Myślisz o własnej firmie, sprawdź jak pozyskać pieniądze

Myślisz o własnej firmie, sprawdź jak pozyskać pieniądze

Polacy bardzo chętnie zakładają własne firmy. Pandemia jeszcze przyspieszyła decyzje o uruchamianiu własnego biznesu, a szczególnie w e-commerce. Nawet na start małej firmy przyda się jednak kapitał. Podpowiadamy, jak pozyskać pieniądze na własny biznes.

Już od lat można zauważyć duże zainteresowanie Polaków zakładaniem własnych firm. W 2020 roku aż 46% naszych rodaków zastanawiało się nad uruchomieniem własnego biznesu według portalu Interia.pl. W rezultacie samych tylko spółek powstało w ubiegłym roku ponad 47 tys. według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, a do tego trzeba jeszcze doliczyć tysiące nowych jednoosobowych działalności gospodarczych.

nowi przedsiebiorcy

Źródło: COIG

Chętnych nie brakuje, żeby otworzyć własną firmę, ale trzeba dobrze się zastanowić nad pomysłem na taki biznes. To jedna kwestia. Duga dotyczy finansowania, jakie potrzebne jest na start firmy. Tutaj można skorzystać z różnych rozwiązań.

Oszczędności

Najłatwiej otworzyć własną firmę, gdy dysponuje się oszczędnościami. Wtedy mamy największą niezależność. Nie musimy konsultować z nikim wydatków czy przygotowywać szczegółowego biznesplanu do akceptacji (warto go jednak mieć do własnego użytku). Oszczędności możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z uruchomieniem firmy i ta niezależność daje duży komfort początkującemu biznesmenowi. Niestety, niekiedy oszczędności mogą okazać się za małe lub możemy ich w ogóle nie mieć. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu rezygnować z własnego biznesu.

Pożyczka

Jeśli przy zakładaniu firmy nie można liczyć na własne oszczędności, warto wziąć pod uwagę pożyczkę. Najkorzystniejsza jest oczywiście pożyczka od rodziny lub przyjaciół, bo przeważnie nie jest oprocentowana, a termin zwrotu można ustalić dowolnie. Gdy taka pożyczka jest niemożliwa, a nam potrzebne są pilnie środki na uruchomienie działalności firmy, warto wziąć pod uwagę pozabankową pożyczkę na raty przez internet. Oddajmy głos ekspertowi.

– Pożyczka ratalna online to dobre rozwiązanie zarówno wtedy, gdy trzeba sfinansować otwarcie firmy od podstaw, jak i wtedy, gdy konieczne jest opłacenie początkowych kosztów funkcjonowania biznesu – zwraca uwagę przedstawiciel marki hapipożyczki. – Dzięki pożyczce na raty można pozyskać pieniądze szybko i wygodnie, ponieważ wszystkie formalności załatwimy przez internet. Do tego można w ten sposób pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Forma spłaty nie nadwyręża za bardzo budżetu początkującego biznesmena, bo wysokość raty można łatwo dopasować do jego możliwości finansowych, wydłużając odpowiednio okres spłaty – podkreśla ekspert.

Kredyt w banku

Jeszcze innym rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu w banku. Nie jest to łatwe, bo banki w ogóle niechętnie finansują małe firmy, a jeśli już się na to decydują, to zwykle pomagają przedsiębiorstwom działającym na rynku od pół roku lub 12 miesięcy. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Niekiedy można zatem zaciągnąć kredyt na otwarcie działalności, ale trzeba się wtedy uzbroić w cierpliwość. Procedura jest zwykle długa i skomplikowana. Do tego trzeba przedłożyć wiele dokumentów, biznesplan, a ponadto najczęściej potrzebne jest również zabezpieczenie kredytu (np. hipoteka na nieruchomości).

Dotacja z Urzędu Pracy

Jeśli ktoś jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna i ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, może wziąć pod uwagę wsparcie finansowe w postaci dotacji z Urzędu Pracy. Taka dotacja jest bezzwrotna i w 2021 roku może wynieść maksymalnie nieco ponad 31 tys. zł, chociaż to każdy PUP ustala maksymalny poziom dotacji. Trzeba być osobą bezrobotną przynajmniej przez rok, a do tego konieczne jest złożenie wniosku z biznesplanem. Wniosek jest oceniany także pod kątem doświadczenia w danej branży. Ponadto trzeba postarać się o zabezpieczenie (np. poręczenie osoby trzeciej). Niekiedy potrzebny jest także wkład własny. Ta dotacja dopuszcza założenie tylko jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dotacja z Unii Europejskiej

Jeśli jesteśmy gotowi przejść skomplikowane procedury i przygotować wiele dokumentów, możemy się pokusić o zdobycie dotacji z Unii Europejskiej na otwarcie firmy. Możliwości są różne w zależności od unijnego programu (np. PO KL 6.2 – 40 tys. zł, PO IG 8.1 – 200 tys. zł). Do tego w różnych regionach i miastach mogą być różne wymagania. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie dotacje są bezzwrotne i przeważnie wymagają poręczenia.

Anioł Biznesu

Niektóre pomysły biznesowe już na starcie wymagają dużych nakładów finansowych. Wtedy dotacja lub nawet kredyt mogą okazać się za małym wsparciem. Warto wtedy wziąć pod uwagę wysłanie wniosku do jednej z agencji zrzeszających Aniołów Biznesu, a więc inwestorów. Ci najchętniej wykładają pieniądze na pomysły innowacyjne i związane z nowymi technologiami. Wtedy jednak należy założyć spółkę, w której część udziałów obejmą Aniołowie Biznesu. Warunki wsparcia i jego wysokość jest negocjowana indywidualnie.

Założenie biznesu ze wspólnikiem

Jeśli mamy dobry pomysł na biznes, ale nie mamy środków na jego sfinansowanie, rozwiązaniem może okazać się także znalezienie wspólnika. Wtedy my wnosimy do spółki pomysł, a wspólnik – kapitał. Najlepiej zacząć poszukiwania takiej osoby od rodziny i znajomych. Gdy to nie przyniesie oczekiwanych skutków, warto spróbować na różnych forach biznesowych.

Nawet najlepszy pomysł na biznes może okazać się klapą, gdy zabraknie finansowania już na starcie. Dlatego do otwarcia firmy warto dobrze się przygotować. Jednym z etapów takiego przygotowania jest zapewnienie przedsięwzięciu zewnętrznego, stabilnego finansowania, gdy nie można liczyć na własne oszczędności.

Artykuł powstał przy współpracy marki hapipozyczki

pozycjonowanie stron w projekt marketing

2 komentarze - Myślisz o własnej firmie, sprawdź jak pozyskać pieniądze

  1. Wanda pisze:

    Szczyt rejestracji nowych przedsiębiorstw był pięć lat temu i wydaje się, że tamten rekord w najbliższym czasie ma małe szanse na pobicie. Chociaż – po zastanowieniu – może wcale nie, bo teraz dużo firm się wyrejestruje, to później będzie luka na rynku i może być wzrost. Hm…

  2. Otwarcie własnego biznesu musi być bardzo przemyślanym krokiem. Trzeba mieć przemyślane wszystko od A do Z. Co będzie jak firma nie wypali? A jeżeli wypali to czy stać nas będzie na zatrudnienie pracownika. Prowadzenie własnej firmy ma swoje plusy i minusy, ale jeżeli się jest wytrwałym to zawsze można dojść do swojego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *