Tworzenie sklepu internetowego – jaką platformę wybrać?

tworzenie sklepu internetowego

Na rynku mamy dostępnych wiele rozwiązań technologicznych, które mogą nam umożliwić sprzedaż w sieci. Dla początkującego przedsiębiorcy, który chce wejść z nowym biznesem do internetu, wybranie odpowiedniej platformy sprzedażowej może być niezwykle karkołomnym zadaniem.

Mamy w końcu dostępnych kilka typów platform, a wśród tych typów jest wiele pozycji. Które rozwiązanie jest najlepsze? O tym opowie nam jeden z pracowników studia e-commerce Design Cart, Paweł Kowal.

Witam Pawle na początek chciałbym abyś na opowiedział o samym przedsionku platform sprzedażowych. Podczas naszej wstępnej rozmowy wspomniałeś o różnych typach platform e-commerce. Co to za typy i czym się różnią?

Tak, mamy kilka głównych typów, które razem stanowią niemal 100% wszystkich projektów e-commerce w globalnej sieci. Pierwszy to sklepy internetowe SaaS (software as a service). W tłumaczeniu na polski język to usługa wynajmu oprogramowania. Bardzo popularny obecnie model sprzedaży nawet dla oprogramowania desktop. Czyli dzierżawimy oprogramowanie i używamy go dopóki płacimy. Pliki sklepu internetowego dzierżawionego w modelu SaaS nie należą do nas. Nawet jeżeli zlecimy zaprojektowanie nowego szablonu czy modułu to gdy przestaniemy opłacać abonamentu to to wszystko stracimy. Często w modelu SaaS naliczane są dodatkowe prowizje od sprzedaży.

Sklepy internetowe w tym modelu mają mocno ograniczone możliwości rozwoju, swobody i cechuje je stała opłata dopóki korzystamy z oprogramowania. Jest też oczywiście zaleta. Zakładając taki sklep, rejestrujemy konto i działamy nie martwiąc się o aktualizacje, serwer.

Kolejnym typem są platformy opensource, co oznacza że mają upubliczniony kod. Każdy może sobie pobrać pliki za darmo i zainstalować je na serwerze. Każdy kto choć trochę rozumie działanie serwerów, obsługę chociaż konta hostingowego. Najczęściej jednak wdrożeniami tego typu sklepów zajmują się agencje interaktywne, które dopasowują konfigurację sklepu internetowego, jego wygląd do potrzeb klienta.

Sklepy internetowe opensource mają szereg ogromnych zalet, które sprawiają że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie. Sklep internetowy łącznie z wszystkimi plikami oraz szatą graficzną należą do sprzedawcy i znajdują się na sprzedawcy serwerze. Sprzedawca może jednego dnia zaprać sklep z jednego serwera i przenieść na drugi, może stworzyć kopię i otworzyć drugi sklep. Sklepy internetowe opensource mają tysiące modułów rozszerzających ich funkcjonalność, rozbudowa więc jest dowolna, wszechstronna oraz najtańsza ze wszystkich innych typów e-commerce. Obeznanie agencji interaktywnych z najpopularniejszymi systemami dla sklepów internetowych sprawia że otwiera nam się spory wybór firm które potencjalnie mogą pomóc nam w rozwoju sklepu internetowego, w konkurencyjnych cenach.

Kolejny typ to sklepy internetowe dedykowane. Jest to najrzadsze rozwiązanie stosowane wśród sprzedawców. Oprogramowanie dedykowane pozwala na ścisłe dopasowanie sklepu internetowego do potrzeb sprzedawcy. Ma dokładnie takie funkcje jakich sprzedawca potrzebuje oraz działają one tak jak sprzedawca tego potrzebuje. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie

Rozumiem że z wymienionych typów najbardziej polecasz sklepy internetowe opierane na platformach opensource?

Zdecydowanie. Jak wspomniałem platformy opensource są dzięki ogromnej bazie rozszerzeń najbardziej wszechstronnymi systemami. Są najtańsze w rozwoju i to do nich najszybciej trafiają najnowsze technologie. Są też najlepiej przetestowanymi systemami dla sklepów internetowych. W Design Cart stawiamy głównie na oprogramowanie opensource, a tam gdzie nie spełni oczekiwań klienta dedykowane.

Rozumiem że nie korzystacie z rozwiązań SaaS?

SaaS to dzierżawa sklepu. Klient przychodząc do nas zamówić sklep internetowy oczekuje że ten sklep będzie należał do niego. Płaci przecież za to.

Rozmawialiśmy o typach systemów. Rozumiem że w każdym typie są jakieś konkretne rozwiązania. Czy mógłbyś naszym czytelnikom polecić kilka warty uwagi rozwiązań dla sklepów internetowych opensource?

Jeżeli chodzi o platformy e-commerce opensource to polecamy zawsze tylko trzy rozwiązania. Są nimi Magento, Prestashop oraz Opencart. Każda z wymienionych cechuje się niezwykłym bezpieczeństwem wysoką funkcjonalnością. Są to platformy przygotowane specjalnie dla sklepów internetowych. Nie jak Virtuemart czy Woocommerce jako dostawki.

Z trzech wymienionych najczęściej używamy systemu Opencart. Sklepy internetowe opierane na systemie Opencart są najszybsze. Przeciwnicy mogą powiedzieć, że Prestashop z odpowiednimi rozszerzeniami można też przyśpieszyć, ale zapominają że podobne rozszerzenia są też dla Opencart, które go jeszcze bardziej przyśpieszą. Kolejnym powodem dla którego wybieramy ten system to prostota obsługi. Opencart ma bardzo dobrze wyważony środek pomiędzy funkcjonalnością a prostotą obsługi. Z trzech wymienionych systemów dla sklepu internetowego najprostszym w obsłudze jest Opencart, najtrudniejszym Magento. Opencart również jest najtańszy w rozbudowie, co jest bardzo ważne dla startujących sklepów internetowych. Często się zdarza że moduły podobne do tych dla innych platform są kilkukrotnie tańsze. Te wszystkie cechy sprawiają, że Opencart jest co raz chętniej wybierany, w Europie, w tym i w Polsce. Ciekawe zestawienie platform opensource dla sklepów internetowych możecie zobaczyć pod tym linkiem [link].

Dziękuję ci za rozmowę mam nadzieję że ten wywiad rozświetli naszym czytelnikom nie co drogę po świecie platform e-commerce.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Tworzenie sklepu internetowego – jaką platformę wybrać?

  1. Klaudia pisze:

    Bardzo trafne wnioski. Niezwykle istotna jest też współpraca z firmami z zewnątrz. Zakładając sklep internetowy np. z chemią lub kosmetykami musimy pamiętać o godnej zaufania i doświadczonej hurtowni jak EDG. Ja się nie zawiodłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *