Płynność finansowa przedsiębiorstwa – jak ją utrzymać?

płynność finansowa przedsiębiorstwa

Płynność finansowa oznacza zdolność przedsiębiorstwa do spłaty zobowiązań i podejmowania kolejnych inwestycji. W przypadku jej braku cierpi każdy segment działalności firmy, co zwłaszcza w sektorze MŚP może być pierwszym krokiem do bankructwa. Jak utrzymać ciągły przepływ środków?

Firma nad przepaścią

Mogłoby się wydawać, że utrata płynności finansowej to raczej najczarniejszy scenariusz, do którego może doprowadzić jedynie seria błędów popełnionych przez kierownictwo. Nic bardziej mylnego. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw droga od normalnego funkcjonowania do ogłoszenia upadłości może być naprawdę krótka.

Czasem wystarczy jedynie problem z terminowym rozliczeniem kontrahenta. Jeśli jest to jeden z najważniejszych biznesowych partnerów, firma automatycznie traci spore źródło dochodów. Dziura w budżecie oznacza zarówno brak funduszy na kolejne inwestycje, ale także bieżące opłaty, podatki, pensje, jak i ubezpieczenia pracowników. I nawet jeśli należności zostaną w końcu uregulowane, to samo opóźnienie może doprowadzić do dużych strat.

Jak utrzymać płynność finansową?

Najprostszym krokiem do utrzymania finansowej płynności przedsiębiorstwa jest kontrolowanie i rozsądne planowanie terminów spłat. Jeżeli dajemy kontrahentowi kilkadziesiąt dni na uregulowanie faktury, upewnijmy się, że mamy dostateczną ilość środków, by móc w tym czasie swobodnie funkcjonować. Unikajmy okresów niepewności, w których będziemy zależni od tego, czy nasz biznesowy partner rozliczy się z nami na czas.

Jednym ze sposobów, by uchronić się przed utratą rentowności jest wsparcie przedsiębiorstwa przy pomocy zewnętrznych źródeł finansowania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań będzie oczywiście kredyt, jednak w tym wypadku problemem może okazać się trudność w jego uzyskaniu. Banki stawiają wysokie wymagania przed kredytobiorcami, co zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw może się okazać problemem nie do przeskoczenia. Należy też pamiętać, że finansowy zastrzyk podlega zwrotowi, jest więc to raczej doraźne rozwiązanie.

O wiele korzystniejszym rozwiązaniem może się okazać faktoring dla firm. Na czym to polega? Faktoring to forma finansowania polegająca na odsprzedawaniu nieprzeterminowanych wierzytelności. Firma, oferując usługę, wystawia fakturę. Jeśli istnieje podejrzenie, że usługobiorca nie rozliczy się z niej w określonym czasie, taką należność można wystawić na sprzedaż.

Nabywający ją faktor przekazuje w zamian część sumy, na którą opiewa umowa (od 60 do 90%). Reszta pieniędzy wpłynie na konto firmy w momencie, gdy kontrahent w całości rozliczy się ze zobowiązania. Takie rozwiązanie pomaga zachować finansową płynność, a jednocześnie pozwala na utrzymanie atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty.

Przed podpisaniem umowy

Wygląda więc na to, że istotną rolę w utrzymaniu płynności finansowej odgrywa bezpieczeństwo transakcji. Korzystając z usług specjalistów od faktoringu dla firm, można zweryfikować przyszłych partnerów biznesowych. Dzięki temu dowiemy się, czy dany kontrahent jest wiarygodny finansowo, a to pozwoli na dokładniejsze planowanie kolejnych inwestycji.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Płynność finansowa przedsiębiorstwa – jak ją utrzymać?

  1. weronika pisze:

    Dowiem się więcej o faktoringu i może z niego skorzystam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *