Czym jest VPN? Kompletny poradnik od A do Z

vpn

W dzisiejszych czasach wielu użytkowników Internetu mylnie myśli, że surfując w sieci i przeglądając strony internetowe, są anonimowi. Wszystkie serwery, z którymi się łączymy zapamiętują automatycznie numer IP naszego komputera. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań takich jak np. multi-proxy albo VPN-y, dzięki którym można zwiększyć swoją anonimowość w sieci.

Co to jest VPN?

Połączenie VPN (ang. Virutal Private Network) najprościej rzecz mówiąc to sposób wykorzystania ogólnodostępnej struktury telekomunikacyjnej, dzięki której można zapewnić zdalnym użytkownikom bezpieczny dostęp do zasobów sieci firmowych. VPN od wielu lat wykorzystywany jest przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Głównymi zadaniami biznesowych sieci prywatnych jest przede wszystkim: udzielenie wybranym pracownikom zdalnego dostępu do sieci firmowej albo tworzenie bezpiecznych połączeń pomiędzy oddziałami i firmami należącymi do tej samej firmy (tzw. internet VPN).

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również extranet VPN, czyli tworzenie bezpiecznych połączeń, między różnymi firmami, które współpracują między sobą. VPN wykorzystywany jest także na szeroką skalę do zabezpieczania transmisji w firmowych sieciach bezprzewodowych i transmisji VoIP. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale służbowe i prywatne rozmowy telefoniczne należy chronić przed inwigilacją w takim samym stopniu jak dane.

Jak działa VPN?

Korzystając z VPN-u w firmie albo domu, można osiągnąć bardzo wiele korzyści. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że VPN chroni naszą prywatność, dlatego też warto dowiedzieć się jak on działa. Wirtualna sieć prywatna to tak naprawdę system transmisji danych, który korzysta ze zwykłych łączy internetowych. W publicznych sieciach tworzy się specjalne systemy obiegu danych, które dostępne są jedynie dla wybranych użytkowników. Wszystkie dane pomiędzy użytkownikami końcowymi przesyłane są oczywiście w formie zaszyfrowanej. Transmisja ta odbywa się przez tzw. „tunel”. Dzięki takiemu mechanizmowi postronni internauci nie mają możliwości odczytania informacji w danym tunelu, ponieważ jest on zabezpieczony odpowiednim mechanizmem szyfrowania. Specjalny tunel automatycznie zabezpiecza wszystkie dane wymieniane pomiędzy komputerami. VPN istnieje tak naprawdę jako struktura logiczna w klasycznej sieci publicznej, która funkcjonuje na bazie wydzielonych łączy dzierżawionych.

Na czym polega tunelowanie?

Aby stworzyć tunel, dane wymieniane pomiędzy dwoma różnymi komputerami muszą być oczywiście szyfrowane. Pakiety danych, które przeznaczone są dla komputera po drugiej stronie łącza VPN przed wysłaniem są zapisane w postaci zaszyfrowanej w innych pakietach. Proces ten nazywamy potocznie enkapsulacją. Po dotarciu do odpowiedniego odbiorcy, pakiet jest automatycznie rozpakowywany i deszyfrowany. Jeszcze kilka lat temu z tunelowania mogły korzystać jedynie duże firmy korporacyjne. W dzisiejszych czasach również domowi użytkownicy mogą skorzystać z olbrzymiego dobrodziejstwa VPN, dzięki któremu można zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w Internecie.

Uwierzytelnianie

Aby zestawić wirtualny tunel VPN w pierwszej kolejności należy uwierzytelnić obie strony. W dzisiejszych czasach korzysta się z trzech głównych metod uwierzytelniania. Pierwszą z nich jest oczywiście zwykłe hasło statyczne, które w tym konkretnym przypadku pełni rolę klucza współdzielonego. Bezpieczniejszą metodą jest skorzystanie z kluczy publicznych RSA. W tym przypadku na każdym z komputerów biorących udział w tworzeniu tunelu generowana jest para kluczy (prywatny i publiczny). Klucze publiczne wymieniane są ze wszystkimi użytkownikami połączenia. Niestety przy większej liczbie urządzeń metoda ta jest bardzo uciążliwa i czasochłonna. Najnowszą metodą uwierzytelniania są certyfikaty cyfrowe, które w chwili obecnej stanowią najbardziej zaufanym mechanizm uwierzytelniania. Największą zaletą tej metody jest nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również skalowalność.

Zastosowanie VPN

W dzisiejszych czasach technologia VPN wykorzystywana jest głównie do tworzenia logicznych kanałów pomiędzy różnymi zdalnymi lokalizacjami. Z roku na rok coraz więcej firm telekomunikacyjnych oferuje swoim użytkownikom możliwość zestawienia połączeń VPN zamiast dzierżawy fizycznych łączy. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać się również z rozwiązaniami wykorzystującymi protokół SSL do budowy bezpiecznych kanałów wymiany danych. Mowa tutaj oczywiście o tzw. „sieciach bez klienta”. Aby skorzystać z tej technologii nie jest wymagane dedykowane oprogramowanie klienckie. Z praktycznego punktu widzenia wystarczy zwykła przeglądarka stron www, która wspiera protokół SSL. Klienci mogą bez żadnego większego problemu łączyć się z serwerem dostępowym po wcześniejszym ustanowieniu połączenia SSL. W ten prosty sposób można uzyskać dostęp do wewnętrznych zasobów sieci VPN.

Jakie największe zalety?

VPN może przydać się nie tylko w domu, ale również w podróży. Największą zaletą wirtualnych sieci prywatnej jest nie tylko zwiększenie anonimowości w Internecie, ale również to, że można rozwiązać problemy z ograniczeniami i blokadami. Mowa tutaj przede wszystkim o cenzurze różnych serwisów internetowych u poszczególnych dostawców (Netflix, Hulu itp.). W dzisiejszych czasach bardzo wiele usług VPN zaczyna stopniowo wdrażać nowe środki bezpieczeństwa, które w mniejszym lub większym stopniu przynoszą korzyści użytkownikom. Warto wspomnieć chociaż o blokowaniu gromadzenia i śledzenia danych online. W nowoczesnych usługach VPN można znaleźć również zaawansowane rozwiązania antywirusowe i blokowanie uciążliwych reklam.

Najpopularniejsze protokoły VPN

Obecnie istnieje bardzo wiele różnych protokołów komunikacyjnych, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi z nich. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby poszukać idealnego kompromisu pomiędzy szybkością, a bezpieczeństwem. Silne wsparcie szyfrowania i satysfakcjonującą prędkość oferuje między innymi protokół Open Source, czyli popularny OpenVPN. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się również protokoły L2TP / IPSec. Warto jednak wspomnieć o tym, że mogą być one blokowane przez serwisy i witryny internetowe, które chcą ograniczyć dostęp do swoich treści użytkownikom VPN. Dla użytkowników mobilnych najlepszym wyborem będzie protokół IKEv2, pamiętać należy jedynie o tym, że nie oferuje on zbyt mocnego standardu szyfrowania. Na samym końcu warto wspomnieć o protokołach SSTP i PPTP, które są bardzo szybkie, ale niestety mogą mieć sporo luk w zabezpieczeniu.

O czym należy pamiętać?

VPN zaprojektowany został przede wszystkim po to, aby ochronić naszą tożsamość i zwiększyć bezpieczeństwo. Niestety efektem ubocznym szyfrowania jest nieznaczne spowolnienie połączenia internetowego. Statystycznie korzystając z VPN można wykorzystać tak naprawdę około 70% rzeczywistej prędkości. Aby zwiększyć prędkość warto zwrócić uwagę na odległość od serwera VPN oraz na jego obciążenie. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że VPN można uruchomić praktycznie na każdym urządzeniu. Większość czołowych dostawców obsługuje nie tylko systemy Windows i MacOS, ale również Linux i platformy mobilne.

Źródło: https://www.fandroid.com.pl/co-to-jest-vpn-i-jak-dziala,23723

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *