Jak praca siedząca wpływa na ludzkie zdrowie?

jak praca siedząca wpływa na zdrowie

Jak mantrę w kółko powtarzane jest stwierdzenie, że w pracy siedzimy zbyt długo i w nieodpowiedniej pozycji. Wciąż jednak są tacy, którzy wątpią w prawdziwość tych słów. Warto się jednak pochylić nad tym problemem, bo w końcu w wielu zawodach pracownicy wykonują swoje obowiązki w pozycji siedzącej aż przez 8 godzin dziennie. Ty też do nich należysz? W takim razie przeczytaj ten artykuł, by uświadomić sobie, jak praca siedząca wpływa na twój organizm i dowiedz się, jak ustrzec się przed jej negatywnymi skutkami.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą praca siedząca?

Zacznijmy od pytania: ile siedzisz codziennie, ile w ciągu miesiąca, roku? Musisz wiedzieć, że praca siedząca odbija swoje piętno na mechanizmie ruchu! Zastanów się przez chwilę: czy odczuwasz ból w jakiejś części ciała? Nawet z pozoru błahe dolegliwości mogą wynikać wprost z długotrwałego siedzenia w jednej pozycji.

Choć siedzenie jest często odbierane jako odpoczynek to jednak okazuje się, że w rzeczywistości zbyt długie pozostawanie w jednej pozycji szkodzi.

Długie godziny spędzane w pozycji siedzącej mogą doprowadzić do:

  • zmian zwyrodnieniowych stawów,
  • bólu kręgosłupa, który z czasem może przekształcić się w stałe zmiany zwyrodnieniowe,
  • żylaków,
  • cierpnięcia kończyn.

Spędzanie dużej ilości czasu z pozycji siedzącej prowadzi do bezczynności mięśni, wolnego przepływu krwi oraz różnych chorób, takich jak:

  • nowotwór,
  • cukrzyca,
  • schorzenia serca,
  • a nawet nasilenie demencji.

Siedzący tryb pracy, a potem spędzanie czasu wolnego również na siedząco, bez żadnej aktywności wpływa także negatywnie na metabolizm człowieka. Siedzenie w pracy oraz w domu podnosi poziom niezdrowych trójglicerydów oraz obniża poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL.

siedzący tryb pracy

Długotrwałe siedzenie sposobem na to, by się rozchorować

Jak pokazują badania wygodny fotel czy źle wyprofilowane krzesło zwiększają ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości związanych z długotrwałym siedzeniem. Podobno jeden z szefów firmy Apple nazwał siedzenie „nowym rakiem”.

Niestety, wyniki badań nie kłamią – każdy, kto siedzi przy biurku w pracy więcej niż 11 godzin, jest w dużym stopniu narażony na utratę zdrowia! Aż 91% pracowników biurowych skarży się na bóle kręgosłupa, 62% na bóle nadgarstkowe, a 41% ma problemy ze wzrokiem!

Co robić, kiedy długo pracujesz przy biurku

Jeśli na twoim biurku piętrzą się dokumenty, laptop, pieczątki firmowe i inne akcesoria biurowe, to dobrym rozwiązaniem jest wstawać raz na godzinę. Dzięki temu można skrócić odcinki czasu, kiedy siedzisz w jednej pozycji.

Zalecana jest kilkuminutowa przerwa, nawet jeśli masz ją poświęcić po prostu na chodzenie czy stanie koło biurka. Jeśli robisz sobie przerwy w trakcie pracy siedzącej, to zmniejszasz ryzyko wystąpienia różnych schorzeń nawet o połowę.

By uniknąć wielu dolegliwości zadbaj także o odpowiednie krzesło, a najlepiej wygodny fotel biurowy, który odciąży kręgosłup i stawy, zapewni stabilizację łokcia i nadgarstka. Wysokość biurka z kolei powinna być dobrana indywidualnie w zależności od budowy ciała.

Oczywiste jest to, że osoba o krępej budowie ciała nie będzie wygodnie siedzieć przy biurku o wysokości 60 cm, a z kolei ta mała i szczupła wisieć w powietrzu przy biurku liczącym ponad 80 cm wysokości. Równie ważne jest to, by monitor, na który patrzymy, przez większą część dnia znajdował się na linii naszych oczu. Nasz wzrok w trakcie pracy powinien naturalnie opadać w dół, by opóźnić objawy zmęczenia oczu lub je wyeliminować.

praca siedząca

Kilka złotych rad:

  • Nie siedź bardzo długo w pracy oraz w domu, ponieważ narażasz się na choroby oraz krótsze życie.
  • W pracy siedzącej możliwie często zmieniaj pozycję ciała. Wybierz taką pozycję, w której czujesz się naturalnie i wygodnie.
  • Zadbaj o odpowiednie krzesło.
  • Zadbaj o ergonomię pracy.
  • Rozmieść sprzęt biurowy w przestrzeni, w której pracujesz.
  • Wstań zza biurka i zadbaj o siebie

Nad skutkami długotrwałego siedzenia w pracy powinien się pochylić zarówno pracodawca, jak i pracownik. Pracodawca może nabyć sprzęt i urządzenia do biura dedykowane osobom spędzającym długie godziny pracy na siedząco.

W pracy siedzącej ważne jest dobrze zorganizowane stanowisko, a także odpowiednie rozmieszczenie elementów na biurku czy w pomieszczeniu. Jeśli pracujesz na laptopie, ze sprzętem biurowym i wykorzystujesz często pieczątki, np. numeratory, warto pomyśleć o własnym komforcie. W końcu wygoda wpływa zarówno na efektywność pracy, jak i dobre samopoczucie pracownika.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

4 komentarze - Jak praca siedząca wpływa na ludzkie zdrowie?

  1. Krystian pisze:

    Sam od niedawna pracuję w trybie siedzącym i mimo, że jest to wygodniejsze niż stanie przez 8 h, to jednak szybko można odczuć negatywne efekty takiego siedzenia. Dlatego rozwiązaniem, które mi się bardzo podoba są biurka, w których można regulować wysokość, szkoda tylko że są dosyć drogie.

  2. kompes pisze:

    Przecież praca siedząca to masakra… lepiej mieć pracę fizyczną, przynajmniej pod względem zdrotowym. Co do problemów z bólami nóg – radzę pić S8 na rozrzedzenie krwi. Piję kilka razy w tygodoniu. Nie wiem, czy to każdemu pomaga, ale u mnie zdecydowanie tak. Pewnie dużo zależy od danego przypadku.

  3. Agnieszka pisze:

    Zgadzam się w 100%. Od kiedy pamiętam większość dnia spędzam w pozycji siedzącej. Mam dość mocno odstające łopatki i lekkiego garba przez to. Od jakiegoś czasu nad tym pracuję poprzez odpowiednią mobilizację mięśni oraz ćwiczenia rozciągające, ale wiem, że to bardzo długi proces. Gdybym tylko mogła cofnąć czas i bardziej skupiać się na pozycji w trakcie siedzenia…

  4. Modico pisze:

    Z mojego doświadczenia twierdzę iż nie ma nic lepszego w pracy siedzącej od regularnego wstawania i zrobienia kilku skłonów i skrętów tułowia. Nacisk na kręgi trzeba od czasu do czasu, powiedzmy co 10 minut zlikwidować. Dla tych co nie chcą problemów w przyszłości z kręgosłupem polecam basen, choćby raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *