Popyt na magazyny w Polsce rośnie mimo pandemii
Pandemia okazała się zabójcza dla wielu branż, ale niektóre dzięki niej dynamicznie się rozwijają. Do tej drugiej grupy zaliczamy m.in. e-commerce, logistykę czy branżę magazynową. Stawki najmu powierzchni magazynowych w Warszawie czy Katowicach gwałtownie rosną, a jednak popyt na nie jest coraz większy.
Polska coraz bardziej kuszącym rynkiem dla deweloperów
Plany inwestorów są ambitne i dotyczą w zasadzie całej Polski, chociaż nadal najpopularniejsze są nowoczesne magazyny w Warszawie, Łodzi czy Katowicach. Nowe parki magazynowe i hale produkcyjne są realizowane jako odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców z różnych branż, m.in. e-commerce.
Polska budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów i odgrywa ważną rolę w branży logistycznej. Powodem jest przede wszystkim jej bardzo dobre położenie w sercu Europy. Lista zalet naszego kraju jest jednak znacznie dłuższa – to również dostępność wykwalifikowanej kadry i pracowników fizycznych, przystępne stawki oraz cały czas rozwijana infrastruktura transportowa. Chętnie inwestują tu zarówno krajowi, jak i zagraniczni przedsiębiorcy.
Magazyny i hale do wynajęcia w Warszawie, Polsce Centralnej czy na Górnym Śląsku są cały czas poszukiwane. Stawki za czynsz i ceny materiałów budowlanych rosną, ale mimo to są cały czas konkurencyjne na tle innych państw Europy. Eksperci twierdzą, że wzrost cen nie będzie przeszkodą dla wielu firm do inwestowania oraz prowadzenia biznesu w Polsce.
Nowoczesne magazyny w Warszawie i sąsiedztwie
W Polsce poszukiwane są tereny pod budowę dużych parków logistycznych, ale też znacznie mniejszych inwestycji. Ponadto popularność zdobywają też lokalizacje do tej pory uznawane za mało atrakcyjne i o niskim potencjale – jak m.in. Szczecin czy Bydgoszcz. Aktualnie zyskały one na znaczeniu, mimo że nadal kluczowa dla rynku magazynowego jest Warszawa. Przyjrzyjmy się kilku ważnym inwestycjom w stolicy oraz jej najbliższym sąsiedztwie.
Uwagę zwraca duża inwestycja Panattoni, w ramach której powstało 70 500 mkw. powierzchni magazynowej w Jankach. Nowoczesne centrum logistyczne wybudowała też firma HUB Logistics – w Pęcicach pod Warszawą. Ważną inwestycją była też budowa realizowana wspólnie przez MF Capital, 7R i DIL Polska.
Kolejne projekty magazynowe w Warszawie są w planach, co oznacza, że szybko nie zabraknie atrakcyjnych terenów pod realizację projektów tego typu. Muszą one spełniać konkretne założenia, ale już na wstępnie mają wiele zalet – jak lokalizacja, rozwinięta infrastruktura drogowa czy ogromny potencjał regionu.
Materiał zewnętrzny