Najlepsze wtyczki do WordPress dla początkującego i zaawansowanego blogera

najlepsze wtyczki do wordpress

Wtyczki, zwane pluginami do WordPressa pozwalają rozwinąć bloga praktycznie w sposób nieograniczony funkcjonalnie. Platforma WordPress udostępnia setki tysięcy darmowych wtyczek, które można legalnie pobrać i zainstalować na własnym blogu.

Jak już zapewne wiesz, dodaliśmy od siebie jedną małą cegiełkę wzbogacającą repozytorium wtyczek WordPressa.

Stworzyliśmy wtyczkę Fast Micro Pay do płatności online i SMS Premium z wykorzystaniem serwisu Dotpay.

Jeśli planujesz uruchomić sprzedaż płatnych treści na blogu, pobierz plugin, wygeneruj darmową licencję i przetestuj na własnym blogu przez 3 dni z możliwością zakupu niewygasłej licencji.

Skąd pobierać darmowe wtyczki?

Ważne, aby pobierać wtyczki bezpośrednio z kokpitu bloga lub ze strony https://wordpress.org/plugins/, gdzie znajduje się zbiór pluginów, screenów i instrukcji poprawnie skonfigurowanych wtyczek w języku angielskim.

Aktualizacje WordPress oraz wtyczek są istotne dla bezpieczeństwa bloga, o którym tak często się zapomina.

10 ciekawych i przydatnych pluginów do WordPress dla każdego blogera

Przygotowałem krótką listę według mnie najlepszych wtyczek do WordPressa z uwzględnieniem pluginów do kontaktu, galerii obrazków, optymalizacji bloga i zwiększających CTR(współczynnik kliknięć snippetu w wynikach wyszukiwania).

  1. Akismet (regularnie aktualizowany) – prawdopodobnie najlepszy plugin na świecie do walki ze spamem w komentarzach na blogu. Niezbędny jest klucz do API.
  2. UK Cookie Consent – wtyczka wyświetla informację, że strona używa ciasteczek. Z uwagi obowiązującego prawa takie informacje należy wyświetlić czytelnikom bloga.
  3. Yoast SEO (regularnie aktualizowany) – prawdziwy kombajn do optymalizacji bloga, meta tagów strony głównej, wpisu i strony. Zawiera także mapę witryny i mapę grafik witryny.
  4. Broken Link Checker – ciekawy plugin z wykazem niedziałających linków na blogu zwracających błąd 404. Być może linkowałeś na blogu do stron, które już nie działają i o tym nie wiesz. Popraw te błędy, bo Google tego nie lubi.
  5. EWWW Image Optimizer – wtyczka do optymalizacji obrazków na blogu, uruchamiająca bezstratną kompresję PNG i JPG.
  6. W3 Total Cache – przydatny kombajn ze stajni wtyczek do cachowania 🙂 Dobrze skonfigurowany potrafi znacząco przyspieszyć działanie strony internetowej. Dobrą alternatywą jest Wp Super Cache i Zencache (od 1 grudnia 2015 wtyczka będzie wymagała środowiska PHP w wersji 5.4 lub wyższej).
  7. Yet Another Stars Rating – przydatna wtyczka z mikroformatami wyświetlająca gwiazdki oceny, nazwę autora recenzji i datę publikacji wpisu w wynikach wyszukiwania, co umożliwia zwiększyć CTR(klikalność) stron i wpisów.
    gwiazdki w wynikach wyszukiwania
  8. Cresta Social Share Counter – ciekawy plugin do udostępniania wpisów w Social Media: Facebook, Google+, Twitter, Pinterest. Działanie pluginu możesz zobaczyć na tym blogu po lewej stronie.
  9. Contact Form 7 – przydatna wtyczka do kontaktu generująca formularz kontaktowy na dowolnej stronie bloga.
  10. NextGEN Gallery – plugin do galerii w WordPress.

Każdy blog wymaga indywidualnego podejścia. W zależności od tematyki bloga pojawi się potrzeba instalacji nowych, przydatnych wtyczek do WordPressa. Inspiracją mogą być strony internetowe konkurencji.

Jakich wtyczek i szablonów używają blogi konkurencji?

Masz co najmniej dwa sposoby, aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie.

1 sposób.

Otwierasz bloga w przeglądarce Google Chrome. Wciśnij skrót klawiszy Ctrl+U, otwierając źródło kodu HTML. Przeglądając komentarze zawarte w kodzie i style CSS możesz szybko dowiedzieć się jakie wtyczki są użytkowane na blogu.

Wszystkie wtyczki WordPress znajdują się w katalogu plugins na serwerze, dlatego wyszukując po ścieżce wp-content/plugins/ znajdziesz odpowiedź jakich wtyczek używa blog.

Fragment źródła kodu HTML z bloga PracaBezSzefa.

jakich wtyczek używa dana strona

2 sposób.

Wchodzisz na stronę http://whatwpthemeisthat.com/ i wklejasz adres strony www.

Narzędzie pokazuje jaki szablon i wtyczki są włączone na blogu.

Wadą narzędzia jest to, że nie wszystkie wtyczki użytkowane na blogu zostaną wykryte.

Szukaj alternatywnych rozwiązań dla wtyczek WordPress

Użytkowanie w sposób nieprzemyślany zbyt wielu wtyczek niestety aktywuje proces spowalniania bloga.

Prędkość wczytywania bloga możesz sprawdzić w narzędziu Google Page Speed.

Przypomnę, że prędkość wczytywania bloga jest jednym z czynników rankingowych w wyszukiwarce Google. Im szybszy blog, tym większa wygoda użytkowników i konwersja sprzedaży.

Oznacza to, że musisz przemyśleć sens używania konkretnej wtyczki lub poszukać alternatywnych rozwiązań.

Przykładowo: Zamiast instalować bezpośrednio na blogu pluginy do statystyk, to lepszym rozwiązaniem będzie założenie konta do statystyk Google Analytics i podłączenie kodu śledzenia bezpośrednio w szablonie bloga (plik header.php sekcja <head>).

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie obciążasz bazy danych i serwera własnego bloga, tylko zewnętrzny serwer Google.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

13 komentarze - Najlepsze wtyczki do WordPress dla początkującego i zaawansowanego blogera

  1. Dzięki za przegląd dobrych wtyczek!

    1. Marek pisze:

      Proszę 🙂

  2. Daniel pisze:

    Dzięki, wpis bardzo mi się przyda. Muszę zrobić stronkę w wordpressie na zaliczenie i chcę to zrobić jak najlepiej 🙂

    1. Marek pisze:

      Daniel, życzę Ci powodzenia. Jak chcesz zrobić fajną stronkę internetową na WordPress, to przekazuję Ci tutaj dwa ważne wpisy publikowane na blogu:

      1) Jak założyć bloga na WordPress – https://pracabezszefa.pl/zaloz-bloga-na-domenie-hostingu
      2) Tworzenie szablonów w systemie WordPress – https://pracabezszefa.pl/tworzenie-szablonu-wordpress-rwd

  3. Piotr Harasimiuk pisze:

    Bardzo fajne i przydatne zestawienie szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z WordPress-em. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

    1. Marek pisze:

      Dzięki Piotr! 😉

  4. moneygrabbing pisze:

    Właśnie tylko nieliczni uświadamiają, że zbyt wiele wtyczek spowalnia naszego bloga, a w szczególności te co pokazują statystyki na blogu. Jaki to ma sens skoro są bardzo dobre rozwiązania zewnętrzne.

    1. Marek pisze:

      Bogactwo pluginów do WordPress nie jednemu już namieszało w głowie 🙂 Na początku pracy z blogiem korzystałem z wtyczki do statystyk Statpress, co było dużym błędem.

      Statystyki Google Analytics są o wiele bogatsze od tych oferowanych przez wtyczki WordPress. Analiza ruchu i przepływu użytkowników na stronie internetowej wg. Google Analytics pozwala także kreować strategię budowania ruchu na przyszłe miesiące.

      Więcej o narzędziu Google Analitycs i innych maszynkach do budowania ruchu na blogu WordPress, zdradzam w kursie wideo: „Skuteczne techniki SEO – zbuduj wartościowy ruch na stronie”.

  5. Zakopiec pisze:

    Odnośnie
    Yet Another Stars Rating – przydatna wtyczka z mikroformatami wyświetlająca gwiazdki oceny, nazwę autora recenzji i datę publikacji wpisu w wynikach wyszukiwania, co umożliwia zwiększyć CTR(klikalność) stron i wpisów.

    Nie wiem czy stosujesz tę wtyczkę ale przeglądając komendą site: nie widzę aby podstrony twojego serwisu maiły zaindeksowane wpisy z gwiazdkami.

    Chyba to już tak łatwo nie działa.

    1. Marek pisze:

      Gwiazdki nadal działają w wynikach wyszukiwania, tyle że już wyłączyłem ten plugin. 🙂 Dla testów włączyłem nowy plugin GD Rating System
      https://pl.wordpress.org/plugins/gd-rating-system/ 🙂 Czekam na gwiazdki 🙂

  6. hauerpower pisze:

    Właśnie ! Z GA się zgodzę że nie potrzeba wtyczki, ale idąc tym tokiem rozumowania nextgen gallery również nie ma sensu stosować – tylko domyślną galerię wordpressa z lightboxem, rozwiązanie prostsze i mniej kosztowne w wagę.

  7. stokeontrent pisze:

    Super zbiór wtyczek.
    Zastosowałem kilka na swojej stronie.
    Konkret artykuł, dzięki!

  8. SJakubowski pisze:

    Ciekawe wtyczki. Niektóre bardzo popularne, inne nieco mniej. Sam pobrałem jedną z nich – dziękuję. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *