Pobierz jako Google – sprawdzenie URL w nowym Search Console
Po przygotowaniu nowej strony do pozycjonowania, pierwszym zadaniem jest oczywiście dodatnie jej do wyników organicznych wyszukiwarki Google, czyli do tzw. indexu. Aby nowa domena się zindeksowała niekiedy trzeba poczekać nawet kilkanaście dni. Przyśpieszyć indeksację można oczywiście poprzez pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych, dzięki którym to roboty Google trafią bezpośrednio na naszą witrynę. Osoby, które chcą błyskawicznie indeksować nowe witryny mogą oczywiście skorzystać z odświeżonego narzędzia Pobierz jako Google, o którego istnieniu nie każdy właściciel strony ma pojęcie.
Zobacz wideo poradnik
[youtube id=”Ss0Ujax46kc”]
Źródło: https://projektmarketing.pl/sprawdzanie-adresu-url-pobierz-jako-google/
Jak sprawdzić czy strona jest zindeksowana w Google?
Aby upewnić się, czy nasza witryna jest w 100% dodana do Google, można oczywiście skorzystać z pomocy specjalnego operatora site:nazwa-strony.pl. W ten prosty sposób można sprawdzić nie tylko indeksację głównej strony, ale również wszystkich podstron. Z narzędzia pobierz jako google warto skorzystać również wtedy, gdy przygotowaliśmy nową podstronę albo dokonaliśmy kilku ważnych poprawek optymalizacyjnych, które mają poprawić dotychczasowe pozycje na wybrane słowa kluczowe.
Nowa wersja Pobierz jako Google
Od 28-03-2019 dostępna jest nowa wersja panelu Google Search Console, dzięki której można skorzystać z odświeżonego narzędzia do indeksowania stron. Mowa tutaj oczywiści o narzędziu o nazwie Sprawdzenie adresu URL. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można błyskawicznie wysłać do Google prośbę o zindeksowanie nowej strony www. „Sprawdzenie adresu URL” umożliwia również sprawdzenie wykrywalności adresu w mapie witryny oraz sprawdzenie adresu kanonicznego. Nowa odsłona Pobierz jako Google przyniosła bardzo wiele zmian przede wszystkim przy sprawdzaniu poprawności wyświetlania się witryny na urządzeniach mobilnych.
Najważniejsze zmiany?
W najnowszej wersji Search Console dostępna jest nie tylko pełna obsługa urządzeń mobilnych, ale również dokładniejsze informacje o danej witrynie. Aktualnie można sprawdzić nie tylko stan w indeksie, ale również kanoniczne adresy URL albo obsługę urządzeń mobilnych. Warto wspomnieć również i o tym, że dane o ruchu, które bezpośrednio związane są z wyszukiwaniem obejmują teraz nie 3, a 16 miesięcy.
Jak dodać nową stronę i dokonać aktualizacji?
Pierwszym krokiem jest oczywiście dodanie nowej witryny do Google Search Console. Po udanej weryfikacji można przejść bezpośrednio do odświeżonego panelu Google Search Console, którego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Narzędzie sprawdź dowolny URL dostępne jest obok logo Google Search Console. To właśnie tutaj należy wkleić nowy adres URL, aby go zindeksować w Google.
Problemy z indeksacją
Niestety istnieje kilka przypadków w których to nasze żądanie indeksacji, może zostać odrzucone. Jeżeli domena ma nałożony ban Google, to wówczas jest automatycznie wyindeksowana z wyszukiwarki Google. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby usunąć bana. Warto wspomnieć również i o tym, że nowe strony mogą mieć także ustawione w kodzie parametr noindex, który skutecznie blokuje roboty Google przed zindeksowaniem nowych treści. Indeksacja strony może być zablokowana również w pliku robots.txt. Przy problemach z indeksacją warto sprawdzić, czy we wspomnianym wcześniej pliku nie ma następującego kodu:
User-agent: *
Disallow: /
O czym należy pamiętać?
Narzędzie Pobierz jako Google może okazać się bardzo pomocne przy indeksowaniu nowych witryn, ale pamiętać należy o ograniczeniach i niedoróbkach nowej wersji Search Console. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że na jednym koncie Narzędzia dla webmastera w przeciągu tygodnia można pobrać pobrać i zindeksować ograniczoną liczbę adresów URL. Nowe narzędzie pozwala wykryć mniejsze lub większe problemy, które są niewidoczne z poziomu zwykłego użytkowania. Dzięki Google Search Console można kontrolować szybkość indeksowania serwisu przez Google i uzyskać pełną informację o złośliwym oprogramowaniu i wirusach na stronie, które mogą przyczynić się do nałożenia na stronę kary ręcznej od Google.