Rozliczenie PIT – kiedy dopłacisz do podatku, a kiedy fiskus zwróci Ci pieniądze?

urząd skarbowy pit

Jednym z najprzyjemniejszych momentów składania deklaracji podatkowej jest zwrot nadpłaconego podatku. Może się jednak zdarzyć, że to ty będziesz musiał zwrócić pieniądze do urzędu skarbowego. Dowiedz się, kiedy następuje niedopłata podatku, a w jakich sytuacjach to fiskus przeleje pieniądze na twoje konto?

Kiedy możemy liczyć na zwrot podatku?

W przypadku osób zatrudnionych na etacie, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło zaliczki na podatek dochodowy odprowadza płatnik (np. zakład pracy lub zleceniodawca). Rozliczenie PIT za dany rok uwzględnia sumę zaliczek pobranych przez płatnika. Jeżeli wartość ta jest wyższa niż wysokość naszego zeznania, fiskus zwróci nam nadpłatę. Zazwyczaj do takiej sytuacji dochodzi w trzech przypadkach:

  • Zaliczki pobierane w ciągu roku zostały wyliczone na podstawie wyższego progu skali podatkowej, natomiast suma uzyskanych przez nas dochodów zmieściła się w niższym progu skali.

Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę lub umów cywilno-prawnych uzyskują dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według dwustopniowej skali podatkowej. Jeżeli nasz roczny dochód nie przekroczy kwoty 85 528 zł, podatek  wyniesie 18 proc. minus kwota zmniejszająca podatek. Jeżeli natomiast zarobimy w ciągu roku więcej niż 85 528 zł, musimy zastosować skalę 32-procentową.

  • Roczne dochody podatnika nie przekroczyły kwoty wolnej.

Pracownicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, mogą skorzystać z tzw. kwoty wolnej od podatku. Jest to ustawowo określona wysokość rocznych dochodów, poniżej której pracownik nie musi płacić podatku. W 2018 roku (rozliczenie PIT za 2017 rok) kwota wolna wynosi 6 600 zł. Oznacza to, że jeśli zarobiliśmy w ciągu roku mniej niż 6 600 zł, a nasz pracodawca pobierał zaliczki na podatek dochodowy, fiskus zwróci nam pieniądze.

  • Skorzystaliśmy z ulg lub preferencyjnych form rozliczenia.

Na zwrot podatku mogą także liczyć osoby, które skorzystają z wszelkiego rodzaju ulg (np. na internet, ulgi prorodzinnej, czy na sprzęt rehabilitacyjny) lub preferencyjnych form rozliczenia – złożą PIT wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Niedopłata podatku – kiedy?

O ile zwrot podatku budzi radość podatników i starają się oni jak najszybciej złożyć rozliczenie PIT, o tyle osoby, które spodziewają się niedopłaty podatku, zwlekają z tym obowiązkiem do ostatniej chwili, tj. 30 kwietnia. Niedopłata podatku przeważnie ma miejsce wówczas, gdy uzyskujemy dochody z wielu źródeł, ale po ich zsumowaniu musimy zastosować wyższą, 32-procentową skalę podatkową (pomimo że zaliczki były pobierane według skali 18-procentowej).

Należy pamiętać, że jeżeli nasze rozliczenie PIT wykaże niedopłatę podatku, powinniśmy zwrócić fiskusowi wymaganą należność, nawet gdy wynosi ona 1 zł. Przed zrobieniem przelewu warto jednak się upewnić, czy w poprzednich latach, urząd skarbowy nie zajął nadpłaty naszego podatku na poczet takich okoliczności. Przypomnijmy, że urząd skarbowy nie zwróci nam nadpłaconego podatku, jeśli jego wartość nie przekroczyła kwoty 8,80 zł. Kolejna istotna kwestia jest termin, w jakim należy oddać fiskusowi zaległy podatek. Mamy na to czas do 30 kwietnia 2018 r.

Źródło: Program PIT Pro 2017/2018 dostępny na stronie podatnik.info

Aktyw.opole.pl


pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt przez Facebook Messenger