Ogrzewanie konwekcyjne – czy to się naprawdę opłaca?

Ogrzewanie konwekcyjne – czy to się naprawdę opłaca?

Istnieją różne sposoby na ogrzanie domowych wnętrz. Z tego względu wiele osób często nie potrafi zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nich najwygodniejsze oraz najefektywniejsze. Do najpopularniejszych typów ogrzewania zalicza się grzejniki konwekcyjne. Kiedy warto się na nie zdecydować? O tym opowiemy poniżej.

Ogrzewanie domu – rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Na rynku można znaleźć wiele różnych typów ogrzewania. Każde z nich ma swoje zalety i wady oraz sprawdza się w nieco innych warunkach. Jeśli szukamy wydajnego i skutecznego sposobu na ogrzanie domu, warto na początek rozważyć podstawowe rozwiązania, oferowane przez większość producentów. Zalicza się do nich oczywiście ogrzewanie konwekcyjne, podłogowe oraz grzejniki na podczerwień. Dziś jednak skupimy się zwłaszcza na pierwszych z nich.

Ogrzewanie konwekcyjne – powszechnie znane i bardzo popularne rozwiązanie

Każdy z nas zetknął się w swoim życiu z grzejnikami konwekcyjnymi. Są niezmiernie popularne i wciąż montowane w wielu domach.

W ich przypadku cała instalacja składa się z grzejników połączonych systemem rurek z piecem centralnego ogrzewania, który ogrzewa wodę, dystrybuowaną następnie w całej instalacji. Gorący kaloryfer ogrzewa powietrze, które zaczyna się unosić ku sufitowi. W chwili gdy się schłodzi opada z powrotem w stronę podłogi. Tak postępująca cyrkulacja powietrza pozwala na ogrzanie całego wnętrza.

Grzejniki przyjmują różne formy w zależności od pomieszczenia, w których się je montuje. Rozróżnia się modele pionowe lub poziomie, płytowe, żeberkowe lub drabinkowe (zwane też inaczej łazienkowymi). Dzięki tak dużej rozmaitości dostępnych rozwiązań, bez trudu można dopasować grzejniki do konkretnych przestrzeni.

Dlaczego warto stosować ogrzewanie konwekcyjne?

Ogrzewanie konwekcyjne należy do najpopularniejszych, głównie ze względu na wygodę oraz niski koszt instalacji i późniejszej eksploatacji. W zależności od rodzaju pieca, na który się zdecydujemy możemy oszczędzić ilość paliwa przy zachowaniu wysokiej wydajności urządzenia, co przekłada się na przyjemne ciepło w domu w racjonalnej cenie. Do wyboru są również technologicznie zaawansowane grzejniki, jak te w Econovli, które posiadają jeszcze więcej zalet.

Nowoczesne instalacje konwekcyjne coraz częściej rezygnują z pieców opalanych paliwami stałymi na rzecz alternatywnych źródeł energii – w tym głównie elektryczności oraz gazu. Dzięki temu współczesne piece CO są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, obniżając emisję CO2 do atmosfery.

Ogrzewanie konwekcyjne jest wygodne i proste w obsłudze, a przy tym sprawdza się w większości pomieszczeń. Bez trudu można zamontować instalację w każdej przestrzeni, co sprawia, że rozwiązanie to ma wciąż wielu zwolenników.

Czy konwekcja w domowych warunkach ma wady?

Oczywiście nigdy nie ma rozwiązań w pełni idealnych, podobnie jest też z ogrzewaniem konwekcyjnym. Grzejniki tego typu mają swoje ograniczenia, co sprawia, że nie zawsze są najefektywniejszym z dostępnych systemów.

Zapewnienie ciepła w przestronnych (a zwłaszcza wysokich) pomieszczeniach z pomocą grzejników konwekcyjnych potrafi być bardzo trudne oraz w wielu przypadkach po prostu nieopłacalne. Nagrzanie dużych mas powietrza generuje znaczące koszty, które nie przekładają się na sprawne utrzymywanie optymalnej temperatury we wnętrzach.

Tego typu grzejniki nie sprawdzają się także w pomieszczeniach narażonych na duże straty cieplne, na przykład w mocno przeszklonych oranżeriach.

Dodatkowo wspomniany nieustanny ruch powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych z pomocą kaloryferów konwekcyjnych, sprawia, że nie są one rekomendowane dla osób z alergiami wziewnymi. Dlaczego? Ponieważ ruch cząsteczek powietrza wymusza również unoszenie się kurzu i roztoczy, co prowadzi do spotęgowania objawów chorobowych.

W takich sytuacjach trzeba znaleźć inne rozwiązanie, które zastąpi nieefektywną konwekcję. Świetnie w tej roli sprawdzają się panele elektryczne na podczerwień.

Czy ogrzewanie konwekcyjne zawsze się sprawdza?

Ogrzewanie konwekcyjne zazwyczaj zajmuje sporo miejsca oraz wymagają regularnych prac konserwatorskich przy piecu, aby zapewnić efektywną pracę oraz bezpieczeństwo. Nie zawsze sprawdzają się przy mocno przeszklonych pomieszczeniach lub miejscach szczególnie narażonych na straty cieplne.

Dodatkowo występująca przy nich cyrkulacja powietrza potrafi być prawdziwym utrapieniem dla alergików.

W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na systemy podłogowe lub praktyczne i wygodne grzejniki na podczerwień, które mogą stanowić główne ogrzewanie w pomieszczeniu lub uzupełniać niewystarczającą pracę urządzeń konwekcyjnych. Dzięki temu każdy może zapewnić domownikom tyle ciepła, ile tak naprawdę potrzebują.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *