Oferty pożyczek dla nowych firm. Jakie wsparcie mogą uzyskać nowi przedsiębiorcy?
Początkowy okres działalności firmy nie jest łatwy dla przedsiębiorcy. Nowe przedsiębiorstwo dopiero zdobywa pozycję na rynku, a do tego musi się borykać z takimi problemami, jak doposażenie w sprzęt i kapitał ludzki. To oznacza często konieczność zdobycia zewnętrznego finansowania.
Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że najczęściej wydatki sektora przedsiębiorstw to z jednej strony nakłady inwestycyjne (ok. 173 mld zł rocznie), a z drugiej – zakup używanych środków trwałych (21,5 mld zł). To ostatnie rozwiązanie wybierają najczęściej najmniejsze firmy, szukając w ten sposób oszczędności. Należy zauważyć, że dwie trzecie inwestycji jest realizowana środkami własnymi przedsiębiorców, a jedna piąta pochodzi z kredytów i pożyczek. Im większa firm, tym częściej korzysta z własnych środków.
– Brak konieczności szukania zewnętrznego finansowania to duży komfort dla przedsiębiorcy. Niestety, w wielu przypadkach, szczególnie gdy mamy do czynienia z małą firmą lub mikrofirmą, takie rozwiązanie nie jest możliwe – zauważa ekspert https://aasadlabiznesu.pl/.
– W niektórych branżach już sam koszt wejścia na rynek wymaga dużych nakładów finansowych. Początkowy etap funkcjonowania firmy także wymaga nierzadko dużego zastrzyku gotówki. To czas, gdy przedsiębiorstwo zaczyna się rozwijać, ale nie zawsze już zarabia. Wtedy pozostaje znaleźć zewnętrzne finansowanie. Problem się pojawia, gdy gotówkę trzeba pozyskać bardzo szybko – podkreśla ekspert.
Dlaczego firma potrzebuje zewnętrznego finansowania?
Duże nakłady finansowe mogą być szczególnie potrzebne w chwili uruchamiania firmy i na etapie jej początkowej działalności. Oczywiście wielkość inwestycji zależy od branży, sytuacji konkretnej firmy i specyfiki jej działania. Trudno jednak obejść się bez tak podstawowych narzędzi, jak komputery, drukarki, telefon i smartfony. Do tego nie można zapomnieć o wynajęciu powierzchni na działalność firmy oraz o wyposażeniu biura w meble i inne konieczne sprzęty.
Nakłady inwestycyjne rosną znacznie, gdy konieczny jest zakup samochodów i maszyn. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę także wydatki na zakup specjalistycznych narzędzi dla pracowników, uwzględnić koszt ich wdrożenia i wynagrodzenia, koszty związane z codziennym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, ZUS, rachunki za media itp. Ponadto często zachodzi konieczność prowadzenia działań marketingowych, a w przypadku nowej firmy muszą być one zazwyczaj intensywne i zakrojone na szeroką skalę. Oczywiście mogą się pojawić jeszcze inne wydatki, ponieważ każde przedsiębiorstwo działa w inny sposób. To natomiast przekłada się na generowanie mniejszych lub większych kosztów.
Kredyt bankowy nie zawsze możliwy!
Kredyt bankowy wydaje się oczywistym źródłem zewnętrznego finansowania firm. Nowy przedsiębiorca szybko się jednak przekonuje, że pożyczenie pieniędzy z banku dla nowej firmy może być zadaniem wręcz karkołomnym. Z jednej strony trzeba zauważyć, że banki coraz niechętnej pożyczają pieniądze przedsiębiorcom, a szczególnie dopiero rozwijającym się biznesom. W III kwartale 2019 roku po raz kolejny banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla firm. Do tego zapowiadane jest dalsze zaostrzenie polityki kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. W konsekwencji finansowanie biznesu stanie się jeszcze trudniejsze i jeszcze droższe.
Z drugiej strony świeżo upieczony przedsiębiorca musi mieć świadomość, że jeśli już banki decydują się pożyczyć pieniądze firmie, najczęściej żądają od niej określonego minimalnego stażu na rynku. Przeważnie to co najmniej 6 miesięcy, ale nierzadko – 12 miesięcy i więcej. W tej sytuacji nowa firma nie ma praktycznie szansy na uzyskanie finansowania z banku. Konieczne jest szukanie wtedy alternatywnego rozwiązania.
Pożyczki dla małych firm na rynku pozabankowym
Problemy przedsiębiorców z bankami już dawno temu zauważyły firmy pożyczkowe. Wiele z nich rozszerzyło swoją ofertę, proponując pożyczki dla biznesu. W ten sposób sektor pożyczkowy wkroczył na kolejny obszar, na którym konkuruje z bankami. W rezultacie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród pożyczek dla małych firm, które dopiero rozpoczynają działalność, jak i dla firm od dawna funkcjonujących na rynku.
W przeciwieństwie do oferty banków zalety finansowania przez firmy pożyczkowe są naprawdę duże. Przede wszystkim przedsiębiorca uniknie skomplikowanych i długotrwałych procedur, które czekają na niego w banku. Korzystając z pożyczki dla biznesu na rynku pozabankowym, nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów czy pisać biznesplanu. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet, a więc nie tracimy czasu na dojazd do placówki. W ten sposób można pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, rozkładając spłatę na kilka lat.
Co ważne, nie trzeba deklarować celu pożyczki. Dzięki temu pieniądze można przeznaczyć zarówno na zakup środków trwałych, jak i na pensje pracowników czy uregulować ZUS lub podatek. Istotne jest także to, że finansowanie od firmy pożyczkowej można uzyskać błyskawicznie. To pozwoli na przykład zażegnać nagłe zagrożenie utraty płynności finansowej.
Pożyczki dla nowych firm z rynku pozabankowego to coraz popularniejszy sposób na finansowanie biznesu. To elastyczne rozwiązanie, które pozwala pozyskać środki błyskawicznie i przeznaczyć je dokładnie na to, czego firma potrzebuje w danej chwili. To również komfort dla przedsiębiorców, którzy wiedzą, że w każdej chwili mogą sięgnąć po pożyczkę, więc żadne niespodziewane wydatki ich nie zaskoczą.