Radca prawny dla samozatrudnionych – czy warto skorzystać z jego pomocy? Czym się kierować podczas wyboru kancelarii?

Samozatrudnienie kojarzy się przede wszystkim ze swobodą wykonywania wybranego zawodu i dużą elastycznością. Taka forma zatrudnienia wiąże się też z dużą odpowiedzialnością leżącą na barkach małego przedsiębiorcy. W przeciwieństwie do pracownika etatowego, to właśnie osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musi samodzielnie zadbać o przestrzeganie wszelkich kwestii prawnych czy podatkowych własnego biznesu. Bywają sytuacje, w których wiedza samozatrudnionego z powyższych dziedzin nie wystarcza. Wówczas niezbędne jest zgłoszenie się np. do radcy prawnego. Czy nawiązanie współpracy z taką osobą ma sens w przypadku jednoosobowych firm? Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru kancelarii prawnej?

Jak wynika z danych GUS, samozatrudnienie to druga po umowie zlecenia forma zatrudnienia w Polsce. Osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze jest zatem więcej nawet od pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe na mocy umowy o pracę! Kwestia popularności tego rozwiązania leży w co najmniej kilku aspektach. Nie ulega jednak wątpliwości, że liczba osób samozatrudnionych jest w naszym kraju pokaźna, a spora część tej grupy każdego dnia musi mierzyć się ze skomplikowanymi przepisami obowiązującego prawa. Tu z pomocą może jednak przyjść doświadczona i wykwalifikowana kancelaria prawna.

Jakie są zalety nawiązania współpracy z radcą prawnym w przypadku jednoosobowych działalności?

Przede wszystkim wiele zależy od tego, z jakim problemem prawnym się zmagamy. Bywają sprawy na tyle łatwe, że nawet konsultacja z księgowym rozwiewa wszelkie wątpliwości. Gorzej jednak, gdy dany przypadek jest skomplikowany i wymaga konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą. Wówczas kontakt z radcą prawnym jest nieunikniony. Odpowiednia osoba znająca literę prawa jest w stanie zarysować przedsiębiorcy szanse na rozwiązanie danej sprawy na korzyść zainteresowanego, przedstawi scenariusz działań mających na celu osiągnięcie danego celu, a także zaoferuje kompleksową pomoc prawną.

Kancelaria prawna (lub radca prawny) może jednak przydać się samozatrudnionemu nie tylko w podbramkowej sytuacji. Również codzienne funkcjonowanie jednoosobowej firmy stanie się łatwiejsze, gdy część prawnych obowiązków zlecimy specjaliście. Konstruowanie umów handlowych i innych istotnych dokumentów, prawne wsparcie z zakresu zwalczania np. nieuczciwej konkurencji oraz stałe doradztwo związane np. z uzyskiwaniem dotacji czy środków z budżetu państwa – w tych wszystkich sprawach pomoc radcy prawnego może okazać się nieoceniona.

Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego lub kancelarię?

Na rynku raczej trudno znaleźć radców, którzy specjalizują się tylko w pomocy osobom samozatrudnionym. Nie jest to jednak większa przeszkoda. Aby mieć pewność, że nasz problem zostanie powierzony w ręce odpowiedniego prawnika, powinniśmy zgłosić się do osoby specjalizującej się w prawie gospodarczym i prawie pracy (np. https://www.skilex.com.pl/prawo-gospodarcze/).

Jeśli nie mamy pewności co do renomy danej kancelarii lub wybranego radcy – poszukajmy o nich informacji w sieci. To na ten moment najlepsze źródło wiedzy o działalności różnych specjalistów i branża prawna nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Warto też sprawdzić, czy dana kancelaria posiada np. własną stronę internetową. Jeśli tak, zobaczmy, z kim wcześniej współpracowała oraz w jakich dziedzinach się specjalizuje. Dobrze jest również zapytać o rekomendacje znajomych.

Pomoc prawna online

Dobrze wiemy, że prowadzenie biznesu, nawet (a może przede wszystkim) tego jednoosobowego, absorbuje ogromne ilości czasu. Jeśli istnieje potrzeba zwrócenia się po pomoc do kancelarii prawnej, warto sprawdzić, czy ta wybrana oferuje udzielenie porady przez telefon lub online. To praktyka coraz chętniej stosowana, szczególnie w dobie pandemii.

O czym warto pamiętać?

Podczas pierwszego kontaktu z prawnikiem, dobrze jest od razu określić budżet, jakim dysponujemy. Może się bowiem okazać, że kancelaria, którą wybraliśmy, będzie dla nas za droga.

Przed pierwszym spotkaniem z prawnikiem należy przygotować wszelką niezbędną dokumentację dotyczącą sprawy, z jaką się zgłaszamy po pomoc. To zdecydowanie przyspieszy pracę radcy i da mu pełniejszy ogląd sytuacji. W trakcie rozmowy nie bójmy się zadawać pytań – jeśli cokolwiek jest nie jasne, od razu prośmy o rozwianie wszelkich wątpliwości.

Materiał zewnętrzny

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *