Jakie są zalety internetu światłowodowego?

Każdego dnia pobieramy i wysyłamy ogromne ilości danych. Szukamy coraz to szybszego internetu, by wszystko przebiegało jeszcze szybciej. Odpowiedzią na te potrzeby może być coraz popularniejszy światłowód. Technologia ta od lat jest używana przy łączach telekomunikacyjnych, ale od niedawna internet światłowodowy bije rekordy popularności. Zwłaszcza jeśli chodzi o jego dostawę do gospodarstw domowych.
Sama technologia światłowodowa powstała w pierwszej połowie ubiegłego wieku, a korzystać z niej zaczęto już w latach 50. Jak sama nazwa wskazuje, internet światłowodowy wiąże się z transmisją danych za pomocą światła.
Zalety i wady internetu światłowodowego
Jedną z podstawowych zalet, jakie się podkreśla przy tym rozwiązaniu, jest niemal nieograniczona prędkość. Nie można tego porównać z tradycyjnymi kablami, gdzie raczej rzadko internet wskazuje na szybkość podaną w umowie. Inną zaletą są niewielkie straty, co w efekcie daje możliwość przysyłania sygnału przy dużych odległościach z odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne. Warto też zwrócić uwagę na samą budowę kabli, które są nie z miedzi, a z włókna szklanego.
Wiąże się to z wadami i zaletami, przy czym tych drugich jest znacznie więcej. Kable są wytrzymałe, bezawaryjne i pomimo upływu lat będą działały bez zarzutu. O ile przy zwykłym kablowym internecie na prędkość i samą jakość korzystania często wpływ ma pogoda, tutaj ten problem znika całkowicie.
Co w takim razie z wadami? Największą jest to, że kable te są znacznie droższe od tradycyjnych. Sam abonament na internet światłowodowy też jest nieco wyższy. Jednak zdaniem użytkowników cena ta nie jest bardzo rażąca, jeśli spojrzy się na nowe możliwości. Podobnie jak w przypadku zwykłego internetu kablowego, tak i przy światłowodach bez problemu można wykorzystać standardowy ruter i łączyć się z wifi.
Czy każdy ma do niego dostęp?
Niestety nie, choć systematycznie zasięg się powiększa. Włączenie do oferty internetu światłowodowego wiąże się dla operatora z bardzo kosztowną inwestycją. Wszędzie, gdzie ma dochodzić internet światłowodowy, trzeba wymienić kable. Dlatego też początkowo robiono to na niewielkim obszarze, bardziej w ramach testu, w jaki sposób usługę będą postrzegać klienci. Rozwiązanie spotkało się z dużym zadowoleniem, dlatego kabli światłowodowych jest w Polsce coraz więcej.
Trzeba pamiętać o tym, że obecność internetu światłowodowego w ofercie, nie jest jednoznaczna z tym że do danego gospodarstwa domowego będzie on doprowadzony. Z tego względu podczas porównywania ofert lepiej zweryfikować, czy światłowód jest dostępny. Ponieważ popyt jest coraz większy, każdego roku dostęp będzie miało więcej osób.
Sam montaż w konkretnym budynku nie jest czasochłonny. Po podpisaniu umowy z operatorem wystarczy umówić się na dogodny dzień, kiedy przyjdą pracownicy firmy i zajmą się instalacją. Ich praca potrwa maksymalnie trzy godziny. W tym czasie będą m.in. prowadzone do mieszkania specjalne kable. Nie trzeba się przy tym obawiać, że będą duże i wpłyną na pogorszenie estetyki wnętrza.
Więcej w serwisie Pan Wybierak
