Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w biznesie online i offline

spółka z o o w biznesie online i offline

W początkowej fazie istnienia biznesu online czy offline warto jak najszybciej zbudować profesjonalny wizerunek, który będzie umacniał Twoją pozycję na rynku i pomnażał dochody. Przekonałem się o tym w biznesie offline, gdzie posiadam już wieloletnie doświadczenie w branży korepetytorskiej.

Moja strona internetowa i kanał Marek Duda na YouTube z milionami wyświetleń wideo są dla mnie wielkim bonusem, dzięki któremu nie muszę się martwić o Klientów w biznesie lokalnym. Dodatkowo marketing szeptany robi za mnie całą robotę. To dobitnie pokazuje, że w dzisiejszych czasach biznes online silnie oddziałuje na biznes offline.

Profesjonalny wizerunek i ciężka, systematyczna praca ma kluczowe znaczenie także w biznesie online. Pomimo faktu, że nie uruchomiłem jeszcze wszystkich źródeł budowania ruchu na blogu #PracaBezSzefa jestem zszokowany tempem sprzedaży moich autorskich kursów wideo. Wtyczka Fast Micro Pay automatyzująca sprzedaż produktów na blogu wykonuje świetną robotę.

Zgodnie z obietnicą pod koniec 2016 roku podzielę się z Wami zarobkami uzyskanymi tylko na świeżym blogu PracaBezSzefa.pl. Mało kto w polskich realiach i w dobie hejterstwa lubi dzielić się swoimi zarobkami, ale zrobię to z jednego powodu. Chcę pokazać Wam i szczególnie tym niedowierzającym, że na własnej stronie można z powodzeniem zarabiać i to nie małe pieniądze. Więcej o mojej recepcie na sukces znajdziesz we wpisie – praca i zarabianie przez internet.

Dylemat w obliczu powiększających się zarobków

Od 1 września 2015 roku prowadzę jednoosobową firmę, gdzie przeważającą działalnością gospodarczą są pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Mój wpis firmowy widnieje w takiej formie w CEIDG. Jak masz firmę, to warto zostawić tam linka do własnej strony www. Google lubi takie zaufane miejscówki 🙂

Podczas budowania własnego biznesu warto myśleć nie tylko o zarabianiu pieniędzy, ale także o optymalizacji wydatków. Zanim stworzyłem swoją pierwszą jednoosobową działalność gospodarczą długo się wahałem, czy warto?

W obliczu powiększającego się dochodu z własnej działalności zacząłem poszukiwać alternatywy dla firmy. Mam dylemat założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tak zwanej spółki z o. o. Słyszałem wiele pozytywnych przesłanek na temat tej formy prowadzenia biznesu.

Jestem całkowicie zielony w tym temacie, dlatego postanowiłem poszukać wiarygodnej i doświadczonej osoby, która w prowadzeniu spółek jest ekspertem. Chciałbym poznać wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ ten temat „siedzi w mojej głowie” już od dłuższego czasu.

W poszukiwaniu informacji trafiłem na stronę internetową ZUS to nie MUS, która zajmuje się optymalizacją kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę na temat spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wywiad w sprawie spółki z o. o.

justyna broniecka klimPoszukując odpowiedzi na pytania dość spontanicznie powstał wywiad online, którego punktem kulminacyjnym będzie zarabianie w Internecie na blogu, a optymalizacja podatków. Odpowiedzi udzieliła Pani Justyna Broniecka-Klim 🙂

Informacje ogólne

Zaczniemy od podstaw. Co to jest spółka z o. o., kto ją tworzy i jakie są konsekwencje rozwiązania takiej spółki?

Spółka z o. o. jest to osoba prawna. W biznesie najlepiej traktować ją jak „wirtualnego człowieka”, który jest reprezentowany przez zarząd spółki. Spółkę zakładają wspólnicy, którzy są udziałowcami. Spółka ma 100% udziałów, które dzielone są pomiędzy wspólników zgodnie z ich wolą.

Udziały są towarem handlowym, więc można je sprzedawać i odkupować trzymając się zasad określonych w umowie spółki (np. aby sprzedać udziały trzeba mieć zgodę wszystkich wspólników). Wspólnicy są właścicielami udziałów i w dużym skrócie mają trzy prawa: powołują zarząd, odwołują zarząd i mają prawo do zysku. Wspólnicy nie zajmują się zarządzaniem spółką. Powołują zarząd, który w opcji minimalnej musi być jednoosobowy i wtedy nazywa się taką osobę Prezesem Zarządu.

Prezes zarządza spółką. To właśnie on podejmuje decyzje biznesowe oraz reprezentuje spółkę przed klientami i kontrahentami.

Spółki mogą być powołane na czas określony – są to tzw. spółki celowe i wtedy czas ich trwania sam się kończy. Jeżeli natomiast spółka jest powołana na czas nieokreślony, to w przypadku jak spółka nie ma zadłużenia można uchwałą wspólników ją rozwiązać. Wtedy mówimy o procesie likwidacji. Jeżeli spółka ma zadłużenie, to należy złożyć upadłość i postępowanie naprawcze lub likwidacyjne.

Obie te procedury są dość kosztowne i długotrwałe, więc w biznesie najprościej sprzedać udziały w spółce firmom, które handlują spółkami.

Zdecydowałem się założyć spółkę z o. o. i co dalej? Jakie formalności muszę dokonać, żeby założyć spółkę z o. o. ?

Dzisiaj są dwie metody zakładania spółki z o. o. W pierwszej prostszej, zwaną metodą internetową wchodzi się na stronę Ministerstwa Finansów, wypełnia druki i zwykle po kilku dniach, w warunkach ekstremalnych po kilku tygodniach ma się gotową spółkę. Wadą tej metody jest fakt, że jest tam szablonowa umowa spółki. Po otrzymaniu wpisu do KRS-u należy zgłosić NIP-8 do Urzędu Skarbowego oraz opłacić podatek PCC-3 od wniesionych kapitałów (0,5% od wartości wniesionego kapitału). Koszt założenia takiej spółki to około 350 zł za wpis do KRS-u.

Druga metoda jest dłuższa i bardziej kosztowna, jednak mamy tam dedykowaną dla nas umowę spółki. Pierwszym krokiem jest udanie się do notariusza i podpisanie aktu notarialnego umowy spółki. Od tego momentu można działać jako spółka z o. o. w organizacji. Z tymi dokumentami należy udać się do sądu rejestrowego i złożyć wniosek o wpis. W wersji optymistycznej czas oczekiwania to 1 miesiąc, w wersji standard około 2 miesięcy, w miejscach takich jak Poznań sprawa potrafi trwać 4 miesiące.

Koszt założenia takiej spółki to około 600 zł notariusz, 600 zł wpis do KRS-u. Po otrzymaniu wpisu również należy złożyć PCC-3  i opłacić ten podatek oraz jeżeli potrzebujemy coś zaktualizować w danych również składamy NIP-8.

Jakie są koszty prowadzenia spółki?

Koszty jakie musi ponieść przedsiębiorca posiadający spółkę z o. o. to koszty związane z prowadzeniem księgowym. Ceny na rynku rozpoczynają się od 200 zł.

W naszym biurze cennik spółki z o. o. rozpoczyna się od 400 zł netto miesięcznie. Przeciętnie przedsiębiorcy płacą od 500 zł do 1000 zł miesięcznie. Cena uzależniona jest od ilości dokumentów oraz branży (np. sklep internetowy zdecydowanie różni się od prowadzenia księgowości hurtowni stacjonarnej).

To na co polecam zwracać uwagę to, czy biuro bierze odpowiedzialność za swoje działania, kwotę ubezpieczenia w razie błędów oraz co jest w zakresie usług?

Czy biuro reprezentuję Twoją firmę podczas kontroli, czy możesz liczyć na spotkanie, odpisanie na pismo urzędowe, czy są to opłaty dodatkowe?

Wiele biur ma bardzo tanie usługi, jednak w cenie jest tylko gołe księgowanie. Każda dodatkowa usługa jest osobno wyceniania i FV i tak zwykle jest wyższa niż się spodziewasz.

Czy forma spółki z o. o. jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności? Jakie są plusy i minusy założenia takiej spółki?

Nie chcę mówić, że spółka jest jedynym słusznym wyborem. Ja od zawsze mam z nimi styczność. Wiem, że są bezpiecznie pod kątem ochrony majątku, czy rozdzielności finansowej firmy i moim prywatnym.

Istnieją firmy, które świetnie sobie radzą jako spółki komandytowe czy jawne. Nie chcę ich dyskredytować. W mojej ocenie spółki z o. o. dziś są najbardziej bezpieczną opcją dla przeciętnego przedsiębiorcy, pozwalają na stosowanie optymalizacji podatkowych i nie płacenie ZUS za właścicieli i członków zarządu.

Jakie są obowiązki z tytułu prowadzenia spółki?

Dla przeciętnego przedsiębiorcy obowiązki ograniczają się do zbierania FV i oddawania ich do księgowej / biura. Raz w roku należy mieć świadomość sprawozdania finansowego. Sprawozdanie przygotowuje księgowość. Zarząd składa swoje sprawozdanie wspólnikom, a oni ostatecznie je zatwierdzają.

Współpraca z naszym biurem wygląda tak, że spółka dostaje cały komplet dokumentów i zarząd oraz wspólnicy muszą się podpisać w odpowiednich miejscach i złożyć dokumenty w sądzie i urzędzie skarbowym.

Zatrudnienie księgowej jest opłacalne wtedy, kiedy na co dzień potrzebujesz robić jakieś działania. Jeżeli natomiast masz pracy na kilka / kilkanaście godzin zwykle lepiej skorzystać z biura. Należy też pamiętać, że jeżeli księgowa jest u nas zatrudniona – wtedy to zarząd ponosi pełną odpowiedzialność. W przypadku biura odpowiedzialność tą można zrzucić na biuro.

Nawiązanie do ZUS to nie MUS

Zus to nie Mus zajmuje się optymalizacją kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Proszę powiedzieć, ile przedsiębiorców decyduje się na zmianę formy prowadzenia firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę?

ZUS to nie MUS zajmuje się głównie edukacją przedsiębiorców w zakresie form prawnych. Skupiamy się mocno na spółkach z o. o. i pokazujemy realne zagrożenia prowadzenia działalności gospodarczych. Od czasu do czasu realizujemy spotkanie ZUS to nie MUS. Po każdym takim spotkaniu około 20% uczestników decyduje się na prowadzenie spółki z o. o.

Aby nie demonizować aż tak działalności gospodarczych – są miejsca i biznesy gdzie jest to niezwykle opłacalne, szczególnie przy małym ryzyku biznesowym, np. rozliczanie za usługi oraz przy podatku ryczałtowym na poziomie 3%, 5%, 8%.

Wiedza na temat form prawnych, podatków w Polsce jest na tyle skomplikowana, że trudno powiedzieć co w każdej sytuacji będzie najlepsze. Dodatkowo panuje ogromna propaganda ze strony rządu, która pokazuje działalność gospodarczą w świetle korzystnym. Jesteśmy kuszeni dotacjami, reklamami, które pokazują, że możemy pracować kiedy chcemy. Z całym szacunkiem do dotacji i osób, które z nich korzystają. Ułamek ludzi, którzy wzięli dotację prowadzą dziś skutecznie działające biznesy. Niezwykle łatwo wydaje się cudze pieniądze i nie czuje się ciężaru ich zarabiania.

Dodatkowo mówienie, że początkujący przedsiębiorca będzie pracował, kiedy chce jest po prostu bzdurą. A widziałam będąc u rodziców reklamę w telewizji, która pokazuje działalności gospodarcze jako rozwiązanie dla młodych matek, które mają problemy z powrotem na rynek pracy.

Początkujący przedsiębiorca przez okres mniej więcej 3 lat pracuje po 10-12 godzin dziennie. Przedsiębiorców, których znam, którzy dziś mają biznesy od kilku, kilkunastu lat są potwierdzeniem mojej tezy. Na początku budowania biznesu pracuje się naprawdę długo. Wracając do pytania, część przedsiębiorców zarabia na tyle dużo, że podatki nawet przy działalności gospodarczej im nie przeszkadzają. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z podstawowych jest to, że w przypadku śmierci właściciela firma przestaje istnieć.

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność narzekają na wysokość odprowadzanych składek. Ile można rocznie zaoszczędzić pieniędzy, jeśli zdecyduję się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeżeli ktoś płaci podatek ryczałtowy na poziomie 3% w działalności, to spółka nigdy nie będzie dla niego tańszym rozwiązaniem. W 90% przypadków minimalna korzyść to 12 tys. zł. rocznie zaoszczędzonych na składkach ZUS właściciela. Często realne rozwiązania są w stanie obniżyć wielkość podatku dochodowego od 10% do 30% miesięcznie.

Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z obniżeniem kosztów ZUS. Jak to wygląda w praktyce? Jakie są sposoby dokonywania optymalizacji kosztów?

Spółka z o. o. pozwala na nie płacenie ZUS-u za właścicieli i członków zarządu. I to jest podstawowa, najbardziej widoczna optymalizacja podatkowa. Innymi najczęściej spotykanymi są umowy najmu, czy umowy o dzieło, jednak nie są to jedyne optymalizacje z jakich można legalnie korzystać w spółkach z o. o.

W praktyce wygląda to tak, że z przedsiębiorcą należy usiąść, przegadać jego sytuację, zapytać o jego priorytety. Na tej podstawie ustalamy z przedsiębiorcą system działania w zakresie optymalizacji podatkowych.

Istnieje spora grupa osób, które pracują na etacie i mają własną działalność gospodarczą, płacąc tylko składkę zdrowotną około 288 zł miesięcznie plus około 100-300 zł księgowość. Czy przy niskich przychodach np. 1000 zł opłaca się przejść na spółkę z o.o. ?

Patrząc tylko na aspekty ekonomiczne będzie to zależało od wielkości przychodów w działalności i poziomie płaconego podatku. Natomiast spółka z o. o. to również większe bezpieczeństwo, oddzielenie majątków, czy ostatecznie możliwość legalnego prowadzenia firmy z drugą osobą. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać posiadając spółkę z o. o. Każdorazowo należy to przeliczyć oraz sprawdzić priorytety przedsiębiorcy.

Czy optymalizacja kosztów ZUS ma wpływ na wysokość emerytury? Czy dla właścicieli spółki ubezpieczenie zdrowotne działa na takich samych zasadach jak w przypadku pojedynczych przedsiębiorców?

Jeżeli nie płacimy ZUS-u, to nie możemy oczekiwać żadnych świadczeń. Tak samo jak w pustym garnku nie wkładając żadnych składników nie da się ugotować obiadu.

Więc jeżeli nie opłacamy nic do ZUS, nie możemy spodziewać się żadnych świadczeń.

Najczęściej przedsiębiorcy pytają nas o ubezpieczenie zdrowotne. Jest na to kilka metod.

Możemy się ubezpieczyć pod swoim współmałżonkiem, możemy się dobrowolnie zgłosić do NFZ, bądź podpisać umowę zlecenie na dowolną wartość. Zapłacimy składki ZUS procentowo od wartości tej umowy. Dla kwoty 100 zł brutto składki ZUS to około 40 zł.

Zarabianie w Internecie na blogu, a optymalizacja podatków

Czy biznes w Internecie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością różni się od prowadzenia spółki poza światem wirtualnym?

Istnieją rozmaite biznesy internetowe, np. sklepy internetowe z szerokim asortymentem, reklama w internecie, prowadzenie blogów, pozycjonowanie stron www, itd. Pomimo tego spółka z o. o. jest tylko formą prawną.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można dopasować praktycznie do każdego biznesu, bez względu czy działa on w świecie realnym, czy wirtualnym. Spółka posiada swoją umowę, reprezentantów, którym można nadać odpowiednie uprawnienia. Tym samym możemy dopasować formę jej działania tak, aby na co dzień była to nasza przewaga, a nie problem.

Jak powinienem rozliczać zarobki na blogu będąc w spółce z o. o. ?

Blogi są tematem, który jest niezwykle trudny. Podstawowe pytanie, kto jest właścicielem bloga? Ty, czy spółka? Jeżeli chcemy rozliczać cokolwiek w spółce to ona powinna być właścicielem bloga. Wtedy przychody i koszty są rozliczane w spółce tak samo jak w każdej innej firmie.

Poprzez przychody mam na myśli, np. przychody z reklam, czy sprzedaży produktów on-line. Poprzez koszty mam na myśli koszty związane z utrzymaniem bloga np. domena, hosting, pozycjonowanie. Pojawia się problem, w jaki sposób artykuły na blogu mają być własnością spółki? Tutaj można posłużyć się umową o dzieło i ich sprzedaniem z przeniesieniem praw autorskich do spółki. W takim wypadku spółka będzie miała pełne prawo do korzystania z tych treści i zarabiania dzięki nim.

Zatrudniam pracownika. Jakie podatki w spółce z o. o. powinienem uiszczać i z jakiego tytułu, żeby uniknąć odpowiedzialności karnej?

Zatrudnienia pracowników jest określone w kodeksie pracy, dla umów cywilno-prawnych w kodeksie cywilnym. Dodatkowe obowiązki związane z ZUS i PIT są opisane w oddzielnych ustawach. Zatrudnienie ludzi zawsze wiąże za sobą takie same obowiązki bez względu na formę prawną prowadzonej przez nas firmy. Jeżeli w spółce zatrudnisz osobę, to będziesz mieć dokładnie takie same obowiązki jak w przypadku działalności gospodarczej.

Czy mogę dołączyć współwłaściciela do spółki z o. o. w trakcie jej prowadzenia?

Tak jak wcześniej pisaliśmy – udziały są towarem. Zawsze można je sprzedać. Zwykle jest to związane z decyzjami biznesowymi. Sprzedaż udziałów wiąże się z wizytą u notariusza, który potwierdzi fakt zawarcia takiej umowy. Jest to koszt około 100 zł. Dodatkowo należy zgłosić taką zmianę do KRS-u. To jest 350 zł.

Przy okazji – polecam dobrego prawnika, który także może się przydać w ramach prowadzenia spółki z o. o. 🙂

pozycjonowanie stron w projekt marketing

2 komentarze - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w biznesie online i offline

  1. K. pisze:

    Do mnie przemawiają argumenty za tym, żeby założyć spółkę niż być szarym przedsiębiorcą z którego państwo będzie co miesiąc łuskać kasę. W dzisiejszych czasach trzeba samemu wypracować sobie tę „emeryturę” , bez ingerencji państwa, bo wiesz na czym stoisz. Podwyżki emerytur o 2 zł są śmieszne, więc jak sam nie pomyślisz o swojej przyszłości, to nikt za Ciebie tego nie zrobi, a na pewno nie rząd. No chyba że system za co najmniej 15 lat się zmieni i odprowadzanie składek będzie miało jakiś sens…
    Ciekawy wywiad. Pani Justyna nie tylko zielonym wytłumaczyła kilka kwestii o spółce z o. o. , ja też uzupełniłam swoją wiedzę o niej. 🙂

    1. Marek pisze:

      Jestem tego samego zdania 🙂 Umiesz liczyć? Licz na siebie. To powiedzenie się sprawdza bez względu na epokę. Rządzący mogą pomóc, obniżając podatki. Nic tak nie hamuje wzrostu gospodarczego i demograficznego jak obłożenie podatkami. Przyszłość jest w naszych rękach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *