Jaki wybrać VPN i ile to kosztuje?

vpn

O VPNach już na pewno słyszeliście wielokrotnie. Od kiedy to rozwiązanie przestało być oferowane tylko dużym firmom, które wymagają zwiększonego bezpieczeństwa dostępu do danych i ich przesyłu, VPN na dobre zagościł w domach (a właściwie: na komputerach) użytkowników, którzy potrzebują zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania na własne potrzeby. Dzisiaj zastanowimy się, czy warto od razu łapać za portfel i kupować topowe VPNy, czy może są jakieś inne alternatywy?

Popularność

VPN, czyli Virtual Private Network stał się jednym z podstawowych narzędzi nowoczesnego internauty. Tak jak firewall, czy antywirus, VPN pozwala nam zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Przez wielu wirtualna sieć prywatna porównywana jest do specjalnego tunelu, który osłania wymianę danych między internautą a internetem. Dzięki temu, użytkownik VPN może być spokojny o dane swojej karty kredytowej, skany dowodu osobistego, lub prawa jazdy. Dostawców komercyjnych VPN jest naprawdę wiele, od kiedy popularność tego rozwiązania przeszła do mainstreamu. Czy też zauważyliście spory wzrost w ilości lokowań produktów VPN przez znanych vlogerów technologicznych na YouTube? Otóż to! Świadomość potrzeb internautów w dobie głośnych afer o wycieku danych czy nadużyciach prywatności bardzo mocno uległa zmianie. W związku z czym, VPNy na dobre zagościły w naszych domach.

Ile kosztuje VPN?

Jak wszystko co dobre, ma swoją cenę. Roczna subskrypcja topowych VPNów to koszt rzędu 40 – 50 Euro rocznie. Minusem jest jednak to, że nie zawsze jest możliwość przetestowania tego rozwiązania bez konieczności uiszczania opłaty. Są jednak wyjątki, wystarczy, że zapytamy wyszukiwarkę Google o hasło: “nordvpn (recenzja 2020)” i już mamy dostęp do sporej ilości informacji o topowym VPNie. Ten ostatni jest akurat przykładem tego, że można przetestować ich rozwiązania przez 3 miesiące.

A może darmowy VPN?

Inną opcją jest z kolei darmowy VPN, co jest bardzo ciekawą propozycją dla tych, którzy najpierw chcieliby się lepiej zapoznać w praktyce, czym tak naprawdę jest VPN. Z zakupem software’u jest trochę jak z zakupem samochodu – ciężko jest kupować w ciemno bez obejrzenia czy nawet jazdy testowej. W związku z tym, jeśli zastanawiacie się nad kupnem VPNa, który nie ma dostępnej opcji przetestowania za darmo, poszukajcie najpierw jego darmowego odpowiednika. Szczególnie polecamy to rozwiązanie jeśli to Wasza pierwsza przygoda z tego typu rozwiązaniem i chcielibyście wpierw się “przeklikać” i dobrze poznać, jak korzysta się z wirtualnej sieci prywatnej.

Inne zastosowania VPN

Oprócz zapewniania internautom bezpieczeństwa i prywatności w sieci, VPN oferuje również inne korzyści jak np. możliwość oglądania seriali w serwisach VOD z ograniczeniami geolokalizacyjnymi. Wiele VPNów ma w opcjach nadawanie dowolnego adresu IP, co ułatwia użytkownikom np. oglądanie filmów i seriali na amerykańskim serwisie Hulu, który na ten moment, jest niestety niedostępny dla polskich użytkowników. Dodatkową korzyścią jest również uniknięcie tzw. dynamicznych cen stosowanych przez wyszukiwarki lotów, hoteli lub wypożyczalni samochodów. Jak to działa? W skrócie, użytkownicy z różnych krajów wchodząc na tą samą stronę mogą ujrzeć zupełnie inne ceny, które są przypisywane na podstawie adresu IP użytkownika.

Na koniec

O ile wraz z rozwojem internetu zwiększają się czyhające na użytkowników zagrożenia, na szczęście technologia dostarcza nam odpowiednich zabezpieczeń, żeby przed tymi zagrożeniami móc się chronić. Jednym z nich zdecydowanie jest sieć VPN, która nie tylko zapewni nam bezpieczne, anonimowe korzystanie z internetu, ale przy odpowiednim użyciu może nam pomóc nawet zaoszczędzić przysłowiowe “parę groszy”.

Teraz pytanie do Was: czy mieliście już okazję przetestować zarówno te płatne jak i darmowe VPN?

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *