Storytelling – sposób na budowanie marki
Storytelling to jedno z ważniejszych pojęć dla każdego współczesnego marketingowca i PR-owca. Umiejętne opowiadanie historii o marce, czy oferowanych przez nią produktach, to, od jakiegoś czasu, jeden z kluczowych aspektów w budowaniu strategii rozwoju firmy. Na czym polega sztuka storytellingu i jak stosować ją w praktyce, aby czerpać z tego korzyści? Przekonajcie się!
Storytelling w biznesie
W marketingu liczą się przede wszystkim niebanalne pomysły, które są kluczowe dla każdej strategii marketingowej. We współczesnych realiach, tradycyjna reklama przestaje mieć znaczenie i nie jest już tak skuteczna, jak jeszcze kilka lat temu. Dziś królują kreatywne, niepowtarzalne i ciekawe rozwiązania, a razem z nimi storytelling, który:
- w naturalny sposób budzi ciekawość,
- odpowiednio wykorzystany wpływa pozytywnie na wizerunek marki,
- daje niepowtarzalną możliwość zyskania rozgłosu.
Innymi słowy, storytelling to content, który budzi emocje (niekiedy bardzo skrajne – od radości, po smutek i współczucie) i zachęca do podjęcia konkretnego działania.
Nawet najbardziej niepozorna historia, opowiedziana w ciekawy sposób, może intrygować i sprawiać, że ludzie nie będą mogli doczekać się, aby poznać jej zakończenie. Umiejętnie stosowany storytelling angażuje, ciekawi i buduje więź – i właśnie dlatego, tworzenie tego typu przekazów jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu w biznesie.
Czym jest storytelling?
Storytelling to nic innego jak jedna z najstarszych form komunikacji międzyludzkiej, która polega na opowiadaniu historii. Z pojęciem tym nierozerwalnie wiążą się beztroskie czasy dzieciństwa, kiedy to niemal każdy, będąc dzieckiem, mógł godzinami słuchać bajek – czytanych czy też opowiadanych przez rodziców i dziadków.
Dorośli również chętnie tworzą, ale też słuchają opowieści innych – są zainteresowani wystąpieniami publicznymi znanych osób czy też ciekawie prowadzonymi wykładami na studiach, i choć nie można w ich trakcie wiele zanotować, każda niebanalnie opowiedziana historia na długo pozostaje w pamięci.
Dziś zasady storytellingu coraz częściej wykorzystuje się w świecie biznesu, w celu budowania emocjonalnej więzi między odbiorcami a marką, produktem lub konkretną usługą.
Jego skuteczność polega przede wszystkim na autentyczności i ciekawej formie prowadzenia narracji. Ta zaś, porusza wyobraźnię odbiorców, wywołuje refleksje a także pobudza emocje.
Storytelling – opowiadanie historii z korzyścią dla biznesu
Dobrze opowiedziana historia marki czy konkretnego produktu jest jednym z czynników wyróżniających firmę na rynku. Storytelling zwiększa zainteresowanie odbiorców, budzi ich ciekawość i pobudza do działania. Jednym z ważniejszych celów każdej firmy jest zdobycie uwagi potencjalnych klientów, a co za tym idzie – zwiększenie ich motywacji i wzbudzenie silnej potrzeby zakupu określonego towaru lub skorzystania z oferowanej usługi.
Nadrzędną zasadą storytellingu jest wiarygodność. Opowiadana historia powinna więc bazować na zaufaniu i lojalności, odwoływać się do autorytetów oraz ważnych wartości. Jedynie wówczas pozwoli zbudować więź, będzie łatwa do zapamiętania i przyjemna w odbiorze. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że taki przekaz, powiązany z nazwą marki, zostaje w świadomości klienta na długo i może mieć w przyszłości decydujący wpływ na podjęcie przez niego decyzji o skorzystaniu z oferty danej firmy.
Storytelling – o czym pamiętać?
Jak zostało już wspomniane, dobrze opowiedziana historia powinna być wiarygodna i angażująca, a także interesująca (a tym samym przydatna) dla odbiorcy. Nie można zapominać również o tym, aby historia, którą chce opowiedzieć marka, była spójna – poszczególne jej elementy muszą ze sobą współgrać, tworząc jedność. Ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie jednej, dłuższej historii na części, co pozwala jeszcze bardziej pobudzić ciekawość odbiorców. Jednocześnie, w takiej sytuacji, od samego twórcy historii wymaga się większego nakładu pracy w stworzenie kolejnych części. Niebanalna historia opowiedziana w kilku krótszych częściach, świetnie buduje relacje z odbiorcami i potęguje ich zainteresowanie. W rezultacie, odbiorca chętnie czeka na rozwój wypadków, a jednocześnie jest ciekawy kolejnych przejawów kreatywności brandu, którego losy śledzi.
Szkolenie z zasad storytellingu i trudnej sztuki opowiadania
Aby zdobyć niezbędne umiejętności z zakresu wykorzystywania storytellingu do zarządzania i czerpania realnych korzyści biznesowych, warto wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu (szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/storytelling,214/).
Profesjonalnie warsztaty to znakomita okazja, aby nauczyć się nie tylko teoretycznych, ale praktycznych zasad storytellingu, które później można wykorzystać na wielu różnych płaszczyznach.
Tego typu szkolenia przeznaczone są m.in. dla:
- menedżerów,
- rzeczników prasowych,
- osób publicznych,
- handlowców,
- urzędników państwowych,
- osób, które chcą poznać kluczowe zasady storytellingu.
W przykładowym programie szkolenia przewidziano takie bloki tematyczne, jak, między innymi: elementy i struktura atrakcyjnej opowieści, rodzaje opowieści biznesowych oraz ich zastosowanie w praktyce, istota morału czy struktura i tematyka skutecznych opowieści.
Podsumowując, storytelling ma bardzo duży potencjał w biznesie, który warto umiejętnie wykorzystać. I choć dla osób początkujących, może wydawać się trudny, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, np. podczas profesjonalnego szkolenia z doświadczonym trenerem. To świetna okazja do zdobycia niezbędnej wiedzy dotyczącej zasad opowiadania historii marki (ewentualnie produktów, które oferuje), a także szansa, by zyskać wiele praktycznych umiejętności.
Storytelling to sposób, by wyróżnić siebie lub swoją firmę. Wyjdź poza schemat standardowych pomysłów – jedynie dzięki oryginalnym rozwiązaniom możesz zdobyć zainteresowanie potencjalnych klientów, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu w opowiadane przez Ciebie historie, zechcą skorzystać z Twojej oferty.
Artykuł sponsorowany.