Masz małą firmę i potrzebujesz nowego auta? Pomyśl o leasingu!
Leasing samochodów osobowych kojarzy Ci się z ofertą skierowaną wyłącznie do dużych przedsiębiorstw? Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, również możesz skorzystać z tej formy wsparcia finansowego. Sprawdź, na jakich zasadach.
Leasing pojazdów jest zewnętrzną formą finansowania, z której korzysta wielu przedsiębiorców – także tych prowadzących małą firmę. Jego istotą jest przekazanie w użytkowanie konkretnego samochodu przez firmę leasingową na rzecz przedsiębiorcy – w zamian za miesięcznie opłacane raty. Na koniec okresu trwania umowy, użytkownik ma prawo dokonać wykupu pojazdu – staje się wówczas jego właścicielem.
Leasing dla małych firm – jak z niego skorzystać?
Leasing dla małych firm działa na identycznej zasadzie jak leasing dla dużych przedsiębiorstw i korporacji. Aby z niego skorzystać, wcale nie trzeba leasingować kilku czy kilkunastu pojazdów. Jest on dostępny także dla przedsiębiorców, którzy potrzebują jednego pojazdu.
W celu wzięcia samochodu w leasing, należy:
- skontaktować się z konkretną firmą leasingową,
- złożyć wypełniony wniosek,
- oczekiwać na decyzję.
Jeśli przedsiębiorca przejdzie pozytywnie weryfikację, wówczas dopełniane są formalności:
- dostarczenie dodatkowych dokumentów (o ile jest to wymagane),
- uregulowanie opłaty wstępnej.
Warto przy tym podkreślić, że leasing samochodów przyznawany jest w oparciu o uproszczone procedury. Nie trzeba dostarczać zbyt wielu dokumentów – formalności ograniczane są do minimum. Dzięki temu małe przedsiębiorstwo może zacząć użytkować nowe pojazdy w ciągu zaledwie kilku dni od otrzymania decyzji.
Leasing samochodowy – dlaczego warto?
Duże zainteresowanie leasingiem także wśród drobnych przedsiębiorców wynika z wielu korzyści. Ta forma finansowania charakteryzuje się kilkoma zaletami, które mogą decydować o przewadze nad kredytami samochodowymi.
- Budowa floty pojazdów minimalnym nakładem finansowym
Nie trzeba angażować dużego kapitału na start, aby móc użytkować pojazdy. Opłata wstępna może zostać ustalona na poziomie dostosowanym do sytuacji materialnej przedsiębiorstwa. Jej minimalny próg wynosi najczęściej 10% wartości pojazdu.
- Zachowanie płynności finansowej
Niska opłata wstępna i przystępne miesięczne raty przekładają się na zachowanie płynności finansowej. Dzięki temu przedsiębiorstwo unika ewentualnych zatorów płatniczych, a uzyskane nadwyżki kapitału może przeznaczyć na inne cele inwestycyjne.
- Korzyści podatkowe
Leasing dla małych firm oznacza także spore korzyści podatkowe. Chociaż zostały one ograniczone m.in. 75-procentowym limitem odliczeń wydatków eksploatacyjnych, nadal jest to ważny element optymalizacji.
Przedsiębiorca ma prawo wliczyć w koszty:
- jednorazową opłatę wstępną,
- miesięczne raty leasingowe (część odsetkową i kapitałową) – 100% odliczenia dotyczy przypadków, kiedy wartość leasingowanego pojazdu nie przekracza limitu 150 tys. zł netto,
- wydatki eksploatacyjne – obowiązuje tutaj wspomniany wyżej limit 75%.
Jeżeli interesuje Cię leasing na korzystnych warunkach finansowych, zwróć uwagę na Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny ofercie Toyota Leasing. To forma finansowania, która zapewnia niskie i przewidywalne koszty użytkowania oraz daje gwarancję odkupu pojazdu przez dealera (pozwala to wymienić samochód na nowy po 3-4 latach użytkowania). Dodatkowym atutem są niskie miesięczne raty – przedsiębiorca spłaca wyłącznie tę część warto pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie jego wartości w trakcie trwania umowy.