezamieszkałe w określonym miejscu przesypywały swoje śmieci do cudzych kontenerów, przyczyniając się do zwiększenia rachunków za wywóz śmieci mieszkańców danego osiedla. Stanowią zatem pewne zabezpieczenie, podobnie zresztą jak te wiaty, które montuje się na posesjach domów jednorodzinnych. Te drugie mogą być także ciekawym sposobem na aranżację przestrzeni – np. wpasowując wiatę w konstrukcję ogrodzenia.
Wiata śmietnikowa – pozwolenie czy zgłoszenie?
Przepisy dotyczące eksploatacji przestrzeni posesji wskazują jasno – to na właścicielu domu jednorodzinnego ciąży obowiązek wyznaczenia konkretnego miejsca składowania odpadów. Nie jest wskazane jasno, w jaki sposób to miejsce ma być zagospodarowane. Nie ma także obowiązku montowania wiaty śmietnikowej, dlatego przepisy nie wyróżniają szczegółów jej konstruowania. Budując wiatę na własnej posesji należy trzymać się zapisów prawnych dotyczących wznoszenia konstrukcji na ziemi – niewielkie wiaty nie będą jednak w sprzeczności z tym prawem. Inaczej jest w przypadku wiat montowanych na osiedlach – wówczas takim wnioskiem zajmuje się administracja.
Wiaty śmietnikowe – materiały
Konstrukcje śmietnikowe najczęściej wykonywane są z materiałów metalowych. Wówczas taka wiata musi mieć odpowiednie certyfikaty, które zaświadczają o możliwości jej bezpiecznego użytkowania w danej przestrzeni – certyfikat CE. Dach takiej konstrukcji wykonywany jest z blachy perforowanej, niezwykle odpornej na zjawiska atmosferyczne, których doświadczamy w środkowoeuropejskim środowisku. To jednak nie jedyny materiał, z którego wykonuje się obudowy do śmietników. Wyróżnia się także wiaty drewniane, panelowe stalowe – różnią się one wytrzymałością, wyglądem i oczywiście ceną.
Wiaty drewniane, panelowe
Wiaty panelowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. Stanowią jeden z najbardziej estetycznie wyglądających wiat, dlatego ich popularność systematycznie rośnie. Znakomicie wkomponowują się w przestrzeń i niejako się maskują – wiata nie posiada drobnych otworów, zatem nie widać, co znajduje się w środku. A przecież nie chodzi o to, aby zawartość obiektu podziwiać. Wiaty panelowe mogą być wykonywane z metalu, ale także z drewna. Naturalne wiaty są niezwykle cenionym rozwiązaniem, które prezentuje się wyjątkowo estetycznie. W większości przypadków tego typu obiekty stawia się na konstrukcji metalowej, a dopiero poszczególne elementy wypełnia drewnianymi modułami.
Wiaty stalowe, metalowe
Wiaty stalowe są bardziej toporne i trwalsze, są jednak bardziej problematyczne w przewiezieniu i instalacji. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie istnieje potrzeba stworzenia bardzo mocnej, dużej konstrukcji – np. w obszarach przemysłowych. Tradycyjne wiaty metalowe to takie, które zostały wykonane np. z aluminium. Są lekkie, mniej wytrzymałe ale mogą z powodzeniem spełniać swoją funkcję. Obiekty metalowe uzupełnia się siatką ciętą lub profilami stalowymi. To właśnie w przypadku wiat wytworzonych z tego materiału otrzymujemy największą rozłożystość wyboru konstrukcji. Wiaty mogą być także malowane, np. metodą proszkową, na dowolnie wybrany kolor.
Rodzaje wiat śmietnikowych
Rzadziej stosowanym rodzajem wiat śmietnikowych są te murowane – kojarzą się raczej z reliktem przeszłości, niż nowoczesnym, stylowym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że wiaty służą wyłącznie do celów przechowywania odpadów. Mogą być bowiem interesującym elementem przestrzeni – szczególnie te, które posiadają estetyczne moduły czy efektowne malowanie proszkowe. Konstrukcje wiat wykorzystuje się także w kontekście tworzenia przestrzeni do przechowywania rowerów czy butli gazowych – te drugie możemy zobaczyć m.in. na niektórych stacjach benzynowych. Są to mini-wiaty, które przypominają konstrukcją wiaty śmietnikowe.
Wiaty na rowery
Wiaty mogą spełniać także funkcję ochraniającą rowery – tego typu rozwiązania są coraz częściej stosowane przy marketach wielkopowierzchniowych, a także mniejszych sklepach. Pozwalają na bezpieczne pozostawienie roweru przypiętego do metalowej konstrukcji wewnątrz. Często stosuje się także kamery, szczególnie przy często uczęszczanych marketach, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo osób robiących zakupy. Wiaty na rowery mogą być stosowane jednak wszędzie – znajdują się także przy niektórych ścieżkach rowerowych i w innych miejscach, w których występuje potrzeba zabezpieczenia roweru i wydzielenia miejsca parkingowego dla jednośladów.
Wiaty dla palaczy
Obiekty dla osób palących również można zaliczyć do kategorii wiat. Są to przezroczyste, zamykane pomieszczenia o dobrych walorach izolacyjnych – uzyskiwanych m.in. przez system uszczelek. Wyglądem przypominają one tradycyjne wiaty – nic dziwnego, w końcu ich konstrukcja bazuje na rozwiązaniach projektowych zwykłych wiat. Często instaluje się w nich systemy wentylacyjne do odprowadzania dymu – szklana konstrukcja jak najbardziej umożliwia takie działanie.
Wiaty na gazy techniczne
To konstrukcje projektowane z myślą o zachowaniu bezpieczeństwa elementów infrastruktury wokół. Zabezpieczają miejsce przed aktywnością osób niepożądanych i zaciekawionych danym obiektem – bez konieczności montowania siatek oddzielających, szlabanów czy furtek. Minimalizują zatem obszar potrzebny na zabezpieczenie dostępu do armatury technologicznej. Dobrej jakości wiaty na gazy techniczne charakteryzują się odpowiednią odpornością na ogień, są także trwałe i lekkie.
Wiaty z pomieszczeniem gospodarczym
Wiaty mogą być także rozbudowanymi pomieszczeniami użytkowymi, które zastępują dotychczasowe magazyny czy przydomowe składziki. Wiaty z pomieszczeniem gospodarczym są estetycznym i praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym przechowywanie narzędzi, przyborów czy innych elementów użytkowych. Zwykle są na tyle duże, że przypominają swoją postacią otwarty garaż – wobec czego znakomicie nadają się jako ochrona pojazdu przed opadami atmosferycznymi.
Osłony śmietnikowe
Osłony śmietnikowe to termin, który jest synonimem wiat śmietnikowych. Często używa się takiego sformułowania w celu opisania niewielkich obiektów, zdolnych do pomieszczenia dwóch, a czasami trzech kontenerów na śmieci. Wykorzystuje się także małe osłony śmietnikowe w celach recyklingu – wówczas każdy kosz ma osobne drzwiczki, co znacząco ułatwia proces segregowania odpadów. Wykorzystuje się także oznaczenia w formie malowania wiat, tak aby było to bardziej funkcjonalne dla użytkowników.
Ile kosztuje gotowa wiata śmietnikowa?
Najprostsze małe wiaty śmietnikowe na jeden kosz to wydatek do ok. 10 000 złotych. Rozbudowane obiekty, które możemy zobaczyć na osiedlach miejskich, kosztują zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przykładowo: za tradycyjną wiatę 5×3 metry zapłacimy zwykle do 16 tys. złotych. Z kolei za obiekty wzmocnione i malowane – ponad 20 tys. Wiele zależy od rozmiaru, wielkości i materiału, z którego osłona została wykonana.
Gdzie kupić wiaty śmietnikowe?
Wiaty śmietnikowe najłatwiej kupić przez Internet, np www.wiatasmietnikowa.pl. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale także możliwość zobaczenia zróżnicowanych zdjęć obiektu. Warto wyszukiwać wiaty, które zostały wykonane przez sprawdzonych producentów. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że transakcja przyniesie nam sporo korzyści. Sprawdzajmy, z jakich surowców korzystają twórcy wiat oraz jakie przykładowe realizacje udało im się stworzyć. Wówczas możemy podjechać w dane miejsce i sprawdzić na własne oczy, jak rzeczywiście prezentuje się konkretna wiata śmietnikowa.