Najbardziej przydatne i niedoceniane wtyczki do WordPressa

WordPressa nikomu zapewne nie trzeba przedstawiać – na tej platformie „postawiono” ogrom stron internetowych na całym świecie, w tym sporo w Polsce. Popularność WordPressa wynika między innymi z faktu, że jest on bezpłatny, cały czas rozwijany, łatwy w obsłudze i daje dostęp do setek, a w zasadzie tysięcy różnego rodzaju darmowych oraz płatnych wtyczek.
Biorąc pod uwagę, że wtyczek jest tak wiele, może być stosunkowo trudno zdecydować się, które warto wykorzystać. Łatwo też pominąć jakąś przydatną wtyczkę, która być może nie jest bardzo znana i jeszcze nie dostrzeżono na szeroką skalę jej potencjału, ale która może znacząco ulepszyć Twoją stronę. Dlatego też przygotowaliśmy listę najbardziej przydatnych, ale też niedocenianych wtyczek do WordPressa, które musisz znać!
All In One WP Security & Firewall
Zbudowanie strony na WordPressie jest prostsze i szybsze niż napisanie jej samemu (oraz tańsze niż zlecenie tego wykwalifikowanemu profesjonaliście). Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim trzeba tutaj wskazać kwestie bezpieczeństwa. WordPress jest jedną z najpopularniejszych usług tego typu na rynku, więc to właśnie on jest atakowany przez większość oszustów.
Znacznie trudniej jest zazwyczaj włamać się na stronę przygotowaną indywidualnie (i dobrze) pod klienta niż na stronę na WordPressie. Do tego, jeśli ktoś znajdzie dziurę w zabezpieczeniach platformy, potencjalnie zagrożona jest nie jedna witryna, a miliony. Można już jakiś czas temu było usłyszeć, że zbytnia popularność WordPressa staje się niebezpieczna. Jednak bez obaw – są sposoby na zminimalizowanie ryzyka, aby jednocześnie cieszyć się wygodą i prostotą WordPressa, a przy tym nie narażać zanadto swojej strony.
Takim sposobem jest chociażby wtyczka All In One WP Security & Firewall, która nie jest co prawda tak popularna, jak choćby Wordfence, ale wyróżnia się wysoką skutecznością i łatwością obsługi. Daje też sporo naprawdę ciekawych opcji, takich jak choćby zamieszczenie captcha na stronie logowania do panelu administracyjnego – w ten sposób można skutecznie chronić się przed atakami brute force, polegającymi na wypróbowywaniu przez oszusta tysięcy kombinacji loginu i hasła w krótkim czasie, aby być może zgadnąć to właściwe.
Rank Math
Trzeba niestety pogodzić się z tym, że nawet przy wysokiej jakości zamieszczanych na portalu treści, nie da się osiągnąć wysokich wyników bez odpowiedniej optymalizacji ich (i ogółem całej strony) pod względem SEO. Jest sporo wtyczek tego typu, w tym wiele naprawdę mocno rozbudowanych. Bardzo często można spotkać się zwłaszcza z Yoast SEO. Warto jednak rzucić okiem także na Rank Math, który co prawda nie jest niszowy, ale można z całą pewnością powiedzieć, że jest przez wielu niedoceniany.
To prawdziwa wtyczka-kombajn, która umożliwia między innymi optymalizację wpisów pod kątem SEO bezpośrednio w edytorze. Można z łatwością edytować URL i opis meta, kontrolować częstotliwość słów kluczowych (w tym w nagłówkach) i nie tylko. Do tego ten plugin można zintegrować z Google Search Console i uzyskiwać cenne informacje odnośnie do statystyk serwisu, a także jego pozycji rankingowych bezpośrednio w WordPressie.
Przygoda z RankMathem zaczyna się od użytecznego instalatora, który pokrótce wyjaśnia poszczególne funkcje wtyczki i pozwala dostosować ją do swoich potrzeb. Podstawowa wersja RankMatha jest całkowicie darmowa, ale, podobnie, jak w przypadku wielu innych wtyczek tego typu, można dopłacić za dodatkowe funkcje. Dużą zaletą tej wtyczki jest fakt, że jest wciąż bardzo intensywnie rozwijana i ulepszana. Mowa tu nie tylko o planach płatnych, ale również o wersji bezpłatnej.
Zdecydowanie warto więc chociaż tę wtyczkę wypróbować – w razie czego można powrócić do innej, więc nie ma dużego ryzyka, a może się okazać, że RankMath okaże się lepszą, wygodniejszą i (co bardzo ważne) skuteczniejszą opcją.
Nimble Page Builder
Buildery, czyli wtyczki do budowania stron internetowych, to dość popularna kategoria na WordPressie. Dominuje w niej przede wszystkim Elementor, a także kilku innych gigantów, ale jest też sporo mniej znanych, a równie, jeśli nie bardziej przydatnych narzędzi. Takim właśnie narzędziem Nimble Page Builder. Należy go pochwalić za sporą ilość dostępnych elementów i łatwość obsługi, która sprawia, że nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w tworzeniu witryn, aby osiągnąć prosty, ale atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny efekt.
Do tworzenia landing page, czyli stron docelowych dla kampanii marketingowych, najlepszą opcją mogą być jednak mimo wszystko zewnętrzne kreatory. Do wyboru jest ich naprawdę wiele – wybierz taki, który najbardziej Ci pasuje i spełnia w największym stopniu Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że taka strona powinna być przede wszystkim zoptymalizowana pod kątem user experience, czyli doświadczenia użytkownika.
Mamy nadzieję, że ta lista okaże się dla wielu osób przydatna. Trzeba jednak pamiętać, że świetnych i przydatnych wtyczek na WordPressie jest cała masa i trudno jest zmieścić je wszystkie w jednym artykule. Dlatego też koniecznie zapoznaj się z poradnikiem odnośnie do tego, jakie wtyczki do WordPressa wybrać, aby pozyskać jeszcze więcej cennych informacji i być w stanie ciągle ulepszać swoją witrynę.
Jednocześnie trzeba zachować umiar – każda wtyczka może wpływać na czas ładowania się witryny, a, jeśli będzie on zbyt długi, z pewnością zniechęci to potencjalnych klientów, a do tego może negatywnie wpłynąć na wyniki strony w wyszukiwarce Google.
Flying Pages by WP Speed Matters
Jak już wspomniano powyżej, szybkość ładowania strony jest czymś, na czym trzeba się bardzo mocno skupiać przy jej tworzeniu. Flying Pages to ciekawa wtyczka, którą nie każdy zna, a która może mocno w tym zakresie pomóc. Działa ona na zasadzie wstępnego ładowania strony po spełnieniu określonych wymagań.
Czyli przykładowo wystarczy, że link do jakieś podstrony w naszym serwisie pojawi się w zasięgu wzroku użytkownika lub najedzie on na niego kursorem, a witryna zacznie się wstępnie ładować. Dzięki temu, kiedy już potencjalny klient przejdzie na tę stronę, załaduje mu się ona znacznie szybciej, ponieważ wstępnie niektóre dane już zostaną pobrane. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na jego odczucia z korzystania ze strony. Warto przy tym wspomnieć, że ta wtyczka nie obciąża zbytnio serwera, jest w stanie także sprawdzić, czy połączenie internetowe użytkownika jest wolne i w takim przypadku wstrzymać wstępne ładowanie.
Pamiętaj, że instalacja odpowiednich wtyczek to nie wszystko – należy także właściwie je skonfigurować, a potem regularnie aktualizować (nie tylko po to, aby korzystać z nowych funkcji, ale też dlatego, że w aktualizacjach często łatane są błędy i luki bezpieczeństwa). Sprawdź, jakie są najczęściej spotykane błędy w WordPressie i zadbaj o to, aby ich unikać. Dzięki temu Twoja strona będzie szybka jak błyskawica, atrakcyjna wizualnie dla użytkowników i będzie rzeczywiście generowała dla Ciebie zyski.

Flying Pages by WP Speed Matters nie znałem. Chętnie przetestuję.
po zmianie Yoast na Rankmath i powrocie na Yoast – znacznie prostsza i bardziej intuicyjna w obsłudze – wcięło mi wszystko oprócz nagłówka i stopki – wersja płatna Yoast równiez bardziej przystępna – RankMath to kosmos po prostu