Jak otworzyć własny warsztat?
Rozkręcanie własnego biznesu nie jest wcale takie trudne. Trzeba mieć pomysł, owszem, i dużo samozaparcia, by go zrealizować. Do tego potrzeba też nieco funduszy na start, jednak dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej można ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania dla przedsiębiorców.
Dotyczy to zwłaszcza ludzi tworzących nowe miejsca pracy w mniejszych miejscowościach albo stosujących innowacyjne metody czy działających na rzecz ochrony środowiska.
Założenie własnej działalności gospodarczej nie wymaga wiele dokumentów i tak zwanej papierkowej roboty. Mówimy tu o najprostszych formach przedsiębiorstw – jednoosobowej działalności gospodarczej i spółce cywilnej. W ich przypadku wystarczy jedynie wypełnić formularz CEIDG-1, w którym poza poza danymi właściciela lub właścicieli określa się również sposób rozliczania podatku oraz dane firmy.
Wypełniając ten formularz dopełniamy również innych formalności: wnioskujemy o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, zgłaszamy firmę do naczelnika urzędu skarbowego NIP czy zgłaszamy się jako płatnik składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wypełniony formularz należy złożyć w urzędzie gminy. Jeśli dysponujemy certyfikowanym podpisem elektronicznym, możemy wszystkie formalności załatwić przez Internet, jednak równie dobrze możemy udać na miejsce i złożyć formularz podpisany lub wypełniony i podpisany ręcznie. CO ważne, po zarejestrowaniu firmy w urzędzie gminy należy dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym i zgłosić się tam jako płatnik VAT.
Jeżeli natomiast razem ze wspominanym już formularzem CEIDG-1 nie załączyliśmy odpowiedniego zgłoszenia do ZUS, musimy udać również tam i osobno zgłosić naszą działalność.
Opisane wyżej działania dotyczą zakładania jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Co jest jednak charakterystyczne dla własnego warsztatu? Cóż, z pewnością wyposażenie lokalu. Każda działalność gospodarcza wymaga siedziby, jednak w przypadku na przykład tłumacza, może on prowadzić działalność z własnego mieszkania.
W przypadku warsztatu nie jest to raczej możliwe, gdyż ze względu na specyfikę pracy potrzebna będzie specjalna przestrzeń. Producenci mebli warsztatowych oferują bardzo różne produkty, które mogą nam się przydać. Narzędzia to rzecz oczywista, jednak również meble grają znaczącą rolę w każdym warsztacie – to one porządkują przestrzeń i pozwalają na odpowiednie zorganizowanie pracy.
Pomyśl o takim wózku warsztatowym. Niby nie jest niezbędny, jednak znacząco usprawnia pracę. Dzięki niemu możesz łatwo i sprawnie przemieszczać różne narzędzia i maszyny po całym warsztacie. Jeśli masz kilka stołów warsztatowych i sporo przestrzeni, wózek warsztatowy pozwoli ci na zakup i używanie jednego zestawu narzędzi. Także przemieszczanie ciężkich maszyn specjalistycznych po warsztacie jest łatwiejsze z użyciem wózka.
Na koniec pomyśl też o marketingu – jeżeli chcesz zarabiać na warsztacie, musisz mieć klientów. Nie przyjdą do ciebie, jeśli nie będą wiedzieli czym się zajmujesz. Ogłoszenie w lokalnej prasie czy kilka plakatów może pomóc rozkręcić działalność, lecz na pewno pomoże obecność w Internecie.
Do warsztatu z pewnością będziemy potrzebować także solidnej maszyny do mycia podłóg, która zbierze brud, kurz oraz inne zabrudzenia.
Więcej w katalogu i po osobistym kontakcie, gdzie pomogę dobrać odpowiednie urządzenie dla konkretnej wielkości warsztatu oraz jego przeznaczenia:
https://doporzadku.pl/k/maszyny-czyszczace/