Masz starą, niespłaconą pożyczkę? Sprawdź, czy nie uległa przedawnieniu!

pożyczka

Jeśli niespłacona pożyczka bankowa bądź pozabankowa jest już przedawniona, to masz prawo, by jej nie spłacać. Inna kwestia, że wierzyciel wcale nie musi usuwać Cię z baz dłużników, pomimo że dług jest przedawniony.

I pozostaje jeszcze kwestia sumienia, ale zostawmy ją na boku. W końcu ktoś po coś ustanowił instytucję przedawnienia. A większość z nas spłaca swoje długi regularnie, ale nieplanowane zdarzenia krzyżują plany, pozbawiają pieniędzy i wpędzają w problemy. Dlatego warto wiedzieć, kiedy przedawnia się pożyczka, co oznacza uznanie długu po jego przedawnieniu i jak liczyć bieg przedawnienia?

Przedawnienie pożyczki po trzech latach mało realne?

Długi wobec banków i firm pozabankowych przedawniają się po trzech latach. Niestety,  zazwyczaj nie jest tak pięknie, bo wierzyciel nie siedzi z założonymi rękami. Zanim pójdzie do sądu, wyśle niezliczoną liczbę wezwań do zapłaty w różnych formach. Wykorzystywane są też inne metody ściągnięcia długu.

Jeśli nic nie przynosi skutku, wierzyciel idzie do sądu. Zazwyczaj jest to formalność, sąd wydaje nakaz zapłaty, a sprawa trafia do komornika. Gdy ten nie ma z czego ściągnąć długu, zaprzestaje swoich działań. Lecz dla dłużnika oznacza to jeszcze jedno, bieg przedawnienia zaczyna biec od nowa i tym razem wynosi sześć lat. Zatem przedawnienie kredytu bądź pożyczki pozabankowej nie nastąpi tak szybko.

Każdy dług, który zostanie potwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu, także sądu polubownego, oraz gdy będzie wynikiem mediacji przed sądem bądź mediatorem, a potwierdzony przez sąd, ma obecnie sześcioletni okres przedawnienia.

Ugoda po przedawnieniu kredytu

Co w sytuacji, jeśli dłużnik uznaje, że ma dług, a wierzyciel ma podpisaną przez niego ugodę? Sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Uznanie długu, nawet przedawnionego, pod postacią umowy, można zinterpretować jako zrzeknięcie się ze skorzystania z przedawnienia. Zatem od tej chwili dłużnik byłby zobowiązany spłacić przedawnioną pożyczkę. W tym przypadku mówimy o uznaniu właściwym.

Natomiast jest również coś takiego jak uznanie niewłaściwe, czyli przykładowo dłużnik podejmuje rozmowy z wierzycielem, prosi o rozłożenie na raty czy wpłaca część zadłużenia. W takiej sytuacji, gdy nie podpisał ugody, ma prawo, by skorzystać z przedawnienia.

Sąd ma obowiązek sprawdzić, czy pożyczka nie jest przedawniona

Do połowy zeszłego roku to na dłużniku spoczywał obowiązek podniesienia zarzutu przedawnienia, zatem sam musiał sprawdzić i wyliczyć kiedy przedawnił się dług. Od lipca zeszłego roku to na sądzie spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy pożyczka pozabankowa, kredyt bankowy nie uległy przedawnieniu.

Dzięki temu dłużnik, który nawet nie ma pojęcia, że jego zobowiązanie jest przedawnione, jest chroniony. I gdyby spotkał się z wierzycielem w sądzie, ten oddali wniosek wierzyciela.

Jak liczyć przedawnienie?

Warto wiedzieć, jak wyliczyć okres przedawnienia. Dniem, od którego zaczynamy, jest ten, w którym roszczenie było wymagalne, czyli przykładowo termin spłaty pożyczki bądź raty. Zaś ostatnim dniem jest zawsze ostatni dzień roku. Wystarczy do terminu spłaty dodać trzy lata (w przypadku pożyczki), a ostatni dzień tego roku oznacza, że dnia następnego zobowiązanie jest przedawnione.

Bieg przedawnienia przerywa każda czynność przed sądem, ugoda czy uznanie długu! Przedawnienie zaczyna biec od nowa, ale dopiero, gdy sprawa przed sądem się zakończy bądź też jeśli trafi do komornika, gdy skończy on swoje działania.

Przedawnienie pożyczki niestety nie ma wpływu na obecność w bazach dłużników. Wierzyciel nie musi usuwać Twoich danych. A to skutecznie blokuje możliwość podpisania różnych umów i często jest jednym z głównych bodźców 'zachęcających’ do spłaty długu.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Masz starą, niespłaconą pożyczkę? Sprawdź, czy nie uległa przedawnieniu!

  1. Jacek pisze:

    Jeśli dane były przekazane do firm pożyczkowych dobrym zwyczajem jest włączenie alertów BIK (za darmo), żeby wiedzieć czy ktoś nie wysyłał zapytań na nasze dane:
    http://falconario21.produktyfinansowe.pl/e/lead/1921/?source=lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *