Czy rozliczenie podatku z Holandii jest ciężkie?

Holandia to kraj, w którym na co dzień żyje i pracuje około 250 tysięcy Polaków. Ta liczba dotyczy osób zarejestrowanych i podejmujących się legalnego zatrudnienia w takich branżach jak: budowlanka, ogrodnictwo, rolnictwo czy przemysł. Głównym motywem wyjazdu z Polski jest chęć godnego życia i większych zarobków, co Holandia jest w stanie zagwarantować naszym rodakom. Jednak wyjazd za granicę wiąże się również z obowiązkami. Podobnie, jak w Polsce, każdy pracownik zobowiązany jest do rozliczenia się z podatku dochodowego. Holenderski system podatkowy nie jest skomplikowany i działa na podobnej zasadzie co w Polsce. O szczegółach zeznania podatkowego w Holandii dowiesz się w tym artykule.
Holandia i rozliczenie podatkowe – jak wygląda w Niderlandach?
Rozliczenie podatku z Holandii obowiązuje każdego legalnie zatrudnionego pracownika. Pracodawca co miesiąc odprowadza składki na rzecz podatku dochodowego, czyli dokładnie tak samo, jak w naszym kraju. Jeżeli składki były wyższe od prognozowanego podatku, podatnikowi należy się jej zwrot. Już na etapie składania deklaracji wiadomo jaka będzie to kwota. Cała procedura rozliczeniowa trwa około 6 miesięcy, a zwrot podatku wynieść może nawet kilka tysięcy euro. Wszystko zależy od tego, jakie były dochody osiągane przez pracownika, a także wskazane ulgi podatkowe. Warto wspomnieć tutaj o karach za brak dostarczenia zeznania podatkowego, które mogą być dotkliwe. Dlatego motywacją jest nie tylko dodatkowe pieniądze do budżetu domowego, ale i stosowne kary.
Zwrot podatku z Holandii – jak to zrobić?
Warto jeszcze przed rozliczeniem podatku zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Holenderski urząd skarbowy – Belastingdienst – nakłada na podatników stosowne data dostarczenia dokumentów. Dla osób zameldowanych jest to 1 maja. Z kolei dla tych, którzy nie posiadają stałego meldunku i przyjeżdżają do Holandii tylko w celach zarobkowych, datą graniczną jest 1 lipca. W kraju tulipanów obowiązują cztery stawki podatkowe. Ze względu na zarobki nasi rodacy przeważnie zaliczają się do dwóch pierwszych.
Z urzędem skarbowym można rozliczyć się samodzielnie lub z pomocą biura podatkowego. Na rynku jest co najmniej kilka zaufanych firm, które od lat pomagają Polakom w wypełnieniu dokumentów, tłumaczeniu, a także wysłania bezpośrednio do Belastingdienst już przygotowanego zeznania podatkowego.
Ulgi podatkowe i zasiłki. Holandia to kraj, który wspiera społeczeństwo
Jedną z głównych form pomocy dla rodzin jest zasiłek rodziny (więcej o nim przeczytasz na (https://borsukpodatki.pl/kinderbijslag/). Kinderbijslag to benefit, który został przewidziany dla osób z legalnym zatrudnieniem w Holandii. Mogą go otrzymywać Holendrzy, jak i obcokrajowcy. Jego celem jest wspieranie rodzin w wychowaniu dzieci i pokrycie w związku z tym kosztów. Te pieniądze wykorzystać można, m.in. na zakup ubrań, materiały do szkoły czy zajęcia dodatkowe. Oprócz Kinderbijslag pracownicy mogą skorzystać ze stosownych ulg podatkowych, które podniosą kwotę zwrotu podatku z Holandii.
