Projektowanie CAD pomysłem na biznes? Dlaczego nie! [WYWIAD]

projektowanie maszyn cad

Dzisiejszy wywiad będzie dotyczył projektowania CAD.  Czy jest to dobry pomysł na własny biznes? Jaka jest cena projektowania cadowskiego? Poznasz zalety i wady tego biznesu „od kuchni”.

Arku opowiedz czytelnikom, kim jesteś? Czym się zajmujesz, na co dzień?

Witam wszystkich czytelników. Nazywam się Arkadiusz Solon. Od 10 lat zajmuję się projektowaniem cad. Natomiast własne, zdalne biuro konstrukcyjne CERTYFI-CAD prowadzę od 2012 roku. W skrócie można powiedzieć że jestem konstruktorem w szeroko pojętej branży mechanicznej.

Projektowanie CAD – co to jest?

Projektowanie CAD jest to tworzenie w programie komputerowym wirtualnych modeli maszyn, urządzeń, konstrukcji – tak, aby można było przeprowadzić dla nich różne analizy (np. analiza poprawności działania danego modelu), obliczenia (np. obliczenia wytrzymałościowe związane z tym czy dana konstrukcja wytrzyma obciążenie panujące w warunkach rzeczywistych). Ale to nie koniec.

Projektowanie CAD pozwala przede wszystkim na tworzenie dokumentacji projektowej dla warsztatu, jak również na wygenerowanie plików pozwalających stworzyć daną część przez obrabiarkę w warsztacie. Nie sposób wymienić wszystkich zalet projektowania CAD, jak chociażby oszczędność czasu i pieniędzy czy zminimalizowanie błędów popełnianych przez człowieka.

Co można projektować w CAD? Podzielisz się jednym ze swoich projektów, aby czytelnicy poznali efekty końcowe Twojej pracy?

To co możemy stworzyć będąc konstruktorem CAD zależy przede wszystkim od branży, w jakiej kształciliśmy się oraz od dedykowanego dla naszej branży oprogramowania. Firma Autodesk z której osiągnięć korzystam posiada kilka profili programowych np. dla mechaniki, budownictwa czy grafiki 3D.

Jeżeli chodzi o mechanikę to występuje tutaj możliwość pracy w takich gałęziach przemysłu jak:

  • przemysł samochodowy
  • przemysł lotniczy
  • bardzo szybko rozwijający się przemysł medyczny
  • przemysł wydobywczy
  • przemysł energetyczny itd.

Jednym z ambitniejszych projektów w których brałem udział były budynki modułowe dla służb mundurowych, umożliwiające organizację treningów taktycznych w warunkach najbardziej zbliżonych do warunków panujących na współczesnym polu walki.

Modularna budowa, pozwala na zaprojektowanie obiektu o dowolnej konfiguracji pomieszczeń. Moja praca polegała na opracowaniu dokumentacji technicznej i pomocy przy wdrażaniu do realizacji.

Jak to się zaczęło, że stałeś się projektantem w CAD i założyłeś własną firmę?

Od zawsze ciągnęło mnie do nauk ścisłych, dlatego w pewnym momencie pojawiło się marzenie zostania inżynierem. Marzenie swoje konsekwentnie realizowałem, wybierając najpierw technikum, a później studia na kierunku technicznym. Wtedy to po raz pierwszy zetknąłem się z programami cadowskimi służącymi do wspierania inżynierów w ich pracy.

Jednak musiało upłynąć jeszcze trochę czasu zanim zająłem się pracą konstruktora na poważnie. Po kilku latach pracy na etacie w różnych firmach, które pozwoliły mi na zdobycie niezbędnego doświadczenia, zdecydowałem wziąć swoją przyszłość we własne ręce. Początki nie były łatwe, ale dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej udało mi się zakupić niezbędne narzędzia i odpowiedni sprzęt.

I w ten sposób zaczęła się moja przygoda z byciem szefem dla samego siebie.

Zalety i wady pracy z CAD

Podstawową zaletą własnej działalności jest nienormowany czas pracy, ale coś za coś, np. niektóre projekty mają z góry ustalony termin oddania i często wiąże się to z pracą do późnych godzin nocnych.

Dodatkową zaletą jest możliwość wybierania zleceń, a przez to pracy przy ciekawych i niekonwencjonalnych projektach. Nierzadko trzeba wykazać się inwencją twórczą i niestandardowym podejściem do problemu.

Ale ostrzegam. Ta praca wciąga ! 😊

Jaki kurs (szkolenie) najlepiej odbyć, aby nauczyć się projektowania CAD? A może istnieją jakieś studia w tym temacie?

Aby zostać konstruktorem najlepiej jest skończyć studia na wydziale związanym z Budową Maszyn, np. na politechnice. Dodatkowo można pokusić się o jakieś kursy związane z obsługą oprogramowania na którym się pracuje. Dobrze jest również śledzić prasę i literaturę branżową. Dodatkowym źródłem informacji może być Internet.

Czy duże jest zapotrzebowanie na polskim rynku na konstruktorów?

Obecnie osoba z wykształceniem wyższym w kierunku Mechaniki i Budowy Maszyn znajdzie bezproblemowo pracę na stanowisku konstruktora. Dużo jest ofert pracy dla osób znających konkretne oprogramowanie do projektowania.

Czasami jest również wymagane jakieś doświadczenie. Jednak ogólnie rzecz biorąc w obecnych czasach jest popyt na inżynierów.

Sprawa jednak ma się zgoła inaczej w przypadku działalności gospodarczej utrzymującej się z projektowania. Jest w Polsce wiele firm o podobnym profilu działalności do mojej, a to sprawia, że konkurencja jest duża.

Dodatkowo bardzo trudno jest znaleźć stałe źródło dochodów w takim sensie, że zlecenia są jednorazowe, a po ich ukończeniu trzeba rozglądać się za czymś nowym. Oczywiście nie chcę zniechęcać przyszłych przedsiębiorców, ale jest to trudna branża.

Jaka jest cena projektowania w CAD i od czego zależy?

Zasadniczo obecnie występuje godzinny system rozliczeń za projektowanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że na tą cenę przysłowiowej „godziny pracy” wpływa wiele czynników. Przede wszystkim trzeba uwzględnić cenę amortyzacji komputera, który tak jak wszystko z czasem traci na wartości i co jakiś czas trzeba go wymienić.

Następnym kosztem, który trzeba doliczyć do „godziny” jest utrzymanie licencji na program, czyli wykupienie tzw. Subskrypcji. Jest to najczęściej jednorazowa opłata roczna.

Pozostała część ceny „godziny” stanowi już nasz zysk, czyli zapłatę za naszą pracę. I tu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, jak chociażby stopień trudności realizowanego zadania czy doświadczenie konstruktora.

W tym miejscu wolę nie podawać cen ponieważ ich rozpiętość może być naprawdę duża.

Kiedy warto skorzystać z firmy zajmującej się projektowaniem w CAD?

Z usług Biur Konstrukcyjnych mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni jak i firmy. W przypadku tych pierwszych są to zazwyczaj zlecenia jednorazowe, nietypowe i wymagające inwencji twórczej.

Jeżeli chodzi o firmy sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ zazwyczaj proces projektowy wiąże się z wprowadzeniem na rynek nowego produktu, czyli z zaprojektowaniem, a czasami również wykonaniem prototypu tego produktu.

Jest to również bardzo pracochłonne, a przede wszystkim najczęściej jednorazowe zlecenie.

Największą jednak wartość stanowią zlecenia od firm na zasadzie tzw. „outsourcingu”.

Wygląda to tak, że firma korzysta z usług zewnętrznego biura konstrukcyjnego w przypadku chęci:

  • obniżenia i bardziej efektywnej kontroli kosztów
  • pozyskania zasobów, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje, w tym: wiedzy eksperckiej i know-how partnerów
  • zwiększenia elastyczności swojego przedsiębiorstwa na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą

Zlecenia takie są zazwyczaj stałe na określoną liczbę godzin w miesiącu.

W jakie formy marketingu inwestujesz pieniądze, aby pozyskać klienta?

Przede wszystkim staram się sam pozycjonować swoją stronę internetową. Ostatnio często wykupuję linki na wartościowych dla mnie stronach internetowych. Korzystam również z usługi Google AdWords. Założyłem również profil swojej firmy na chyba wszystkich mediach społecznościowych. Ogólnie lubię zajmować się „amatorskim” pozycjonowaniem i sprawia mi to przyjemność.

Wszystkich zainteresowanych moimi usługami zapraszam do kontaktu lub odwiedzenia mojej strony pod adresem: https://certyfi-cad.pl

pozycjonowanie stron w projekt marketing

2 komentarze - Projektowanie CAD pomysłem na biznes? Dlaczego nie! [WYWIAD]

  1. Marysia pisze:

    Oj tak projektowanie CAD jest zdecydowanie prężnie rozwijającą się gałęzią.

  2. Andrzej pisze:

    Długo szukałem dobrego konstruktora i dopiero CERTYFI-CAD i Pan Arkadiusz spełnił moje nie małe oczekiwania. Polecam ta firmę!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *