Samochód na mienie przesiedleńcze z USA, czyli jak oszczędzać pieniądze na imporcie?
Sprowadzenie aut z USA wiąże się nie tylko z koniecznością opłaty za auto, ale także z uiszczeniem opłat oraz podatków. Pisaliśmy o tym niedawno w artykule z cyklu – jakie są koszty sprowadzenia auta z USA? Sytuacją, w której nie trzeba płacić wszystkich podatków, jest sprowadzenie samochodu jako mienia przesiedleńczego. Czym jest mienie przesiedleńcze oraz kiedy można uznać za nie samochód? Odpowiedzi poniżej.
Czym jest mienie przesiedleńcze?
Mienie przesiedleńcze – to wszystkie dobra materialne, które są przewożone zza granicy w ramach przeprowadzki. Wszystko, co jest przewożone w ramach mienia przesiedleńczego, jest sprowadzane na dalszy własny użytek, a nie np. na sprzedaż. Dotyczy to wszystkich rzeczy osobistych, sprzętów oraz maszyn, jak motocykle i samochody. Krótko mówiąc, mienie przesiedleńcze to po prostu wszystko, co jest zabierane w ramach przeprowadzki.
Rozwinięcie pojęcia tutaj – http://autazusa.pl/news/samochod-na-mienie-przesiedlencze-z-usa-do-polski/
Korzyści płynące z mienia przesiedleńczego
Wszystkie towary, które są sprowadzane do krajów Unii Europejskiej spoza państw członkowskich, stwarzają konieczność opłacenia cła. Mienie przesiedleńcze jest zwolnione z konieczności opłaty niektórych zobowiązań, m.in. właśnie z konieczności opłaty cła.
Co więcej, przewóz mienia przesiedleńczego zwalnia z opłaty akcyzy. Sprowadzanie mienia przesiedleńczego wiąże się z jeszcze jedną ulgą. Mianowicie stawka VAT dla takiego mienia jest obniżona. W przypadku sprowadzanych towarów stawka VAT wynosi 23%, natomiast samochód na mienie przesiedleńcze z USA można sprowadzić, płacąc jedynie 9% podatku VAT.
Kiedy możliwe jest skorzystanie z mienia przesiedleńczego?
Auto sprowadzane z USA musi spełnić odpowiednie warunki, aby mogło zostać uznane za mienie przesiedleńcze. Otóż jego właściciel powinien wcześniej przebywać przynajmniej rok w Stanach w sposób legalny, a samochód użytkować przynajmniej przez pół roku. Samochód powinien być sprowadzany na własne potrzeby, a to oznacza, że nie można go ani sprzedać, ani oddać od razu po przyjeździe. Okres użytkowania musi wynosić przynajmniej 12 miesięcy.
Formalności związane z mieniem przesiedleńczym
Skorzystanie z praw do mienia przesiedleńczego musi zostać poprzedzone złożeniem wniosku do Urzędu Celnego o zwolnienie z cła w ramach mienia przesiedleńczego. Wraz z nim trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające półroczne użytkowanie auta oraz roczny, legalny pobyt w USA (np. umowę o pracę, dokumenty potwierdzające odprowadzanie składek skarbowych itp.). Niezbędne jest także dołączenie umowy kupna samochodu. Na tej podstawie powinna zostać wydana decyzja o uznaniu mienia przesiedleńczego.
Zawsze to trochę mniej pieniędzy 🙂