Sprzęt mobilny najlepszy dla freelancera
Z roku na rok przybywa w Polsce freelancerów. Pierwsi pracowali często na przypadkowym sprzęcie i sami musieli sobie radzić ze znalezieniem akcesoriów i komputera dla mobilnych. Dziś coraz więcej producentów ma w ofercie laptopy czy telefony przygotowane specjalnie z myślą o takich specjalistach.
Freelancerzy, którzy pracę zaczynali kilka lat temu, często skupiali się wówczas tylko na tym, jaki komputer dla mobilnych jest najlepszy. Tymczasem od tego czasu telefony przeszły tak dużą rewolucję, że dziś często to one stanowią centrum mobilnego biura dla wielu copywriterów czy marketingowców.
Kiepski telefon nie sprawdzi się w tej funkcji, ale nowoczesny sprzęt z dużym ekranem pozwala w biegu prowadzić kalendarz, obsługiwać wideokonferencje, a nawet podpisywać umowy czy faktury elektroniczne. Dlatego nie warto oszczędzać na telefonie. Nie oznacza to jednak, że trzeba za niego przepłacać – wiele sieci ma specjalne pakiety dla przedsiębiorców, również tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Warunki bywają dla nich korzystniejsze niż dla przeciętnych klientów.
Jaki komputer dla mobilnych wybrać?
W większości zawodów często wybieranych przez freelancerów wciąż na co dzień trudno się obyć bez komputera osobistego dla mobilnych. Powinien on być nie tylko przenośny, ale też lekki. Jeszcze kilka lat temu znalezienie takiego modelu było trudne, ale dziś sporo jest już sprzętów, które ważą czasem niewiele ponad kilogram. Sprawdź test komputerów dla mobilnych – jaki laptop kupić?
Polecane modele tego typu łatwo można zabrać na spotkanie i bez trudu da się poruszać z nimi po mieście. Dzięki temu możliwe jest popularne wśród freelancerów pracowanie w kawiarni czy biurze coworkingowym.
Stacja dokująca uzupełni laptop w domu
Na czas pracy w domu warto wyposażyć swój komputer dla mobilnych w odpowiednią stację dokującą. To panel, który montuje się pod komputerem, by dodać mu więcej wejść USB czy gniazd na karty pamięci. Wadą cienkich i lekkich modeli laptopów jest właśnie niewielka ilość miejsc na wtyczki. Dzięki stacji dokującej można podłączyć jednocześnie telefon czy dysk zewnętrzny i nie przerywać przy tym pracy.
Na USB zamontować można też zewnętrzny napęd CD, którego często brakuje w takich lekkich komputerach dla mobilnych. Dla filmowców czy grafików korzystających z zaawansowanych programów często taki dodatek jest nieodzowny do pracy.
Ochrona danych przed utratą
W niektórych branżach niezbędny do pracy jest też dobry dysk zewnętrzny. Mniejsze pliki można przechowywać w chmurze, ale w przypadku dużych ilości danych klientów może to być niebezpieczne. Poufne dane w branżach takich jak PR czy marketing mogą być na wagę złota, więc ich wyciek zdarza się często. Dlatego najważniejsze rzeczy lepiej trzymać na dysku zewnętrznym.
To też dodatkowo zabezpieczenie na wypadek awarii komputera. Utrata nieskopiowanych wcześniej tekstów czy grafik dla wielu freelancerów może oznaczać zawodową katastrofę, a ponowna instalacja potrzebnych programów zabierze cenny czas. Lepiej kopiować więc co jakiś czas dane z komputera na dysk zewnętrzny i dobrze go zabezpieczyć.