Numizmatyka – czy może okazać się przydatna?

Numizmatyka - czy może okazać się przydatna?

Zbieranie starych monet to pasja, która pomimo wiekowej już historii, wciąż nie traci na znaczeniu. Docenianie wartości, jakie mają numizmaty, pozwala nie tylko poszerzać kolekcję o ciekawe egzemplarze, ale również traktować swoją pasję jako dodatkowy sposób na zarobek. Czy inwestycja w stare monety rzeczywiście przynosi korzyści? Sprawdzamy!

W co warto zainwestować?

Trendy na rynku numizmatycznym ulegają zmianie, stąd ważne jest, aby w przemyślany sposób tworzyć kolekcję i wiedzieć, jakie monety są szczególnie pożądane przez kolekcjonerów. Największym zainteresowaniem cieszą się zarówno banknoty, jak i srebrne, czy złote monety, które nie tracą na swojej wartości. Szczególnie opłacalną inwestycją są stare monety, jako że metale szlachetne nie tracą na swojej wartości – nie podlegają też inflacji, co czyni je łatwym i przystępnym sposobem na ulokowanie swoich pieniędzy. W dodatku metale takie jak złoto, czy srebro są inwestycją namacalną, co przeważa nad cyfrową formą inwestycyjną jak np. kryptowaluty. Z tego względu zainteresowanie numizmatami stale wzrasta i nie brakuje chętnych do inwestycji w dawne nominały.

Złote monety - w co warto zainwestować?

Do najbardziej wartościowych monet, które cieszą się rosnącą popularnością, zaliczyć można przede wszystkim:

  • monety obiegowe – to monety codziennego użytku, które można znaleźć w każdym portfelu; dobrym sposobem na zorientowanie się w realnej wartości monet obiegowych, jest przede wszystkim przeglądanie najpopularniejszych katalogów współczesnych monet wybranego kraju,
  • monety inwestycyjne (bulionówki) – są warte uwagi przede wszystkim ze względu na wartość kruszcu, z którego zostały wykonane; nie mają określonego nakładu, stąd przy tworzeniu kolekcji warto zwrócić uwagę, jaki jest popyt na określone numizmaty w danym roku,
  • monety kolekcjonerskie – zaliczają się do nich rzadziej występujące egzemplarze, które są specjalnie emitowane i występują w określonym nakładzie; monety kolekcjonerskiej przeważnie wykonane są w wysokich prób kruszcu, a cena ich zakupu z reguły nie odzwierciedla wartości nominalnej.

Od czego zacząć?

Początkujący kolekcjonerzy mogą nie wiedzieć, od czego zacząć swoją przygodę z numizmatyką. W pierwszej kolejności należy zorientować się w miejscach, w których jest przeprowadzany skup i wycena numizmatów. Profesjonaliści stwierdzą, jakie są koszty transakcji, a więc potencjalne zyski z inwestycji, a także dokonają oceny autentyczności zbiorów. Można udać się do punktu stacjonarnie, jednak warto skorzystać z internetowej oferty sklepów numizmatycznych lub domów aukcyjnych. Na stronach internetowych dobrze jest rozeznać się w wartości monet za sprawą aktualnych katalogów i skorzystać z fachowego doradztwa. Warto również zapoznać się z dostępnymi kategoriami i przejrzeć dostępne egzemplarze np. za pośrednictwem strony https://numimarket.pl/.

Dlaczego inwestycja w numizmaty się opłaca?

Inwestycja w stare monety może przynieść zyski, niezależnie od rodzaju zgromadzonych zbiorów. Wiadomo jednak, że kolekcjonowanie i sprzedaż np. starych monet kolekcjonerskich będzie bardziej opłacalna, niż inwestycja w monety obiegowe, które są łatwiej dostępne, a w dodatku emitowane w większych nakładach. Dobrym rozwiązaniem są również inwestycje w numizmaty, które początkowo nie wykazują dużej wartości. Dlaczego? Zdarza się, że znaczenie pieniądza wzrasta zależnie od aktualnych trendów rynkowych i zapotrzebowania na konkretne egzemplarze. Oznacza to, że wartość numizmatów na przestrzeni lat może wzrosnąć. Jak również zostało wcześniej wspomniane – lokowanie oszczędności w metalach szlachetne, to bezpieczna opcja i łatwy sposób na szybki zastrzyk gotówki.

Artykuł sponsorowany

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *