PPK – czym różnią się od OFE?
Pracownicze Plany Kapitałowe często kojarzą się z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Różnice między nimi są jednak znaczące. Czym się różnią?
W ostatnim czasie wiele mówi się o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zgodnie z harmonogramem, w ciągu 2 lat przystąpią do nich wszystkie firmy, a do programu zostaną zapisani automatycznie wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pracownicze Plany Kapitałowe często kojarzą się z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Jakie są podobieństwa i różnice?
PPK a OFE – podobieństwa i różnice
Zarówno Pracownicze Plany Kapitałowe, jak i Otwarte Fundusze Emerytalne wspierają pracowników w długoterminowym gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności na emeryturę. Porównując jednak obie inicjatywy widać, że znacznie więcej jest różnic niż podobieństw. By dowiedzieć się więcej na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych wejdź na https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.
Jakie są różnice między PPK a OFE z punktu widzenia pracowników? Jakie różnice są widoczne dla pracodawcy?
Przede wszystkim Pracownicze Plany Kapitałowe nie są powiązane z ZUS. Podczas gdy w OFE wpłacana składka jest częścią obowiązkowej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS a pracownik decyduje jedynie o tym, czy ZUS ma przekazywać jej część do OFE – w przypadku PPK program nie jest w żaden sposób powiązany z emeryturami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W PPK pracodawca dokonuje co miesiąc wpłat pracownika i swoje, np. właściciela firmy, na specjalny rachunek PPK.
Środki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych naliczane są zaś i odprowadzane bezpośrednio na indywidualne rachunki uczestników PPK w wybranej przez pracodawcę instytucji finansowej.
Kolejną różnicą między PPK i OFE jest prywatność zgromadzonych środków. W ustawie o PPK zapisane jest, że pieniądze gromadzone na rachunku PPK są w całości własnością prywatną. Podobieństwa dotyczą innej kwestii – zarówno środki zgromadzone w OFE, jak i w PPK nie podlegają egzekucji sądowej i administracyjnej. Wyjątkiem jest zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.
W przeciwieństwie do OFE PPK inwestuje w fundusze cyklu życia. Fundusze cyklu życia dopasowują poziom ryzyka do konkretnego etapu życia uczestnika. Inwestują w instrumenty finansowe o wyższym poziomie ryzyka, gdy uczestnik jest młodszy, a wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego zwiększa zaangażowanie w bezpieczniejsze instrumenty finansowe.
W przypadku OFE, jego profil inwestycyjny ściśle określa ustawa. Zakłada ona m.in. wysoki udział akcji w portfelu w związku z czym struktura inwestycji nie zmienia się wraz ze zbliżaniem do emerytury uczestnika Otwartych Funduszy Inwestycyjnych. Za to, w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed emeryturą rozpoczyna się stopniowe przekazywanie środków do ZUS.
Jedną z różnic jest także wysokość opłat. Podczas gdy w PPK limit wysokości opłaty za zarządzanie wynosi 0,5 proc. wartości aktywów rocznie i ewentualnie dodatkowo – 0,1 proc. wartości aktywów za osiągnięty wynik dla konkretnej instytucji finansowej, w OFE jest to 1,75 proc. Ponadto OFE pobierają opłaty za zarządzanie aktywami. Jest to maksymalnie 0,54 proc. rocznie od wartości aktywów i maksymalnie 0,06 proc. rocznie od aktywów za wynik zarządzania.
Choć i PPK, i OFE to systemy długoterminowego oszczędzania mające na celu podniesienie bezpieczeństwa finansowego Polaków, oba programy znacząco różnią się od siebie.
Róznice są i pewnie najbardziej dostrzegą je ci co przerabiali samą historię z OFE. W PPK dla mnie mega wazne jest to ze na wypadek śmierci moje oszczednosci nie idą w 'niepamiec’, ale ich czesc trafia do bliskich – wiec nie zostawia sie rodziny na lodzie… druga rzecz to tez mozliwosc wybrania gotowki wczesniej. U nas ludzie w firmie tak mysla – zeby wlasnie potraktowac te środki na zasadzie wkładu własnego na swoje M