Sprawdzanie aut z USA – czy warto wejść w buty importera samochodów?

Dzisiejszy wywiad będzie przeprowadzony z właścicielem firmy zajmującej się sprowadzaniem i przewożeniem samochodów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki do Polski. Czy warto wejść w ten biznes? Jakie są zalety i wady prowadzenia tego rodzaju firmy? Zapraszam do lektury!
Marcinie, opowiedz czytelnikom, kim jesteś? Czym się zajmujesz, na co dzień?
Nazywam się Marcin Butler i pracuję w firmie Usaimport.pl, która funkcjonuje w Warszawie. Moja codzienna praca to sprowadzanie aut z USA i Kanady.
Jak zostałeś pośrednikiem w imporcie aut amerykańskich i jak rozkręciłeś własny biznes?
Motoryzacją pasjonowałem się od dziecka. Jeśli chodzi o import z USA to moje doświadczenie sięga 2008 r, kiedy to zacząłem sprowadzać oświetlenie led oraz narzędzia z tamtejszego rynku. Po jakimś czasie postanowiłem połączyć pasję z praca zarobkową – tak powstała firma Usaimport. Początki nie były łatwe, ale dzięki pomocy rodziny z USA i Kanady udało się wystartować.
Wady i zalety firmy pośredniczącej
Znam różne firmy importowe z Polski i nie tylko. Każda ma trochę inny sposób działania. Nasza firma wysyła pojazdy z 11 portów w USA, aby zaoszczędzić na kosztach transportu ponoszonych przez klienta. Uważam to za ogromny plus w stosunku do firm korzystających z tylko jednego portu. Myślę, że tak jak w każdych usługach – dużo zależy od osoby, która nas obsługuje.
Auta z Europy czy USA – co się bardziej opłaca?
Zdecydowanie z USA. Samochody z Europy najczęściej mają bardzo trudną (lub wręcz niemożliwą) do zweryfikowania przeszłość. Auta z USA łatwo sprawdzić w bazach typu Carfax czy Epic Vin, którego jesteśmy polskim partnerem.
Jakie auta Polacy najczęściej sprowadzają zza wielkiej wody: klasyki, powypadkowe średniaki czy luksusowe bryki?
Najczęściej są to pojazdy klasy średniej, SUV, auta sportowe. Coraz więcej też pojazdów zabytkowych.
Jak wybrać dobrego pośrednika i czym się kierować podczas poszukiwań?
Uważam, że trzeba patrzeć na doświadczenie, bo to pozwoli klientowi zaoszczędzić nerwów w przypadku, np. zagubienia dokumentów. Ważny jest też sprawny kontakt z pośrednikiem na każdym etapie importu pojazdu do Polski.
Jak bezpiecznie kupić auto w Ameryce? Skąd masz pewność, że nie kupujesz przysłowiowego „wraka”?
Weryfikujemy zawsze historię pojazdów w bazach danych, dzwonimy czasami do dealera lub ubezpieczalni – to podstawa naszej pracy. A jakie są koszty sprowadzenia auta z USA? O tym już pisaliśmy tutaj: https://pracabezszefa.pl/koszt-sprowadzenia-auta-z-usa
Ile średnio zarabia firma pośrednicząca na imporcie 1 auta średniej klasy o wartości 40 000 zł brutto.
Średnio jest to około 1000 USD.
Za jakie czynności importowo-transportowe otrzymujesz prowizję od klienta?
Nasze wynagrodzenie obejmuje całość importu – od sprawdzenia historii pojazdu do dopełnienia wszystkich procedur celnych i importowych. Klient otrzymuje pojazd „pod dom” z wszystkimi potrzebnymi dokumentami.
Ile czasu trwa transport auta z USA do Polski?
Średnio jest to około 6-8 tygodni.
Czy auto kupione w Ameryce może bez żadnych przeróbek technicznych jeździć po polskich drogach?
Jest kilka pojazdów, które takich przeróbek nie potrzebują. Najczęściej jednak trzeba dokonać drobnych modyfikacji.
Jakich modyfikacji należy dokonać i jakie są średnie koszty przerobienia auta amerykańskiego pod europejskie standardy?
Najczęściej dokonuje się tylko modyfikacji lamp tylnych i przekodowania komputera. Średni koszt to około 1200 zł brutto.
Nie każdy chce płacić pośrednikowi za sprowadzenie auta z USA. Przekonaj mnie, dlaczego warto skorzystać z usług firm takich jak Twoja?
Można samemu próbować kupić auto, ale nie będziemy widzieć najciekawszych ofert – tylko firmy pośredniczące mają dostęp do wszystkich aukcji. Kolejna sprawa to trudne procedury celne i importowe. Osoba, która nie ma dużego doświadczenia w temacie nie przebrnie przez to samemu.

Profesjonalny importer doskonale rozumie potrzeby rynku i wie, jak zoptymalizować koszty importu auta ze Stanów. Ten wywiad jest tego żywym dowodem… „Wysyłanie pojazdów z 11 portów w USA pozwala poczynić duże oszczędności” zważywszy, że transport do portu to dodatkowy koszt liczony w $.
Świetna inspiracja dla innych firm sprowadzających samochody z Ameryki 🙂 Wymaga oczywiście operatywności, nie mniej temat godny pochwały… A dla osób poszukujących firm pośredniczących w sprowadzaniu aut z USA zapraszamy do naszej listy pośredników: https://sprowadzanie-aut.pl/k/samochody-z-usa/
Bardzo merytoryczny wywiad. W tym temacie znalazłem jeszcze jeden godny uwagi wywiad uzupełniający tematykę importu – sprowadzania aut z USA.
Przed zleceniem tego procesu firmie pośredniczącej warto przeczytać – https://autazusa.pl/porada/import-aut-z-usa-bez-tajemnic-wywiad/