Maszyna do mycia podłóg – którą najlepiej wybrać, jeżeli prowadzisz firmę?
Trudno wybrać dobrą maszynę do mycia podłóg, skoro… nie wie się, czym ona dokładnie jest. Niestety, większość Polaków uważa, że jest to wyłącznie maszyna czyszcząca. Tak niestety nie jest. Dziś maszyny do mycia podłóg są znacznie bardziej zaawansowane niż chociażby 5 czy 10 lat temu. Nieświadomość Klientów wykorzystują tymczasem sprzedawcy i producenci, którzy za relatywnie wysoką cenę oferują sprzęt słabszej klasy.
Maszyna do mycia a realne potrzeby
Oczywiście decyzja o wyborze maszyny do mycia podłogi nie może być podyktowana wyłącznie emocjami. Jeśli np. prowadzisz niewielki punkt usługowo – handlowy, którego powierzchnia nie przekracza 40 metrów kwadratowych, nie będziesz raczej zainteresowany zakupem takiego urządzenia. Co innego, jeśli dana firma się rozwija i z biegiem czasu „zyskuje” nowe powierzchnie. Wtedy zakup takiej maszyny nie tyle staje się inwestycją, co raczej obowiązkiem wobec swoich pracowników i ich wysiłku.
Kiedy warto kupić maszynę do mycia podłóg?
Maszynę czyszczącą warto posiadać np. wtedy, gdy posiadamy własny hotel, halę produkcyjną, duży magazyn, sklep, ośrodek sportowy, bądź szpital. Pomijając żarty istnieje jednak kilka czynników, które decydują o tym, że taki zakup jest nie tyle wskazany, co raczej konieczny.
Kiedy zatem warto to zrobić?
1. Po pierwsze – jaką powierzchnię mamy do posprzątania?
Odpowiedź na to pytanie jest najważniejszym kryterium decydującym o przydatności w/w urządzenia. Przyjęło się, że optymalną przestrzenią w przypadku której warto zdecydować się na taką inwestycję, jest powierzchnia od 50 do 100 metrów kwadratowych. Mając np. 70 metrów nie opłaca się nam wysyłać pracowników do sprzątania podłogi, skoro mogłoby im to zająć od 30 do nawet 60 minut pracy.
2. Po drugie – liczba pięter do czyszczenia
Logistyka to duży problem, jeśli chodzi o bateryjne automaty sprzątające. Przenoszenie ich po schodach jest niemożliwe a wykorzystanie windy kłopotliwe i problematyczne. Co jeśli np. dana firma posiada dwa lokale, usytuowane na dwóch różnych poziomach? W takiej sytuacji sprawdzą się maszyny zasilane napięciem sieciowym, a nie bateryjnym. Urządzenia te są po prostu lżejsze i wygodniejsze w użyciu.
[youtube id=”nNdnxZeW2zw”]
3. Po trzecie – z jaką podłogą mamy do czynienia?
Odpowiadając sobie na pytanie jaka maszyna do mycia podłóg byłaby najlepsza, warto pomyśleć o… rodzajach tychże podłóg. Maszyn takich nie poleca się w przypadku podłoża o bardzo dużej nasiąkliwości, które na dodatek charakteryzuje się niewielką odpornością na oddziaływania mechaniczne. W pozostałych przypadkach maszynę tą jak najbardziej warto kupić!
Jaka maszyna do mycia podłóg będzie najlepsza?
Ok, załóżmy że decyzja co do zakupu maszyny czyszczącej została już podjęta. Co dalej? Oczywiście nie warto zwracać uwagi wyłącznie na to, co mają do powiedzenia marketingowcy i sprzedawcy. Trzeba wziąć pod uwagę również szereg innych parametrów, z których te najważniejsze często są skrzętnie przez nich ukrywane. Dzięki temu wybierzemy sprzęt, który faktycznie nam się przyda.
1. Rozmiar maszyny
Maszyny do czyszczenia podłóg mogą mieć formę mikroautomatów, czyli niewielkich urządzeń przeznaczonych do czyszczenia powierzchni o wymiarach do 100 metrów kwadratowych. Klasę wyżej znajdują się małe maszyny myjące podłogi, które – przynajmniej teoretycznie – sprawdzają się w myciu podłóg o powierzchni do 600 metrów kwadratowych.
Z kolei średnie automaty szorująco-czyszczące to już bardziej zaawansowane urządzenia. Przeznaczone są one do mycia podłóg o powierzchni do 1500 metrów kwadratowych. Na przedostatnim miejscu naszej klasyfikacji znajdują się maszyny duże, które mają najczęściej postać aparatów szorujących i zbierających. Ich wydajność maksymalna to około 3200 metrów kwadratowych. Największymi maszynami czyszczącymi są z kolei maszyny samojezdne. Ich wydajność to co najmniej 3000 metrów kwadratowych.
2. Sposób zasilania
Pod względem sposobu zasilania wyróżniamy na rynku dwa podstawowe rodzaje maszyn czyszczących. Do pierwszej grupy należą urządzenia kablowe.
Maszyny te nie posiadają akumulatorów, ale za to charakteryzują się znacznie większą mocą i… niewielką masą. Sprawdzają się one zwłaszcza w lokalach wielopoziomowych, gdyż ich przenoszenie (np. po schodach) nie stanowi żadnego problemu. Sprawę ułatwia również relatywnie długi kabel, dzięki któremu możliwe jest wyczyszczenie nawet największych pomieszczeń.
Drugą grupą urządzeń są maszyny zasilane za pomocą akumulatorów. Co prawda są one znacznie bardziej mobilne i nie wymagają stałego dostępu do kontaktu, ale za to zastosowane ogniwa redukują czas efektywnej pracy. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia akumulatorowe są bezpieczniejsze od tych z kablem, gdyż nie występuje w nich ryzyko porażenia np. wskutek jego uszkodzenia. Wadą maszyn akumulatorowych jest ich masa, która jest znacznie większa niż w przypadku urządzeń zasilanych tradycyjnie. Problemem jest też stosunkowo długi czas ładowania, który może wynosić nawet kilka godzin.
3. Napęd
Maszyny do czyszczenia podłóg rozróżniamy – pod względem układu napędowego – na kilka podstawowych rodzajów.
Oto one:
- Maszyny bez napędu – posiadają najprostszą konstrukcję i są przeznaczone do sprzątania podłóg o płaskiej strukturze. Z reguły ich konstrukcja jest bardzo lekka, dzięki czemu Operator nie męczy się nawet w przypadku czyszczenia wielkopowierzchniowych podłóg. Niestety ich prosta konstrukcja uniemożliwia wykorzystanie ich w bardziej złożonych procesach czyszczenia.
- Maszyny z trakcją – to konstrukcje w których silnik jedynie wspomaga Operatora. Urządzenia te z reguły mają długi, lub średni zasięg. Dodatkowy napęd sprawdza się np. wtedy, gdy maszyna najeżdża na wzniesienie, bądź inną przeszkodę, której pokonanie jest trudne z punktu widzenia pojedynczego człowieka. Maszyny trakcyjne są zazwyczaj wyposażone w akumulatory, które zasilają zarówno układ napędowy, jak też mechanizm szorowarki do podłóg – przykład maszyn tutaj: https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/szorowarki-i-polerki/szorowarki-do-podlog/.
- Maszyny samojezdne – to układy posiadające swój własny napęd. Ich operatorem jest kierowca, który zwykle musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Posiadają one własną kabinę, której konstrukcja ma najczęściej otwartą formę. Maszyny samojezdne są przeznaczone zwłaszcza do bardzo dużych hal, w których zastosowanie powyższych środków byłoby po prostu nieekonomiczne. Ciekawostką niech będzie fakt, że maszyny te potrafią się rozpędzić nawet do 10 km/h. Przeważnie są też zasilane za pomocą baterii akumulatorów.
4. Szerokość szczotki czyszczącej
Bardzo ważnym parametrem decydującym o przydatności konkretnego modelu maszyny do określonych warunków jest rozmiar szczotki, a konkretnie jej szerokość. W tym przypadku zasada jest oczywista – im większa maszyna, tym większa szerokość (i nacisk) szczotki. Większa szerokość narzędzia roboczego wpływa na zmniejszenie liczby cykli sprzątania, co również ma wpływ na ekonomiczną zasadność zakupu określonej maszyny czyszczącej posadzki i podłogi.
W bardzo zaawansowanych urządzeniach czyszczących (najczęściej o konstrukcji samojezdnej) montuje się uchwyty na dwie osobne szczotki. Taki mechanizm pozwala na jeszcze efektywniejsze oczyszczenie podłogi. Dołączenie drugiej szczotki jest bardzo wygodne i pozwala podwoić efektywną wydajność maszyny.
5. Nacisk szczotek
Oto jeszcze jeden ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze określonego urządzenia. Chodzi mianowicie o nacisk szczotek, który – w bardziej zaawansowanych maszynach czyszczących – można dodatkowo regulować. Parametr ten można dostrajać zarówno ręcznie, jak i elektrycznie (z pulpitu sterowego). Większy nacisk sprawdzi się wszędzie tam, gdzie brud jest trudniejszy do usunięcia.
6. Podawanie detergentu
Nieodłącznym elementem każdej maszyny czyszczącej podłogi, jest system podający detergent do szczotki. Jest on o tyle ważny, gdyż umożliwia zredukowanie kosztów ponoszonych np. z tytułu nadmiernie zużywanego detergentu. W nowoczesnych maszynach instalacja ta jest regulowana automatycznie. Oznacza to, że ilość detergentu jest uzależniona zarówno od prędkości obrotowej szorowarki, jak również prędkości jazdy maszyny.
W przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu istnieje możliwość własnoręcznego zdefiniowania określonych programów, w których detergent ma być podawany w ściśle zdefiniowanych (np. przez brygadzistę) ilościach. W większości maszyn istnieje również funkcja podawania detergentu osobno, gdy np. Operator najedzie na miejsce intensywnie zabrudzone. Nowinki te sprawdzają się wyłącznie w przypadku bardziej rozbudowanych maszyn, najczęściej o konstrukcji samojezdnej.
Kilka słów podsumowania
Kryterium decydującym o wyborze konkretnej maszyny do czyszczenia podłóg, nie może być wyłącznie liczba obsługiwanych funkcji. Choć z marketingowego punktu widzenia wygląda to naprawdę ciekawie, korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia doskonale wpisującego się w nasze potrzeby.
Dzięki temu oszczędzamy czas, pieniądze a także zmniejszamy nakład pracy związanej z pracami serwisowymi. Jednym słowem – idealna maszyna do mycia podłóg wcale nie musi być najbardziej zaawansowana. Najlepiej, jeśli korzystnie wpływa ona na optymalizację procesu czyszczenia i wykorzystania potencjału ludzkiego.
Do dużych hal i magazynów polecam maszyny samojezdne do czyszczenia podłóg. W poradniku jest ciekawy katalog produktów – https://tromil.pl/maszyny-do-mycia-podlog/
Ciekawy artykuł. Warto poczytać też o maszynach do mycia podłóg na stronie forum profesjonalnego sprzątania fps.org.pl
Ze swojej strony dodam, że maszyny czyszczące opłaca się kupować wtedy, gdy mamy powierzchnię w okolicach 100m2. W przypadku mniejszych pomieszczeń opłaca się zakup szorowarki czy odkurzacza profesjonalnego.
W 2020 r są fajne promocje na wszystkie maszyny do mycia podłóg i posadzek: https://doporzadku.pl/k/maszyny-czyszczace/