Uwaga na wyłudzenia pożyczek. Jak chronić swoje dane?
Wyłudzenie pożyczki jest łatwiejsze dzięki możliwości zaciągnięcia jej przez internet. Podpowiadamy, jak nie pozwolić się oszukać.
Otrzymanie kredytu nie należy do najłatwiejszych zadań. Problemem są nie tylko wysokie wymagania, ale też skomplikowane procedury czekające na klientów składających wnioski.
Tych wad nie mają chwilówki, które za pośrednictwem internetu możesz zaciągnąć o każdej porze. Opcja pożyczania online oznacza dużą wygodę, ale też ułatwia życie oszustom, którzy w tym przypadku do popełnienia przestępstwa potrzebują tylko numeru PESEL swojej ofiary. Warto więc dowiedzieć się, jak uniknąć takich sytuacji.
Uwaga na fałszywe strony
Wyobraźnia oszustów nie zna granic. By zdobyć numer PESEL swojej ofiary, często tworzą strony imitujące witryny instytucji publicznych, znanych firm pożyczkowych lub wypożyczalni samochodów.
Szczególnie często takie przypadki zdarzały się na początku funkcjonowania programu Rodzina 500+, a strony zachęcały do składania wniosków online. Ich autorzy zdobywali w ten sposób komplet danych swoich ofiar, które mogli wykorzystać do zadłużania się „w ich imieniu”.
Nie dawaj dowodu
Jesteśmy przyzwyczajeni, że swój dowód osobisty udostępniamy różnym osobom – nie tylko uprawnionym do tego funkcjonariuszom publicznym. Ma to miejsce między innymi w przychodni, salonie sieci komórkowych, hotelu czy wypożyczalni aut bądź sprzętu sportowego.
Tymczasem to prosta droga do tego, by dane osobowe wpadły w niepowołane ręce. By tego uniknąć, nikomu (poza policjantami i innymi funkcjonariuszami) nie pozwól oddalać się z twoim dokumentem.
Pilnuj dokumentów
Dane, dzięki którym oszust będzie mógł zaciągnąć pożyczkę na twoje konto, znajdują się także na podpisywanych przez ciebie umowach, otrzymanych mandatach czy rachunkach. Mimo tego część z nas po prostu je wyrzuca, ułatwiając w ten sposób życie złodziejom.
Nasza rada – jeśli chcesz pozbyć się dokumentów z wrażliwymi danymi, używaj w tym celu niszczarki. W ostateczności możesz je dokładnie podrzeć lub spalić. Gdy trafią na śmietnik, prawdopodobieństwo, że przyjdzie ci spłacić cudzy dług znacznie wzrośnie.
Nie podawaj danych przez telefon
Inny sposób oszustów na zdobycie danych osobowych to podszywanie się pod przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej, telekomu bądź dostawcy mediów. Twierdzą, że umowa, którą kiedyś podpisała ofiara, wygasa i dzwonią, by ją przedłużyć.
W tym celu potrzebują numeru PESEL i dowodu osobistego. Ofiara – na którą zwykle wybierają osoby starsze – niczego nie świadoma, podaje im dane i czeka, aż dotrze do niej nowa umowa. Po jakimś czasie dowiaduje się zaś, że do spłacenia ma nie swoją pożyczkę.
Zastrzeż numer PESEL
To tylko niektóre z metod stosowanych przez oszustów. Sporządzenie pełnej listy byłoby niemożliwe, bo przestępcy wciąż opracowują nowe. By zyskać pewność, że twoje dane nie zostaną przez nich wykorzystane, możesz zastrzec swój PESEL.
Umożliwi to system bezpiecznypesel.pl stworzony przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Dzięki niemu na twój PESEL nie będzie mógł być użyty w kilkudziesięciu firmach pożyczkowych – między innymi w Wonga, Lendon, Provident, SuperGrosz, Bocian oraz Kuki.pl.